Головбух

Страховий стаж менший ніж шість місяців: розраховуємо лікарняні та декретні

 • 8 липня 2015
 • 22

На підприємстві є працівники, страховий стаж яких менший ніж шість місяців за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку. З’ясуємо, як нараховувати лікарняні та допомогу по вагітності та пологах таким працівникам

Усі особливості нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах визначено в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).

Починаючи з 01.01.2015 встановлено обмеження щодо нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах застрахованим особам при страховому стажі, меншому ніж шість місяців протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку.

Відповідно до частини 4 статті 19 Закону № 1105 такі застраховані особи мають право на:

 • допомогу по тимчасовій непрацездатності — виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачується ЄСВ, але в розрахунку на місяць не вище за розмір мінімальної зарплати у місяці настання страхового випадку;
 • допомогу по вагітності та пологах — виходячи з нарахованої зарплати, з якої сплачується ЄСВ, але в розрахунку на місяць не вище двократного розміру мінімальної зарплати та не менше за розмір мінімальної зарплати у місяці настання страхового випадку.

Розглянемо докладніше осіб, на яких поширюється обмеження.

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Обмеження у нарахуванні лікарняних та декретних

Обмеження поширюється на працівників підприємств, які:

 • оформили трудові відносини з підприємством і перебувають у них менше як шість місяців. Причому такі працівники раніше не перебували в трудових відносинах з іншими роботодавцями (перше місце роботи);
 • нещодавно оформили трудові відносини з підприємством і перебувають у них менше шести місяців. Причому до влаштування на підприємство особа перебувала в трудових відносинах з іншими роботодавцями. Але загальний період роботи протягом дванадцяти місяців перед настанням страховому випадку становить менше як шість місяців.
 • перебувають у трудових відносинах із підприємством або до влаштування на роботу перебували в трудових відносинах з іншими роботодавцями. Однак протягом 12 місяців, що передують страховому випадку, за них не сплачували ЄСВ в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

Нагадаємо, що статтею 21 Закону № 1105 визначено порядок обчислення страхового стажу.

Обчислення страхового стажу

Страховий стаж — період, протягом якого особа підлягала страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем або нею ЄСВ в сумі, не меншій ніж мінімальний страховий внесок.

ВРІЗ

Але таке визначення страхового стажу не поширюється на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соцстрахування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності). Такий період включається до страхового стажу як період, за який сплачено ЄСВ виходячи з розміру мінімального страхового внеску.

Розглянемо особливостей розрахунку страхового стажу.

Страховий стаж обчислюють за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди до його запровадження — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Тобто для визначення страхового стажу бухгалтеру потрібна інформація з цього реєстру за кожним працівником. Тому кожен працівник має звернутися до Пенсійного фонду для отримання виписки із системи персоніфікованого обліку.

Слід зазначити, що страховий стаж обчислюють у місяцях. Тому у випадках сплати ЄСВ за відповідний місяць у розмірі, меншому ніж мінімальний страховий внесок, цей період розраховують за формулою:

ТП = Св ÷ В,

де ТП — тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається у місяцях;

Св — сума ЄСВ, сплаченого за відповідний місяць;

В — мінімальний розмір страхового внеску за відповідний місяць.

Розмір лікарняних та декретних залежно від страхового стражу

У загальному порядку допомогу по тимчасовій непрацездатності виплачують застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:

 • 50% середньої зарплати — застрахованим особам, які мають страховий стаж до трьох років;
 • 60% середньої зарплати — застрахованим особам, які мають страховий стаж від трьох до п’яти років;
 • 70% середньої зарплати — застрахованим особам, які мають страховий стаж від п’яти до восьми років;
 • 100% середньої зарплати — застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років.

Такі розміри допомоги по тимчасовій непрацездатності визначено статтею 24 Закону № 1105.

Зверніть увагу! Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100% середньої зарплати і не залежить від страхового стажу.

Розглянемо приклади нарахування лікарняних та декретних працівників зі страховим стажем, меншим ніж шість місяців за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку.

Приклад 1. Нарахування лікарняних працівнику, для якого ТОВ «Мрія» — перше місце роботи

У ТОВ «Мрія» 1 квітня 2015 року було прийнято Морозенко М. К. на посаду інженера з посадовим окладом 4000,00 грн. Для нього це перше місце роботи.

Працівник 14 липня 2015 року надав листок непрацездатності, відповідно до якого хворів з 10 по 13 липня 2015 року. Працівник надав виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5) із Пенсійного фонду. У ній зазначено три місяці сплати ЄСВ за останні 12 місяців, що передують місяцю настання хвороби. З огляду на ці дані потрібно зробити розрахунки за фактичною середньою зарплатою та на рівні мінімальної зарплати.

Розрахунковий період

квітень 2015 — червень 2015

1. Розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності

Заробітна плата за розрахунковий період

12 000,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

91 к. дн. (30 к. дн. + 31 к. дн. + 30 к. дн.)

Середньоденна зарплата

131,87 грн.

Страховий стаж

50%

Кількість днів оплати лікарняного

4 к. дн. (4 к. дн. — за рахунок підприємства)

Сума лікарняних

За рахунок підприємства — 263,74 грн. (131,87 грн. × 50% × 4 к. дн.)

2. Розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності, обмеженої розміром мінімальної зарплати

Мінімальна заробітна плата у місяці страхового випадку

1218,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

30,44 к. дн.

Середньоденна зарплата

40,01 грн.

Кількість днів оплати лікарняного

4 к. дн. (4 к. дн. — за рахунок підприємства)

Сума лікарняних на рівні мінімальної заробітної плати

За рахунок підприємства — 160,04 грн. (40,01 грн. × 4 к. дн.)

Оскільки фактичний розмір допомоги по непрацездатності більший ніж із застосуванням обмеження, то лікарняні потрібно нарахувати на підставі розрахунку з урахуванням обмеження розміром мінімальної зарплати.

Приклад 2. Нарахування лікарняних працівнику, який ніде не працював протягом 2014 року

У ТОВ «Мрія» 1 квітня 2015 року прийнято Ткаченка В. П. на посаду бухгалтера з посадовим окладом 3000,00 грн. З 1 квітня 2014 року по 31 березня 2015 року Ткаченко В. П. ніде не працював, але його страховий стаж становить 11 років. Працівник надав виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5) із Пенсійного фонду. У ній зазначено 3 місяці сплати ЄСВ за останні 12 місяців, що передують місяцю настання хвороби. 20 липня 2015 року він приніс листок непрацездатності, відповідно до якого хворів з 9 липня по 17 липня 2015 року.

З огляду на ці дані потрібно зробити розрахунки за фактичною середньою зарплатою та на рівні мінімальної зарплати.

Розрахунковий період

квітень 2015 — червень 2015

1. Розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності

Заробітна плата за розрахунковий період

9000,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

91 к. дн. (30 к. дн. + 31 к. дн. + 30 к. дн.)

Середньоденна зарплата

98,90 грн.

Страховий стаж

100%

Кількість днів оплати лікарняного

9 к. дн. (5 к. дн. — за рахунок підприємства; 4 к. дн. — за рахунок ФСС з ТВП)

Сума лікарняних

За рахунок підприємства — 494,50 грн. (98,90 грн. × 100% × 5 к. дн.);

За рахунок ФСС з ТВП — 395,60 грн. (98,90 грн. × 100% × 4 к. дн.)

2. Розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності, обмеженої розміром мінімальної зарплати

Мінімальна заробітна плата у місяці страхового випадку

1218,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

30,44 к. дн.

Середньоденна зарплата

40,01 грн.

Кількість днів оплати лікарняного

9 к. дн. (5 к. дн. — за рахунок підприємства; 4 к. дн. — за рахунок ФСС з ТВП)

Сума лікарняних на рівні мінімальної заробітної плати

360,09 грн. (1218,00 грн. ÷ 30,44 к. дн. × 9 к. дн.)

 Оскільки фактичний розмір допомоги по непрацездатності більший ніж із застосуванням обмеження, тому лікарняні потрібно нарахувати на підставі розрахунку з урахуванням обмеження розміром мінімальної зарплати.

Приклад 3. Нарахування лікарняних працівниці, яка раніше перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.

Економіст Травина В. А. вийшла на роботу із відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 березня 2015 року. Страховий стаж цієї працівниці становить 12 років. Посадовий оклад — 2000,00 грн.

Травина В. А. надала 16 липня 2015 року листок непрацездатності, відповідно до якого хворіла з 10 липня по 13 липня 2015 року, та виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5) із Пенсійного фонду. У ній зазначено чотири місяці сплати ЄСВ за останні 12 місяців, що передують місяцю настання хвороби.

З огляду на ці дані потрібно зробити розрахунки за фактичною середньою зарплатою та на рівні мінімальної зарплати.

Розрахунковий період

березень 2015 — червень 2015

1. Розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності

Заробітна плата за розрахунковий період

8000,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

122 к. дн. (31 к. дн. + 30 к. дн. + 31 к. дн. + 30 к. дн.)

Середньоденна зарплата

65,57 грн.

Страховий стаж

100%

Кількість днів оплати лікарняного

4 к. дн. (4 к. дн. — за рахунок підприємства)

Сума лікарняних

За рахунок підприємства — 262,28 грн. (65,57 грн. × 100% × 4 к. дн.)

2. Розрахунок допомоги по тимчасовій непрацездатності, обмеженої розміром мінімальної зарплати

Мінімальна заробітна плата у місяці страхового випадку

1218,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

30,44 к. дн.

Середньоденна зарплата

40,01 грн.

Кількість днів оплати лікарняного

4 к. дн. (4 к. дн. — за рахунок підприємства)

Сума лікарняних на рівні мінімальної заробітної плати

160,04 грн. (1218,00 грн. ÷ 30,44 к. дн. × 4 к. дн.)

Оскільки фактичний розмір допомоги по непрацездатності більший ніж із застосуванням обмеження, то лікарняні потрібно нарахувати на підставі розрахунку з урахуванням обмеження розміром мінімальної зарплати.

Приклад 4. Нарахування декретних працівниці, для якої ТОВ «Мрія» — перше місце роботи

У ТОВ «Мрія» 1 лютого 2015 року було прийнято Коробову О. Г. на посаду начальника відділу з посадовим окладом 10 000,00 грн. Для неї ТОВ «Мрія» — перше місце роботи.

Працівниця 3 липня 2015 року надала листок непрацездатності по вагітності та пологах на період з 7 липня по 9 листопада 2015 року та виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5) із Пенсійного фонду. У ній зазначено п’ять місяців сплати ЄСВ за останні 12 місяців, що передують місяцю початку відпустки по вагітності та пологах.

З огляду на ці дані потрібно зробити розрахунки декретних за фактичною середньою зарплатою та на рівні двократного розміру мінімальної зарплати.

Розрахунковий період

лютий 2015 — червень 2015

1. Розрахунок допомоги по вагітності та пологах

Заробітна плата за розрахунковий період

50 000,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

150 к. дн. (28 к. дн. + 31 к. дн. + 30 к. дн. + 31 к. дн. + 30 к. дн.)

Середньоденна зарплата

333,33 грн.

Страховий стаж

100%

Кількість днів оплати допомоги по вагітності та пологах

126 к. дн.

Сума лікарняних

41 999,58 грн. (333,33 грн. × 100% × 126 к. дн.)

2. Розрахунок допомоги по вагітності та пологах, обмеженої двократним розміром мінімальної зарплати

Двократний розмір мінімальної заробітної плати у місяці страхового випадку

2436,00 грн. (1218,00 грн. × 2)

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

30,44 к. дн.

Середньоденна зарплата

80,03 грн.

Кількість днів оплати допомоги по вагітності та пологах

126 к. дн.

Сума лікарняних на рівні мінімальної заробітної плати

10 083,78 грн. (2436,00 грн. ÷ 30,44 к. дн. × 126 к. дн.)

Оскільки фактичний розмір допомоги по вагітності та пологах більший ніж із застосуванням обмеження, то декретні потрібно нараховувати на підставі розрахунку з урахуванням обмеження двократним розміром мінімальної зарплати.

Приклад 5. Нарахування декретних працівниці, яка раніше перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку.

Економіст Козакова С. М. вийшла із відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку з 1 лютого 2015 року. Посадовий оклад становить 2000,00 грн.

Козакова С. М надала 2 липня 2015 року листок непрацездатності по вагітності та пологах на період з 7 липня 2015 року по 9 листопада 2015 року та виписку із системи персоніфікованого обліку (форма ОК-5) із Пенсійного фонду. У ній зазначено п’ять місяців сплати ЄСВ за останні 12 місяців, що передують місяцю початку відпустки по вагітності та пологах..

З огляду на ці дані потрібно зробити розрахунки за фактичною середньою зарплатою та на рівні двократного розміру мінімальної зарплати.

Розрахунковий період

лютий 2015 — червень 2015

1. Розрахунок допомоги по вагітності та пологах

Заробітна плата за розрахунковий період

10 000,00 грн.

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

150 к. дн. (28 к. дн. + 31 к. дн. + 30 к. дн. + 31 к. дн. + 30 к. дн.)

Середньоденна зарплата

66,67 грн.

Страховий стаж

100%

Кількість днів оплати допомоги по вагітності та пологах

126 к. дн.

Сума лікарняних

8400,42 грн. (66,67 грн. × 100% × 126 к. дн.)

2. Розрахунок допомоги по вагітності та пологах, обмеженої двократним розміром мінімальної зарплати

Двократний розмір мінімальної заробітної плати у місяці страхового випадку

2436,00 грн. (1218,00 грн. × 2)

Кількість к. дн. у розрахунковому періоді

30,44 к. дн.

Середньоденна зарплата

80,03 грн.

Кількість днів оплати допомоги по вагітності та пологах

126 к. дн.

Сума лікарняних на рівні мінімальної заробітної плати

10 083,78 грн. (2436,00 грн. ÷ 30,44 к. дн. × 126 к. дн.)

 Оскільки фактичний розмір допомоги по вагітності та пологах менший ніж із застосуванням обмеження, то декретні потрібно нараховувати на підставі розрахунку з урахуванням обмеження двократним розміром мінімальної зарплати.

ВРІЗ

Важливо!

Мінімальний страховий внесок — сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру зарплати і розміру ЄСВ, встановлених на місяць, за який нараховується зарплата

 

Лікарняні нараховують відповідно до нової редакції порядку обчислення середньої зарплати, який затверджено постановою КМУ від 26.06.2015 № 439. Цей порядок набрав чинності з 04.07.2015.

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл