Головбух

З вогню та в полум’я, або До центру зайнятості шикуйсь!

  • 20 липня 2015
  • 4

Уряд уточнив процедуру реєстрації/перереєстрації у центрах зайнятості вимушено переміщених осіб під час пошуку ними роботи,отримання соцпослуг та допомоги по безробіттю на безпечній території України.Чи справді це полегшить переселенцям пошук роботи?

На сьогодні безробіття залишається чи не головною проблемою для всього українського населення, проте найбільше від нього потерпають внутрішні переселенці. І хоча останні формально мають рівні з іншими громадянами права у сфері зайнятості, все ж, з огляду на специфіку та, маємо надію, тимчасовість свого становища, вони часто-густо є менш конкурентоспроможними на ринку праці. Наявність незапитаних на новому місці навичок і професій (наприклад, у шахтарів, людей туристичних професій тощо) та відсутність потрібних документів ще більш ускладнюють становище вимушених мігрантів зі Сходу та Криму.

Нагадаємо: внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру (ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII).

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Окремі аспекти набуття статусу безробітного переселенцем

У зв’язку з анексією Криму та проведенням АТО різко зріс рівень безробіття в Україні. Черговою спробою урядовців посилити соціальний захист вимушених покинути свої домівки людей стало доопрацювання Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2013 № 198 (далі — Порядок № 198). Відповідні зміни до Порядку № 198 внесла постанова КМУ від 08.07.2015 № 473, і чинні вони вже з 15.07.2015.

подання документів

Насамперед Уряд уточнив перелік документів, необхідних для реєстрації безробітних із числа внутрішніх переселенців, які звільнилися з роботи, але не мають документів, що підтверджують факт такого звільнення. Це:

- паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України;

- облікова картка платника податків;

- довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

- заява про припинення трудових відносин (із нотаріально засвідченим підписом)/документ, що підтверджує факт припинення зайнятості (цивільно-правовий договір, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців)/рішення суду — при припиненні трудових відносин/зайнятості у судовому порядку;

- розрахунковий документ (квитанція), що підтверджує надсилання заяви роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладення.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Громадянин, який втратив паспорт, для набуття статусу безробітного пред’являє тимчасове посвідчення, що підтверджує особу громадянина України. Особа, яка не досягла 16-річного віку, — свідоцтво про народження та довідку про реєстрацію місця проживання або місця перебування, видану територіальним органом або підрозділом ДМС.

Ще до появи тексту змін до Порядку № 198 Кабмін повсюдно анонсував такий свій крок, як спрощення процедури набуття статусу зареєстрованого безробітного для внутрішніх переселенців. Але вже в цьому проглядається чиновницька недалекоглядність та популізм. Щоб зрозуміти «розкіш» такої щедрості, як-то кажуть, треба бути знедоленим. Бо де людям, вимушеним покинути свої домівки майже без нічого, взяти гроші на оплату послуг нотаріуса, отримання витягу з Єдиного державного реєстру чи відправлення рекомендованого листа роботодавцю, коли їх і на більш життєво необхідні потреби немає? Питання ще й у реальній можливості відправлення листа із заявою до роботодавця. Адже відділення Укрпошти на сьогодні не здійснюють прийому і доставки пошти в напрямку Криму та до неконтрольованих українською владою районів Сходу...

ВРІЗ 1

Однак деяким категоріям переселенців усе ж таки пощастило, і для них процес реєстрації у центрі зайнятості дещо спростили.

Від випускників ВУЗів і ПТУ, що навчалися за держзамовленням та є внутрішніми переселенцями, при зверненні до центрів зайнятості впродовж року з дня закінчення навчання тепер не вимагатимуть довідки про надання можливості самостійного працевлаштування чи про самостійне працевлаштування. Хоча про направлення на роботу в оновленій редакції Порядку № 198 конкретно не згадується, логічно припустити, що подавати його випускникам-переселенцям для взяття їх на облік у центрі зайнятості також наразі необов’язково. Але не факт. Хтозна, яка причина такої «забудькуватості» ініціаторів змін?

ВРІЗ 2

Внутрішні переселенці — члени особистих селянських господарств, своєю чергою, зможуть зареєструватися безробітними без подання довідок про припинення ведення особистого селянського господарства або вихід із такого господарства, виданих сільською, селищною або міською радою за місцезнаходженням земельної ділянки.

перереєстрація

Ще одним беззаперечним позитивом змін до Порядку № 198 стало також звільнення зареєстрованих безробітних, які є внутрішньо переміщеними особами та бажають здійснювати пошук роботи, отримувати допомогу по безробіттю та соцпослуги в іншому центрі зайнятості, від подачі до центру зайнятості, в яких вони зареєстровані, відповідної заяви.

ВРІЗ 3

Перереєстрацію цієї категорії безробітних центри зайнятості проводитимуть за місцем їх перебування чи проживання в інших регіонах України.

І в цьому разі реєстрація таких осіб не припиняється, а надання соціальних послуг та виплата матеріального забезпечення здійснює центр зайнятості, до якого вони звертаються (п. 31-1 Порядку № 198).

зняття з реєстрації

Установлений у Порядку № 198 перелік підстав для припинення реєстрації центром зайнятості ще однією підставою: закінчення строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Тобто реєстрацію особи безробітним припинятимуть з дня закінчення строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Відповідно, це тепер є і підставою для втрати переселенцем допомоги по безробіттю.

Резюмуємо

Зміни до Порядку № 198 (принаймні окремим категоріям безробітних переселенців) дають змогу реєструватися або перереєструватися у центрі зайнятості без надання деяких довідок та якнайшвидше отримати послуги з працевлаштування. Та якщо реально оцінювати ситуацію, можна стверджувати, що зроблені Урядом кроки на підвищення мобільності та зайнятості вимушених переселенців все ще лишаються малоефективними та недостатніми з огляду на масштабність самої проблеми.

ВРІЗ 1

Із документа

Облік осіб, які шукають роботу,

ведеться шляхом внесення даних про таких осіб та отримані ними соціальні послуги до Єдиної інформаційно-аналітичної системи державної служби зайнятості (абз. 1 п. 32 Порядку № 198)

ВРІЗ 2

Важливо

Демобілізовані

члени особистого селянського господарства також звільнені від обов’язку при реєстрації у центрах зайнятості подавати довідку про припинення ведення такого господарства або вихід із нього

ВРІЗ 3

Зверніть увагу

Внутрішній переселенець

може звертатися до будь-якого центру зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування

 

 Форму такої довідки наведено у додатку до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 № 509.

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл