text
Головбух

Передача права постійного користування земельною ділянкою

  • 29 квітня 2015
  • 689

За рішенням міської ради комунальному підприємству передано земельну ділянку на правах постійного користування.Земля належить міській раді.Тож, чи потрібно оформлювати акт приймання-передачі ділянки і які облікові і податкові наслідки матиме така операція

Одразу зауважимо, що акт приймання-передачі земельної ділянки на підставі рішення органів місцевого самоврядування складати необхідно.

Облік права постійного користування земельною ділянкою комунальне підприємство веде згідно з нормами П(С)БО 8 «Нематеріальні активи».

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Оформлення права власності

За визначенням частини 1 статті 92 Земельного кодексу України (ЗК) право постійного користування земельною ділянкою ― це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, що належать до державної та комунальної власності (п. «а» ч. 2 ст. 92 ЗК).

Передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюють за рішеннями органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.

На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складають акт приймання-передачі такої земельної ділянки (ч. 1 ст. 117 ЗК).

Зазначимо, що нормативними документами не затверджено форми акта приймання-передачі земельної ділянки у державну чи комунальну власність. Водночас форму акта приймання-передачі наведено у додатку до Порядку подання та розгляду пропозицій щодо передачі об’єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об’єктів у державну власність, затвердженого постановою КМУ від 21.09.1998 № 1482.

Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності комунального підприємства на неї.

Право власності на земельну ділянку оформлюють відповідно до Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (далі ― Закон № 1952), «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI (далі ― Закон № 3613) та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2012 № 1051.

Комунальному підприємству під час державної реєстрації права на земельну ділянку, безоплатно передану йому за рішеннями органів державної влади, видають свідоцтво про право власності на нерухоме майно (п. 8-1 ч. 1 ст. 18 Закону № 1952)

Статтею 125 ЗК передбачено, що право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту його державної реєстрації.

За заявою користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності здійснюють державну реєстрацію земельної ділянки. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видають витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку (ч. 3, 8 ст. 24 Закону № 3613).

Облік

Згідно з пунктом 1 розділу III Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та/або користуються об’єктами державної, комунальної власності, затвердженого наказом Мінфіну від 19.12.2006 № 1213, державні та комунальні підприємства відображають вартість права постійного користування земельними ділянками у складі нематеріальних активів у порядку, установленому П(С)БО 8.
Вріз 1
Право користування земельною ділянкою включають до групи нематеріальних активів «права користування майном» (п. 5 П(С)БО 8).
У бухгалтерському обліку таку операцію відображають за дебетом субрахунку 122 «Права користування майном» з кредитом субрахунку 424 «Безоплатно одержані необоротні активи».
Первісною вартістю безоплатно отриманих нематеріальних активів є їх справедлива вартість на дату отримання з урахуванням витрат, пов’язаних з їх придбанням. Справедливою вартістю нематеріальних активів є їх поточна ринкова вартість, а за відсутності такої ― оціночна вартість (додаток до П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств»).
Що стосується проведення грошової оцінки земельних ділянок, то частина 2 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV вимагає обов’язкового проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок у разі відображення вартості земельних ділянок та права користування земельними ділянками у бухгалтерському обліку відповідно до законодавства України.
Для зарахування права на користування земельною ділянкою до складу нематеріальних активів можна використати Акт введення в господарський оборот об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів, типову форму якого затверджено наказом Мінфіну від 22.11.2004 № 732 (ф. № НА-1).

Вріз 2

Амортизацію на право постійного користування земельною ділянкою в бухгалтерському обліку не нараховують (п. 25 П(С)БО 8). Суму додаткового капіталу, відображену на субрахунку 424 під час оприбуткування права на користування земельною ділянкою, списують під час його вибуття за дебетом субрахунку 424 з кредитом субрахунку 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів».

Для цілей визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток згідно з підпунктом 138.3.1 Податкового кодексу України (ПК) розрахунок амортизації нематеріальних активів здійснюють відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності. При цьому право постійного користування земельною ділянкою не підлягає амортизації (пп. 138.3.4 ПК).

Додамо, що операції з постачання (продажу, передачі) земельних ділянок звільнені від ПДВ (пп. 197.1.21 ПК).

Приклад. Облік операцій з отримання права постійного користування земельною ділянкою за рішенням органу місцевого самоуправління

Комунальному підприємству за рішенням сесії міської ради передано земельну ділянку на праві постійного користування. Власником земельної ділянки є міська рада.

Справедлива вартість земельної ділянки становить 180 000 грн.;

Вартість послуг за оформлення права на земельну ділянку ― 1800 грн. (у т. ч. ПДВ ― 300 грн.).

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Д-т

К-т

1

Отримано право постійного користування земельною ділянкою

122

424

180 000

2

Відображено витрати, пов’язані з оформленням права на земельну ділянку

154

685

1500

3

Відображено податковий кредит

641/пдв

685

300

4

Оплачено вартість отриманих послуг

685

311

1800

5

Включено суму витрат до первісної вартості права користування

122

154

1500

Вріз 1

Важливо

Облік права постійного користування

земельними ділянками здійснюють згідно з П(С)БО 8

Вріз 2

Важливо

Нематеріальний актив ―

право постійного користування земельними ділянками не амортизують

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та читайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві

➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій

➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль