Головбух

Облік продажу запчастин з виконанням ремонтних робіт

  • 31 липня 2015
  • 23

Підприємство здійснює ремонт автонавантажувачів, а також продає запчастини до них. З’ясуємо, чи можна окремо документувати продаж запчастин, використаних для ремонтних робіт, і виконання самих робіт, та розглянемо, як відобразити такі операції в обліку

Згідно з пунктом 7 П(С)БО 15 «Дохід» доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) визнається загальний дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг без вирахування наданих знижок, повернення раніше проданих товарів та непрямих податків і зборів (ПДВ, акцизного збору тощо).

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Критерії визнання доходів

Критеріями визнання доходів від реалізації продукції (товарів, інших активів) є перелік всіх умов, наведених у пункті 8 П(С)БО 15, а саме:
·         покупцеві передані ризики й вигоди, пов’язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
·         підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
·         сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
·         є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигод підприємства, а витрати, пов’язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.
Водночас дохід, пов’язаний з наданням послуг, визнається виходячи зі ступеня завершеності операції з надання послуг на дату балансу, якщо може бути достовірно оцінений результат цієї операції.
Результат операції з надання послуг може бути достовірно оцінений за наявності умов, наведених у пункті 10 П(С)БО 15, а саме:
  • можливості достовірної оцінки доходу;
  • імовірності надходження економічних вигод від надання послуг;
  • можливості достовірної оцінки ступеня завершеності надання послуг на дату балансу;
  • можливості достовірної оцінки витрат, здійснених для надання послуг та необхідних для їх завершення.
Оцінку ступеня завершеності операції з надання послуг проводять вивченням виконаної роботи; визначенням питомої ваги обсягу послуг, наданих на певну дату, у загальному обсязі послуг, які мають бути надані; визначенням питомої ваги витрат, яких зазнає підприємство у зв’язку із наданням послуг, у загальній очікуваній сумі таких витрат. Сума витрат, здійснених на певну дату, включає тільки ті витрати, які відображають обсяг наданих послуг на цю саму дату (п. 11 П(С)БО 15).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Якщо дохід (виручка) від надання послуг не може бути достовірно визначений, то його відображають у бухгалтерському обліку в розмірі визначених витрат, що підлягають відшкодуванню.

Отже, для кожного виду доходів застосовують окремі критерії визнання. Тому і господарські операції з реалізації товарів та виконання робіт (надання послуг) можуть бути оформлені як одним, так і різними документами (наприклад, актом приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) та видатковою накладною).

Документальне оформлення продажу товарів та робіт

Реалізацію товарів чи продукції здійснюють на підставі договору і супроводжують первинними документами, які в ньому визначають. Це може бути видаткова накладна, товарно-транспортна накладна та інші документи, залежно від специфіки реалізованої продукції чи товару.

Надання робіт та послуг здійснюють також на підставі договору і супроводжують таким первинним документом, як акт приймання-передачі.

У разі відображення цих операцій у різних документах послуги з ремонту автонавантажувача мають бути оформлені договором про виконання робіт, а сам факт їх виконання має бути підтверджений актом приймання-передачі виконаних робіт. Продаж запчастин для ремонту автонавантажувача має бути оформлений договором реалізації товару і окремою видатковою накладною. Усі документи мають бути підписані як виконавцем (продавцем), так і замовником (покупцем).

Облік доходу від реалізації товарів та робіт

У бухгалтерському обліку отримання доходу від реалізації відображають на рахунку 70 «Дохід від реалізації» із субрахунками залежно від предмета продажу:

  • 701 «Дохід від реалізації готової продукції»;
  • 702 «Дохід від реалізації товарів»;
  • 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг».

За кредитом субрахунків 701-703 відображають збільшення (одержання) доходу, за дебетом ― належну суму непрямих податків (акцизного податку, ПДВ), а також списання у порядку закриття на рахунок 79 «Фінансові результати».

ВРІЗ

Закриття фінансового результату проходить через списання сальдо рахунка 79 на рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)».

Для підприємств, які перейшли на МСФЗ, діють принципи відображення доходів від реалізації товарів та надання послуг згідно із МСБО 18 «Дохід» (з 2017 року ― МСФЗ 15 «Розрахунки за контрактами»). Так само, як і за національними стандартами, дохід від виконання робіт (надання послуг) та від реалізації товарів відображають в обліку окремо.

На завершення наведемо приклад.

Приклад. Облік продажу запчастин з виконанням ремонтних робіт

На умовах післяплати підприємство провело ремонт автонавантажувача. Покупцем (замовником) було оплачено:

- вартість використаних запчастин у сумі 12 000 грн. (у т. ч. ПДВ ― 2000 грн.) згідно з видатковою накладною;

- вартість виконаних робіт у сумі 3600 грн. (у т. ч. ПДВ ― 600 грн.) відповідно до акту приймання-передачі виконаних робіт.

Собівартість виконаних робіт становить 1500 грн., а запчастин ― 8000 грн.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

Д-т

К-т

1

Відображено дохід від реалізації товарів

361

702

12 000

2

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

702

641/пдв

2000

3

Відображено дохід від виконаних робіт

361

703

3600

4

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ

703

641/пдв

600

5

Відображено собівартість реалізованих товарів

902

28

8000

8

Відображено собівартість виконаних робіт

903

23

1500

9

Отримано кошти від покупця (замовника)

311

361

15 600

10

Списано доходи на фінансовий результат

702

703

79

79

10 000

3000

11

Списано витрати на фінансовий результат

79

79

902

903

8000

1500

Варто зазначити, що об’єкт оподаткування податком на прибуток визначають шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, якщо такі виникають згідно з розділом ІІІ Податкового кодексу України.

Доходи та витрати, пов’язані з реалізацією запчастин до автонавантажувача та виконанням ремонтних робіт, братимуть участь у формуванні фінансового результату до оподаткування.

ВРІЗ

Зверніть увагу

В обліку окремо відображають

дохід від виконання робіт (надання послуг) та від реалізації товарів

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл