Головбух

Нова додаткова оплачувана відпустка учасникам бойових дій та інвалідам війни

 • 15 червня 2015
 • 2556

У Законі «Про відпустки» з’явився новий вид відпусток — додаткова оплачувана відпустка окремим категоріям ветеранів війни. На підставі яких документів її надавати? І чи надавати сумісникам?Ці та інші питання розглянемо далі

Нова додаткова оплачувана відпустка учасникам бойових дій та інвалідам війни Зміст статті:

З метою підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни Закон України від 14.05.2015 № 426-VIII вніс зміни до низки законодавчих актів. Зокрема, Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) доповнено статтею 16-2 «Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни», а Кодекс законів про працю України — статтею 77-2, згідно з якими учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закон № 3551), надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік (далі — додаткова оплачувана відпустка).

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Зверніть увагу!

За інформацією Міністерства оборони України, станом на 19.05.2015 статус учасника бойових дій отримали понад 47 тис. військових і працівників ЗСУ, які є учасниками АТО.

Зазнала змін і стаття 25 Закону про відпустки, згідно з якими учасникам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551, за їх бажанням в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів щорічно, а особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», — тривалістю до 21 календарного дня щорічно.

Працівники, які мають право на додаткову оплачувану відпустку окремим категоріям ветеранів війни

Відповідно до статті 4 Закону № 3551 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать:

 • учасники бойових дій;
 • інваліди війни;
 • учасники війни.

Учасниками бойових дій визнаються особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (ст. 5 Закону № 3551).

► Додаткова оплачувана відпустка учасникам бойових дій та інвалідам війни

Повний перелік категорій осіб, які визнаються учасниками бойових дій, наведено у статті 6 Закону № 3551. З-поміж них: учасники бойових дій на території інших країн, афганці, військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій (далі — організація), які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Порядок надання додаткової оплачуваної відпустки окремим категоріям ветеранів війни

Для підтвердження права на додаткову оплачувану відпустку працівник має надати посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни.

Зверніть увагу!

У працівників кадрових служб, безперечно, виникне чимало запитань щодо надання додаткових оплачуваних відпусток ветеранам війни. Тож розкриємо ключові питання.

Чи враховувати святкові й неробочі дні при визначенні тривалості додаткової оплачуваної відпустки окремим категоріям ветеранів війни?

Так, адже святкові й неробочі дні не враховують лише при наданні щорічних відпусток, додаткових відпусток працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А групи І, а також відпусток у зв’язку з усиновленням (ст. 5 і 18-1 Закону про відпустки).

► Мобілізовані на підприємстві: пільги гарантовано, компенсацію скасовано

Чи підлягає додаткова оплачувана відпустка учасникам бойових дій та інвалідам війни: продовженню (перенесенню) у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю відпускника; поділу на частини; перенесенню на наступний рік у разі невикористання в поточному; грошовій компенсації при звільненні?

Належність певної відпустки до того чи того виду (щорічна, соціальна тощо) визначає стаття 4 Закону про відпустки, а види відпусток, за які при звільненні виплачується компенсація у разі їх невикористання, — стаття 24 цього ж Закону.

Утім, після введення додаткової оплачуваної відпустки окремим категоріям ветеранів війни жодних змін до цих статей Закону про відпустки не внесено.

 Додаткова оплачувана відпустку для учасників бойових дій

До того ж нову статтю віднесено до розділу ІІІ «Додаткові відпустки у зв’язку з навчанням. Творча відпустка. Відпустка для підготовки та участі в змаганнях», назву якого доповнили складовою «Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни». Отже, нова відпустка не належить до категорії щорічних.

Зверніть увагу!

Згідно зі статтею 4 Закону про відпустки до щорічних належать:

 • основна відпустка (ст. 6);
 • додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7);
 • додаткова відпустка за особливий характер праці (ст. 8);
 • інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Продовжуються (переносяться) у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, компенсуються при звільненні тільки щорічні відпустки й додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи (ст. 11, 20, 24 Закону про відпустки). Ділити на частини можна лише щорічні відпустки (ст. 12 Закону про відпустки).

Отже, додаткова оплачувана відпустка окремим категоріям ветеранів війни:

 • надається за календарний рік;
 • не продовжується (не переноситься) у разі тимчасової непрацездатності працівника;
 • не підлягає поділу на частини;
 • не надається за минулий рік, якщо працівник не скористався правом на неї у поточному році;
 • не підлягає грошовій компенсації при звільненні.

► Відповіді на одвічні запитання про графік відпусток

​Чи включати додаткову оплачувану відпустку окремим категоріям ветеранів війни до графіка відпусток?

Відповідно до статті 10 «Порядок надання щорічних відпусток» Закону про відпустки роботодавець має складати графік лише щорічних відпусток. Утім, задля забезпечення стабільного виробничого процесу, особливо на безперервних виробництвах, доцільно включати до графіка відпусток не лише щорічні, а й інші оплачувані відпустки, у т. ч. додаткові оплачувані відпустки окремим категоріям ветеранів війни (як і додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, чорнобильські відпустки особам, віднесеним до постраждалих від аварії на ЧАЕС 1 і 2 категорії тощо).

Якщо додаткову оплачувану відпустку включено до графіка відпусток, роботодавець зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.

 Чи мають право сумісники на додаткову оплачувану відпустку окремим категоріям ветеранів війни

Незалежно від того, чи передбачено надання такої відпустки графіком відпусток, заробітну плату за час відпустки слід виплатити не пізніше ніж за три дні до її початку, як встановлено частиною першою статті 21 Закону про відпустки.

Чи має право на відпустку учасник бойових дій або інвалід війни, якого прийнято на роботу серед року?

У статті 16-2 Закону про відпустки зазначено, що учасникам бойових дій, інвалідам війни додаткова оплачувана відпустка надається тривалістю 14 календарних днів на рік. Тож приймаючи працівника, який має право на означену відпустку, перевірте записи в його трудовій книжці, — чи працював він у поточному році в іншій організації. Якщо відповідь ствердна, запропонуйте принести довідку з попереднього місця роботи про те, що додаткову відпустку не використано у поточному році. За відсутності підтвердного документа право на додаткову відпустку працівник отримає вже наступного календарного року.

► Основна й додаткові відпустки: тривалість, перенесення, умови надання

Якщо у трудовій книжці немає запису про роботу в іншій організації в поточному році, право на відпустку є беззаперечним.

Чи мають право сумісники на додаткову оплачувану відпустку окремим категоріям ветеранів війни?

Стаття 16-2 Закону про відпустки не передбачає обмежень для сумісників. Отже, додаткова оплачувана відпустка окремим категоріям ветеранів війни має надаватися як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Проте, вочевидь, це питання виявиться так само проблемним, як і надання сумісникам додаткової соціальної відпустки згідно зі статтею 19 Закону про відпустки.

► Відпустки: все, що потрібно знати

10 ПРАВИЛ НАДАННЯ ДОДАТКОВОЇ ОПЛАЧУВАНОЇ ВІДПУСТКИ ОКРЕМИМ КАТЕГОРІЯМ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ

 1. Працівник має право на відпустку як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом
 2. Відпустка надається за календарний рік
 3. Тривалість відпустки становить 14 к. д. на рік
 4. Святкові й неробочі дні включаються до тривалості відпустки
 5. Відпустка не підлягає поділу на частини
 6. Відпустка не продовжується і не переноситься на інший період у разі тимчасової непрацездатності
 7. Невикористана у поточному році відпустка не переноситься на наступний рік
 8. Відпустку доцільно включати до графіка відпусток
 9. Працівника не можна відкликати з відпустки
 10. При звільненні за невикористану відпустку не виплачується компенсація

Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною 

особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями «За відвагу», а також Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.

(ст. 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»)

ВИ МАЄТЕ ЦЕ ЗНАТИ

Пільги у сфері трудового законодавства для учасників бойових дій та інвалідів війни

Відповідно до статей 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII учасникам бойових дій, інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються такі пільги у сфері трудового законодавства:

 • користування при виході на пенсію (незалежно від часу виходу на пенсію) чи зміні місця роботи поліклініками та госпіталями, до яких вони були прикріплені за попереднім місцем роботи;
 • виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;
 • використання чергової щорічної відпустки у зручний для них час, а також одержання додаткової відпустки зі збереженням заробітної плати строком на 14 календарних днів на рік;
 • переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства, установи, організації.

Крім того, інваліди війни та прирівняні до них особи мають право на:

 • позачергове працевлаштування за спеціальністю відповідно до підготовки та висновків медико-соціальної експертизи;
 • виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності до 4 місяців підряд або до 5 місяців протягом календарного року, а також допомоги по державному соціальному страхуванню за весь період перебування в санаторії з урахуванням проїзду туди і назад у разі, коли для лікування не вистачає щорічної і додаткової відпусток.
Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл