Головбух

Штраф за своєчасну сплату податку: шукаємо винуватця

  • 14 серпня 2015
  • 18

Підприємці-єдиноподатники,сплативши готівкою авансовий внесок з єдиного податку,вважають свою місію виконаною.Та через різні помилки такий платіж може і не відобразитися в особовому рахунку підприємця.Тоді виникне заборгованість.З’ясуємо деталі

Насамперед зазначимо, що відповідно до пункту 295.1 Податкового кодексу України (ПК) платники єдиного податку першої та другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця.

Зазначена норма ПК містить пряму вказівку, що останнім днем сплати авансового внеску єдиного податку є 20-те число. Підтверджують це і самі податківці у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (категорія 107.06).

Тому якщо підприємець сплатить суму авансового внеску з єдиного податку навіть 20-го числа, то він дотримає термінів сплати.

Звертаємо увагу, що банк зобов’язаний виконати доручення клієнта, яке міститься в документі на переказ готівки, протягом операційного часу в день надходження цього документа до банку. Підтвердженням буде відмітка банку на платіжному документі (п. 8.2 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 № 2346-ІІІ; далі — Закон № 2346).

Під операційним часом розуміють частину операційного дня банку або іншої установи — учасника платіжної системи, протягом якої приймаються документи на переказ і документи на відкликання, що мають бути оброблені, передані та виконані цим банком протягом цього ж робочого дня (п. 1.22 ст. 1 Закону № 2346).

Тобто, якщо підприємець сплатив авансовий внесок, наприклад, 19-го числа в операційний час, банк мав переказати кошти на рахунок Держказначейства ще 19-го числа.

Проте підприємець міг сплатити кошти і в післяопераційний час. Тоді банк на касових документах проставляє поточну дату і час приймання документів або напис чи штамп «вечірня» або «післяопераційний час» (п. 1.13 гл. 1 розд. IV Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні, затвердженої постановою Правління НБУ від 01.06.2011 № 174). Виконані в післяопераційний час операції мають бути проведені не пізніше наступного операційного дня.

Тобто якщо підприємець подав документи на переказ готівки в післяопераційний час 19-го числа, то банк мав провести такий переказ 20-го числа. Але й тоді не відбувається порушення строків сплати авансового внеску з єдиного податку. Адже саме 20-те число є останнім днем його сплати. Це чітко прописано у пункті 295.1 ПК.

Але помиляються усі, і під час сплати авансового внеску з єдиного податку могла статись помилка при оформленні платежу. Якщо так, то у податківців є підстави вважати, що підприємець не сплатив авансовий внесок з єдиного податку. Адже за особовим рахунком підприємця сплата не пройшла, і після 20-го числа виникла заборгованість.

ВРІЗ

Нагадаємо, що за несплату єдиного податку в установлені строки передбачений штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку (п. 122.1 ПК). Хто його сплатить — залежить від винуватця. Ним може бути або банк, або сам підприємець.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Хто винен

порушник — банк

Якщо авансовий внесок зараховано не на той рахунок або вказано помилковий ідентифікаційний податковий номер підприємця з вини працівника банку, то штраф сплачуватиме саме банк. Це передбачено пунктом 129.6 ПК.

У такому випадку підприємцю потрібно надіслати до податкового органу лист із копіями документів на переказ готівки. Це буде підтвердженням відсутності вини підприємця у несвоєчасній сплаті авансового внеску. Тому податківці мають адресувати свої претензії саме банку.

порушник — підприємець

Якщо при заповненні заяви на переказ готівки помилки припустився підприємець, не варто впадати у відчай. Звичайно, помилитися при заповненні заяви на переказ дуже просто. У платіжних документах на сплату авансового внеску з єдиного податку потрібно зазначити ідентифікаційний податковий номер платника податку, назву установи, на ім’я якої відкрито рахунки для зарахування податку, код бюджетної класифікації. Один хибний крок — і єдиний податок потрапить не на той рахунок. Відповідно, у податківців сплачена сума пройде повз особовий рахунок підприємця.

Але не завжди податківці мають застосовувати штрафні санкції. Наприклад, підприємець перерахував кошти не на відповідний рахунок. На нашу думку, він вчасно сплатив визначену суму, вчасно вона надійшла і до бюджету. Адже сплачені кошти спочатку потраплять на єдиний казначейський рахунок. А відповідно до частини 5 статті 78 Бюджетного кодексу України податки, збори та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок. Тому не можна вважати, що платник порушив терміни сплати податку.

Такого висновку доходять і слуги Феміди. Зокрема, у постанові ВСУ від 16.06.2015 у справі № 21-377а15 судді стали на сторону платника податку, який вчасно сплатив податкове зобов’язання, але перерахував кошти не на той рахунок. І хоча зазначене рішення стосується сплати податкового зобов’язання до державного бюджету, вважаємо, що і для єдиного податку воно актуальне. Адже суть висновку суддів полягає у тому, що платник податку вчинив дії щодо сплати авансового внеску, а підставою для застосування штрафу є бездіяльність зі сплати. Отже, і підстав для застосування штрафів немає.

Що робити

Тож якщо вам після 20-го числа зателефонував податківець і повідомив про наявність податкового боргу зі сплати єдиного податку, то насамперед потрібно перевірити правильність заповнення реквізитів заяви на переказ готівки.

Якщо помилку допустив підприємець та сплатив кошти не на той рахунок, то потрібно звернутися до податківців із заявою для зарахування надмірно сплаченої суми з одного податку в рахунок погашення боргу з єдиного податку.

Коли ж з’ясується, що помилку допустив банк, тоді підприємцю потрібно подати до податкового органу лист-заяву довільної форми (див. Додаток) з копією квитанції про сплату єдиного податку, яка засвідчує факт своєчасної сплати податку.

Насамкінець додамо, що телефонний дзвінок податківця може навіть допомогти підприємцю. Інакше він і не знав би, що за даними його особового рахунку рахується податковий борг. І якби такий борг тягнувся протягом двох кварталів поспіль, то це обернулося б для підприємця куди більшими неприємностями. Адже відповідно до підпункту 8 пункту 298.2.3 ПК платник єдиного податку зобов’язаний перейти на загальну систему у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів.

Тож у цьому випадку телефонний дзвінок податківця хоча й додасть клопоту підприємцю, але може вберегти від більших неприємностей.

Додаток

Зразок оформлення листа-заяви до податківців про своєчасну сплату податку

Начальнику ДПІ у Дніпровському районі
ГУ ДФС у м. Києві
Трохимчуку П. А.

Лист-заява

Я, приватний підприємець Стритович М. В., повідомляю, що 17 липня 2015 року сплатив готівкою 243,60 грн. авансового внеску з єдиного податку за серпень 2015 року через КБ ПАТ «Приватбанк». Заява на переказ готівки була прийнята 17.07.2015, про що свідчить відмітка банку на заяві.

Проте за усним повідомленням податківців виявилось, що сплачена сума не відображена на моєму особовому рахунку, через що потрібно сплатити штраф за несвоєчасну сплату єдиного податку.

Такі вимоги до себе вважаю безпідставними, оскільки авансовий внесок з єдиного податку сплатив вчасно. Адже відповідно до пункту 295.1 Податкового кодексу України авансовий внесок з єдиного податку сплачується не пізніше 20-го числа (включно).

Копії документів про сплату додаються.

23.07.2015      Стритович

ВРІЗ

Зверніть увагу

За несплату єдиного податку в установлені строки передбачений штраф у розмірі 50% ставки єдиного податку

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл