Головбух

Податкова індексація основних засобів

  • 4 червня 2015
  • 18

У багатьох підприємств з 01.01.2015 значно зріс інтерес до податкової переоцінки основних засобів. Така переоцінка вплинула б на об’єкт оподаткування податком на прибуток.Тож,чи можна цьогоріч скористатися правом на податкову переоцінку основних засобів

Минулорічна редакція Податкового кодексу України (ПК) передбачала можливість проведення податкової переоцінки основних засобів (ОЗ). Суть такої переоцінки відрізнялася від типової бухгалтерської дооцінки чи уцінки та полягала в індексації вартості ОЗ. Тобто на кінець року (дату балансу) існувала можливість врахувати величину інфляції та збільшити вартість ОЗ, що амортизується. Однак скористатися таким правом можна було лише у тому випадку, коли річний коефіцієнт індексації перевищував одиницю.

У 2014 році інфляція в Україні набрала чималих обертів, і наприкінці року вперше за період дії ПК платники податку на прибуток мали право провести податкову переоцінку ОЗ. Адже коефіцієнт індексації (Кі) за минулий рік із запасом перевищив одиницю:

Кі = (124,9 – 10) ÷ 100 = 1,149.

До того ж у 2014 році пункт 16 П(С)БО 7 «Основні засоби» надавав право в бухгалтерському обліку проводити переоцінку ОЗ за правилами податкового законодавства.

Отже, переоцінка ОЗ у 2014 році могла вплинути як на податковий, так і на бухгалтерський облік ОЗ.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Податок на прибуток

Починаючи з 01.01.2015 наріжним каменем при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат, визначений за правилами бухгалтерського обліку з урахуванням різниць, передбачених розділом ІІІ ПК. Не уникнути коригування фінансового результату до оподаткування тим підприємствам, у яких річний «бухгалтерський» дохід перевищить 20 млн. грн. Усі інші платники податку на прибуток вправі не застосовувати такі різниці, зазначивши своє рішення в річній декларації з податку на прибуток (п. 134.1 ПК).

Облік різниць, пов’язаних з необоротними активами, врегульовано статтею 138 ПК. З метою застосування її норм починаючи з 01.01.2015 потрібно брати балансову вартість ОЗ, визначену за правилами податкового обліку ОЗ станом на 31.12.2014 (пп. 11 підрозд. 4 розд. ХХ ПК). Серед цих правил, як зазначали, було прописано й право проводити податкову індексацію ОЗ.

Тож, здавалося б, переоцінена вартість ОЗ мала б підлягати амортизації у 2015 році. Однак, як це часто буває в податковому законодавстві, не все так просто. Для того щоб зрозуміти суть проблеми, процитуємо останній абзац минулорічного пункту 146.21 ПК:

«Збільшення вартості об’єктів основних засобів, що амортизується, здійснюється станом на кінець року (дату балансу), за результатами якого проводиться переоцінка, та використовується для розрахунку амортизації з першого дня наступного року».

А заковика в цій ситуації полягає в тому, що з 01.01.2015 цей пункт ПК канув у Лету, і подібної норми податкове законодавство вже не містить.

До того ж виходить, що за результатами 2014 року підприємство мало право провести податкову переоцінку ОЗ, однак для її відображення не було відповідної графи у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств, форму якої затверджено наказом Міндоходів від 30.12.2013 № 872 (далі ― Декларація № 872).

Вріз 1

І все ж таки, попри неузгодженість окремих норм ПК та відсутність потрібної графи у Декларації № 872, вважаємо, що право амортизувати ОЗ з урахуванням їх індексації у 2015 році зберігається. Адже вимоги пункту 146.21 ПК у будь-якому разі було дотримано.

Прояснити цю ситуацію спробували податківці в листі ДФС від 02.03.2015 № 4307/6/99-99-19-02-02-15. Однак будемо відверті: у них нічого не вийшло. Єдиним позитивним моментом цього роз’яснення є те, що спеціалісти ДФС принаймні не заперечували права проводити податкову переоцінку ОЗ минулого року.

Отже, на нашу думку, підприємство, яке застосовує різниці згідно з розділом ІІІ ПК, має право враховувати для цілей податкової амортизації ОЗ суму їх минулорічної податкової переоцінки.

Бухгалтерський облік

Інтерес до податкової переоцінки не оминає й ті підприємства, які, визначаючи об’єкт оподаткування податком на прибуток, користуватимуться винятково «бухгалтерським» фінансовим результатом. Адже така переоцінка може збільшити залишкову вартість ОЗ і в бухгалтерському обліку. Відповідно, зростає й «бухгалтерська» амортизація, яка незалежно від обов’язку застосування підприємством різниць згідно з розділом ІІІ ПК зменшує величину об’єкта оподаткування податком на прибутком.

Хоча пункт 16 П(С)БО 7 і не змінювався після 31.12.2014, однак право на податкову переоцінку ОЗ в бухгалтерському обліку було лише 2014 року. Адже після цієї дати податкове законодавство більше не дає такої можливості платнику податку на прибуток, тому норма про право на застосування такої переоцінки в бухгалтерському обліку відповідно до ПК більше не може бути реалізована.

Вріз 2

Зверніть увагу, що в П(С)БО 7 йдеться про право застосовувати податкову переоцінку ОЗ. Тож вважаємо, про рішення скористатися ним потрібно було зазначити в обліковій політиці підприємства.

Окрім цього, річний Баланс (Звіт про фінансовий стан) складають станом на кінець останнього дня звітного періоду (п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»). На кінець року (дату балансу) провести індексацію ОЗ давало право й податкове законодавство. Тож у бухгалтерському обліку жодного дисонансу у цій ситуації не виникає: у Балансі (Звіті про фінансовий стан) станом на 31.12.2014 підприємство могло відобразити балансову вартість ОЗ з урахуванням проведеної податкової індексації.

Вріз 3

Терміни подання фінансової звітності за 2014 рік давно минули. Крім того, якщо в минулорічній обліковій політиці підприємства не було зазначено рішення про застосування податкової переоцінки ОЗ у бухгалтерському обліку, то таку можливість, на нашу думку, вже втрачено.

Якщо ж відповідне рішення було прописане в обліковій політиці, однак не знайшло свого відображення у фінансовій звітності за 2014 рік, вважаємо, можна скористатися порядком виправлення помилок згідно з П(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».

Отже, в бухгалтерському обліку право на використання податкової переоцінки ОЗ у 2014 році залежало, на нашу думку, від наявності в обліковій політиці норми щодо застосування такої переоцінки підприємством.

Вріз 1

Довідково

Декларація № 872 не містить графи

для відображення податкової переоцінки ОЗ

Вріз 2

Врахуйте

Рішення про застосування податкової переоцінки

мало бути зазначено в обліковій політиці підприємства

Вріз 3

Важливо

Балансову вартість ОЗ

з урахуванням податкової індексації підприємство могло відобразити у Балансі станом на 31.12.2014

 

 Згідно з даними Держстату.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл