Головбух

Товар замість грошей при поворотній фінансовій допомозі

  • 20 квітня 2015
  • 203

За договором позики підприємство отримало поворотну фінансову допомогу від засновника ― фізичної особи, зареєстрованої підприємцем на загальній системі оподаткування.

Згідно з договором позики позичальник зобов’язаний повернути позикодавцеві грошову позику у такій самій сумі у строк та в порядку, що визначені умовами договору. Такі вимоги встановлює стаття 1049 Цивільного кодексу України (ЦК).

Водночас глава 50 ЦК містить перелік інших підстав припинення зобов’язання.

Так, зобов’язання, зокрема, припиняється у разі його виконання, передання боржником кредиторові відступного майна, зарахування зустрічних однорідних вимог, за домовленістю сторін.

У випадку, що розглядається, найкращим вирішенням проблеми є виконання зобов’язань згідно з договором позики. Тим паче, що боржник може повернути фінансову допомогу позикодавцю грошовими коштами, реалізувавши власну продукцію іншим контрагентам.

Розрахуватися з фізичною особою ― кредитором шляхом заліку зустрічних вимог у цьому випадку неможливо.

Зарахування взаємних вимог як підстава припинення зобов’язання може здійснюватися за наявності сукупності умов, закріплених у статті 601 ЦК. Залік зустрічних однорідних вимог здійснюється у разі, коли контрагенти мають взаємні заборгованості (вимоги) один перед одним. У цьому випадку нема взаємної заборгованості.

З переліку зазначених вище підстав для випадку, що розглядається, можна використати такі, як припинення зобов’язання шляхом передання боржником кредиторові відступного (грошей, іншого майна тощо) або за домовленістю сторін (ст. 600 та 604 ЦК). В обох випадках зобов’язання припиняється за згодою сторін на договірних умовах. Договором має бути визначено розмір, строки й порядок передання відступного чи заміни первісного зобов’язання.

Водночас якщо у договорі позики не зазначено, що кредитор є підприємцем, то важливо внести зміни до договору позики стосовно особи-кредитора. Адже продукцію буде передано фізичній особі ― підприємцю.

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

ПДВ

У разі укладення сторонами нового договору (щодо припинення зобов’язання переданням відступного чи за домовленістю сторін) договір позики втрачає свою чинність.

Нові договірні умови передбачають погашення боргу не грошима, а продукцією.

З огляду на вимоги Податкового кодексу України (ПК) ця операція підпадає під визначення поняття «постачання товарів» (пп. 14.1.191 ПК). Отримані раніше грошові кошти втратили статус поворотної фінансової допомоги. Тепер вони є попередньою оплатою за товар. Тобто оподаткування ПДВ здійснюватиметься як при операції купівлі-продажу.

ВРІЗ

Якщо підприємство є платником ПДВ, воно має скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та включити суму ПДВ до податкових зобов’язань. Ось тут може виникнути питання щодо дати виникнення податкових зобов’язань.

Згідно з пунктом 187.1 ПК датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів вважається або дата зарахування коштів, або дата відвантаження товарів. Зважаючи на специфічність цієї ситуації, стверджувати, що дата надходження коштів буде датою виникнення податкових зобов’язань, неправомірно. Адже на той момент кошти мали статус поворотної фінансової допомоги згідно з договором позики. Такі кошти отримають статус попередньої оплати лише на дату укладення нового договору, згідно з яким правовідносини за договором позики припиняються.

Податок на прибуток

Починаючи з 01.01.2015 розділ ІІІ ПК не містить будь-яких згадок щодо поворотної фінансової допомоги. А розрахунок об’єкта оподаткування податком на прибуток здійснюють за правилами бухгалтерського обліку з урахуванням різниць, які обов’язково застосовують підприємства з річним доходом понад 20 млн. грн. (п. 134.1 ПК).

Тож переходимо до бухгалтерського обліку.

У цьому випадку поворотна фінансова допомога формуватиме кредиторську заборгованість. Якщо строк її погашення не перевищує 12 місяців, то маємо справу з поточною заборгованістю, яку обліковують на субрахунку 685 «Розрахунки з іншими кредиторами». Інакше поворотна фінансова допомога вважатиметься довгостроковою кредиторською заборгованістю, яку відображають на рахунку 55 «Інші довгострокові зобов’язання».

Частину довгострокової кредиторської заборгованості, яка підлягає погашенню у звітному періоді, відносять до поточної заборгованості. Її відображають на рахунку 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями».

Після припинення договору позики раніше отримані кошти вважатимуться попередньою оплатою за товар. Цю суму відображають на субрахунку 681 «Розрахунки за авансами одержаними».

Наведемо приклад.

Приклад. Відображення в обліку позичальника повернення фінансової допомоги продукцією

Підприємство отримало поворотну фінансову допомогу від засновника — фізособи, зареєстрованої підприємцем на загальній системі оподаткування, у сумі 280 тис. грн. строком на 3 місяці.

Через місяць після отримання коштів підприємство повернуло 100 тис. грн.

Пізніше підприємство уклало із засновником договір купівлі-продажу готової продукції на суму 300 тис. грн. (у т. ч. ПДВ ― 50 тис. грн.), а договір позики було припинено. За згодою сторін залишок неповерненої позики у сумі 180 тис. грн. (300 тис. грн. –  100 тис. грн.) зараховано у рахунок сплати за готову продукцію. Собівартість готової продукції ― 250 тис. грн.

№ з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

Д-т

К-т

1

Отримано поворотну фінансову допомогу

311

685

280 000

2

Повернуто частину фінансової допомоги

685

311

100 000

3

Зараховано залишок неповерненої фінансової допомоги у рахунок сплати за готову продукцію

685

681

180 000

4

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ*

643

641/пдв

30 000

5

Реалізовано готову продукцію засновнику

377

701

300 000

6

Відображено податкові зобов’язання з ПДВ*

701

641/пдв

20 000

7

Списано раніше визнані податкові зобов’язання з ПДВ

701

643

30 000

8

Списано собівартість готової продукції

901

26

250 000

9

Відображено залік зустрічних вимог

681

377

180 000

10

Отримано решту коштів від засновника за готову продукцію

311

377

120 000

*Згідно з пунктом 187.1 ПК.

ВРІЗ

Важливо

Датою виникнення податкових зобов’язань

є подія, яка відбулася раніше: дата зарахування коштів від покупця або дата відвантаження товару

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл