text
Головбух

Працівник підприємства — учасник АТО: чи застосовувати ПСП

  • 27 травня 2015
  • 8

Працівник підприємства — учасник АТО після демобілізації надав до бухгалтерії заяву про застосування ПСП та копію посвідчення учасника бойових дій. Розглянемо разом, чи має такий працівник право на підвищений розмір ПСП

Військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції (далі — АТО), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах АТО, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в АТО в районах її проведення, відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закону про ветеранів війни) визнаються учасниками бойових дій.

Як установлено пунктом 9 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014 № 413, таким особам видаються:

  • посвідчення учасника бойових дій;
  • нагрудний знак учасника бойових дій.

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Учасникам бойових дій надаються пільги, зокрема, зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства (п. 18 ч. 1 ст. 12 Закону про ветеранів війни). Тобто держава гарантує учасникам бойових дій податкові пільги у разі, якщо вони передбачені відповідними нормами Податкового кодексу України (ПК).

Розглянемо разом норми ПК, що регулюють застосування податкової соціальної пільги (ПСП) під час оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) заробітку учасників бойових дій.

Умови застосування ПСП

Згідно з підпунктом 169.4.1 ПК працівник має право на застосування ПСП у разі, якщо розмір його доходу, нарахованого протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (із 01.01.2015 до 01.12.2015 — 1710 грн.).

Працівник, який має право на застосування підвищеного розміру ПСП (150%, 200%), на вимогу підпункту 169.3.2 ПК зазначає про таке право у заяві про застосування пільги, до якої додає відповідні підтвердні документи.

Такими підтвердними документами для учасників бойових дій у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни, є копія посвідчення учасника бойових дій, виданого відповідними органами, або документи, що підтверджують участь у бойових діях у період після Другої світової війни (пп. 7 п. 5 Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1227; далі — Порядок № 1227).

Для інвалідів І і ІІ груп, з числа учасників бойових дій у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни, підтвердними документами (пп. 9 п. 5 Порядку № 1227) є:

  • копія посвідчення учасника бойових дій, виданого відповідними органами, або документи, що підтверджують участь у бойових діях під час Другої світової війни;
  • пенсійне посвідчення або довідка медико-соціальної експертизи.

ПСП для учасників бойових дій

ПК передбачає такі розміри ПСП:

  • 200% (на сьогодні — 1218 грн.) — для інвалідів I і II групи, з числа учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни (пп. «б» пп. 169.1.4);
  • 150% (на сьогодні — 913,50 грн.) — для учасників бойових дій на території інших країн у період після Другої світової війни, на яких поширюється дія Закону про ветеранів війни (пп. «е» пп. 169.1.3).

Тут варто закцентувати увагу на формулюванні «учасник бойових дій на території інших країн». Адже саме воно є перепоною у наданні ПСП для демобілізованих працівників, які брали безпосередню участь в АТО та отримали статус учасника бойових дій. Як відомо, бойові завдання учасники АТО не виконували на території інших країн.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Нагадаємо, що учасниками бойових дій на території інших країн вважаються військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці МВС колишнього СРСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього СРСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ, флотів (п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону про ветеранів війни).

Мобілізованих працівників — учасників АТО визнано учасниками бойових дій на підставі Закону України «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 01.07.2014 № 1547-VII, який набрав чинності 19.07.2014. Однак до сьогодні до ПК не внесено змін щодо надання учасникам бойових дій, які брали участи в АТО, податкових пільг, а саме в частині застосування ПСП у підвищеному розмірі під час оподаткування їх заробітку ПДФО.

Тож захисники незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України — учасники АТО не мають можливості реалізувати гарантоване їм пунктом 18 частини першої статті 12 Закону про ветеранів війни право на застосування підвищеного розміру ПСП. Маємо надію, що все ж таки цю прогалину у ПК буде виправлено.

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах