Дисциплінарне стягнення та преміювання працівника

223
Однією з умов для зменшення чи позбавлення премії може бути дисциплінарне стягнення. Давайте розглянемо всі нюанси цього питання

Однією із найпоширеніших причин для позбавлення працівника премії чи зменшення її розміру є дисциплінарне притягнення. Що ж це таке? Коли роботодавець приймає на роботу працівника, він очікує від останнього професійного виконання своїх функцій. Однак працівники бувають різними: дехто готовий сумлінно виконувати свої робочі функції, а є і такі, хто може порушувати робочу дисципліну. До таких порушників застосовують дисциплінарне стягнення.

Застосування дисциплінарного стягнення

Перш за все потрібно визначитись – що ж таке дисциплінарне стягнення і що підпадає під визначення дисциплінарного правопорушення. Дисциплінарне правопорушення – невиконання чи неналежне виконання працівником своїх службових обов’язків. Дисциплінарне стагняння у свою чергу являється видом покарання, за порушення трубової дисципліни. Для притягнення працівника до дисциплінарного стягнення достатньо факту встановлення провини, а також шкоди, до якої призвело дисциплінарне порушення працівника.

Дисциплінарне стягнення буває двох видів:

  • Догана;
  • Звільнення.

Пам'ятайте, що до одного дисциплінарного порушення можна застосувати лише один вид покарання і за необхідності необхідність та правомірність застосування дисциплінарного стягнення потрібно буде доводити.

Тобто, якщо працівнику висунуто догану, роботодавець не може змінити своє рішення і додатково звільнити працівника. Але якщо порушення буде повториться, то до такого працівника можна буде звільнити у якості повторного дисциплінарного стягнення.

Дисциплінарне стягнення не може бути застосоване у випадку, коли працівник не міг виконувати свої робочі обов’язки через обставини, причиною яких є діяльність роботодавця, наприклад, робота в умовах, що загрожують життю працівника (якщо це не передбачено трудовим договором). Також, працівника не можна притягнути до дисциплінарної відповідальності за порушення, що було вчинене через обставини непереборної сили: стихійне лихо, техногенні аварії, ситуації, що прямо загрожують життю чи здоров’ю працівника.

Чи позбавляє дисциплінарне стягнення премії (зменшує її суму)?

Перш за все, відповідно до статті 15 Закону України «Про оплату праці», умови для преміювання, основи, базу преміювання та розміри премій і інших заохочень чи доплат має бути встановлено у колективному договорі між роботодавцем та працівниками.  Так само, як і умови для позбавлення преміювання.

Дисциплінарне стягнення та преміювання працівника Законодавство дозволяє підприємству самостійно регулювати розміри та умови для отримання премій.

Отже, у кожного підприємства, окрім встановленого рівня та умов отримання заробітної плати має бути і положення про преміювання працівників. У такому положенні має міститися інформація щодо умов отримання премії, посад, для яких застосовується преміювання та розміри премій, а також – визначення премії. Тобто, премія виконуватиме роль заохочення, чи роль надбавки до основної заробітної плати за переробітку.

Окрім того, у положенні про премії мають бути перераховані і підстави, для позбавленні премії, чи зменшення її розміру. Підприємство також може самостійно встановлювати, чи буде призводити дисциплінарне порушення до позбавлення премії.

Так, відповідно до статті 147 КЗпП за порушення трудової дисципліни, до працівника може бути застосоване позбавлення премії повністю, або її частини. Якщо працівникові винесено догану за порушення трудової дисципліни, розмір премії буде зменшено, або працівника взагалі позбавлять премії.

Однак лише у тому випадку, коли премія є заохоченням для працівника. Якщо ж премія виплачується за наднормову роботу – позбавляти працівника такої виплати неможна.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Даруємо корисності просто зараз!

Ви ще не з нами?!

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів
✓ спілкування з колегами-практиками та експертами

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Вибачте, що перервали Вас

Потрібно лише 57 секунд, щоб зареєструватися і продовжити читання.
А ще для Вас:
аналіз усіх податкових новацій
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини

Також у червні запрошуємо безкоштовно відвідати вебінар «Як організувати ЗЕД на підприємстві» та отримати СЕРТИФІКАТ

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль