Головбух

Повертаємо засновнику-нерезиденту валюту при ліквідації підприємства

  • 30 квітня 2015
  • 6

Засновники-нерезиденти здійснювали внески до статутного капіталу підприємства у валюті.Інвестиції не були зареєстровані.Як та у якій валюті повернути залишки коштів засновникам у разі ліквідації підприємства?Які документи потрібні для переказу валюти?

Відповідно до статті 1 Закону України «Про режим іноземного інвестування» від 19.03.1996 № 93/96-ВР (далі — Закон № 93) іноземні інвестиції — це цінності, що іноземні інвестори вкладають в об’єкти інвестиційної діяльності відповідно до законодавства України з метою отримання прибутку або досягнення соціального ефекту.

При цьому державна реєстрація іноземної інвестиції — це фіксування факту внесення іноземної інвестиції шляхом присвоєння органом державної реєстрації Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій інформаційному повідомленню реєстраційного номера з відповідним записом у журналі обліку державної реєстрації внесених іноземних інвестицій.

Незареєстровані іноземні інвестиції не дають права на одержання пільг та гарантій, передбачених Законом № 93, у т. ч. й гарантій у разі припинення інвестиційної діяльності, передбачених статтею 11 цього Закону (ст. 13 Закону № 93).

Однак без державної реєстрації іноземної інвестиції внесок іноземного інвестора не надаватиме права лише на одержання пільг та гарантій, передбачених Законом № 93. А стосовно інших правовідносин відсутність такої реєстрації не позбавлятиме внесок іноземного учасника статусу інвестиції. Адже наведене визначення поняття «іноземні інвестиції» не містить обов’язкового критерію — державної реєстрації іноземної інвестиції.

Вріз 1

Тобто державна реєстрація іноземної інвестиції є кваліфікуючою ознакою для надання інвестору права на одержання пільг та гарантій, передбачених Законом № 93. Інших наслідків відсутності державної реєстрації іноземної інвестиції, зокрема втрати статусу іноземної інвестиції, зазначений Закон не встановлює.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Повернення майна засновникам

Загальний порядок ліквідації юридичної особи врегульовано нормами Цивільного кодексу України (ЦК), а саме статтями 111–113. Відповідно до частини 12 статті 111 ЦК майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у т. ч. за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.

Тож у разі ліквідації юридичної особи, створеної в Україні засновниками — резидентами інших країн, майно, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, має бути повернено таким засновникам. Відповідно до статті 190 ЦК майном як особливим об’єктом вважають окрему річ, сукупність речей, а також майнові права та обов’язки. Водночас відповідно до статті 177 ЦК гроші віднесено до речей.

Отже, майном, яке у разі ліквідації юридичної особи, створеної в Україні засновниками — резидентами інших країн, залишилося після задоволення вимог кредиторів, є, зокрема, і гроші, отримані від реалізації іншого майна, пов’язаної з ліквідацією підприємства.

Особливості переказу валюти

Пунктом 2 Глави 3 Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженого постановою Правління НБУ від 10.08.2005 № 281 (далі — Положення № 281), встановлено підстави для придбання іноземної валюти з метою повернення за кордон іноземних інвестицій, а також доходів, прибутків, інших коштів, одержаних іноземним інвестором від інвестиційної діяльності в Україні. Такими документами є:

  • заява про купівлю іноземної валюти;
  • договір про здійснення іноземної інвестиції з документальним підтвердженням його виконання (набуття іноземним інвестором права власності на об’єкт інвестиції) та його копія;
  • договір про повернення іноземним інвестором іноземної інвестиції (доходів від її здійснення) та/або інші документи, що підтверджують суму грошових зобов’язань, що підлягають сплаті іноземному інвестору за результатами його інвестиційної діяльності в Україні (документи про виплату частини майна товариства, що ліквідовується, його учаснику — іноземному інвестору), та їх копії;
  • довідка уповноваженого банку про здійснення іноземної інвестиції в іноземній валюті з рахунку іноземного інвестора із-за кордону на рахунок резидента в Україні (операції, що не передбачає використання інвестиційного рахунку) та/або про здійснення іноземної інвестиції в гривнях/іноземній валюті з інвестиційного рахунку іноземного інвестора на відкритий в уповноваженому банку рахунок резидента або іншого іноземного інвестора;
  • документ, що підтверджує фактичне здійснення іноземної інвестиції в Україну в майновій формі;
  • копії установчих документів юридичної особи — об’єкта іноземного інвестування та ін.

Відповідно до пункту 4 Розділу І Положення № 281 суб’єкти ринку — це уповноважені банки, уповноважені фінансові установи. Суб’єкт ринку має право виступати на міжбанківському валютному ринку України як покупець та/або як продавець кожного виду іноземної валюти Класифікатора іноземних валют (п. 31 Розділу І Положення № 281).

Отже, суб’єкт ринку уповноважений виконувати заяву резидента на купівлю будь-якого виду іноземної валюти Класифікатора іноземних валют.

Вріз 3

Крім того, Заява про купівлю іноземної валюти або банківських металів, форма якої є Додатком № 1 до Положення № 281, передбачає можливість зазначення будь-якого виду іноземної валюти. Отже, при купівлі іноземної валюти може бути обраний будь-який її вид.

Однак одним із документів, що додають до такої заяви, є договір про повернення іноземним інвестором іноземної інвестиції. У нашому випадку — документ про виплату частини майна товариства, що ліквідується, його учаснику — іноземному інвестору. А його, своєю чергою, можна розглядати як підставу для зазначення того виду іноземної валюти, на купівлю якої мають подавати зазначену Заяву.

Вріз 1

Довідково

Поняття «іноземні інвестиції»

не містить обов’язкового критерію — державної реєстрації іноземної інвестиції

Вріз 2

Врахуйте

У разі ліквідації юридичної особи

майно, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, має бути повернено таким засновникам

Вріз 3

Зверніть увагу

При купівлі іноземної валюти

може бути обраний будь-який її вид

 

Затверджено постановою Правління НБУ «Про затвердження Класифікатора іноземних валют» від 04.02.1998 № 34.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл