Головбух

Діяльність не відповідає коду КВЕД: що в обліку

  • 20 квітня 2015
  • 3600

Основним видом діяльності підприємства згідно з КВЕД є торгівля.Однак переважну частину доходу підприємство отримує від надання в оренду основних засобів.З’ясуємо, як відображати в обліку та фінансовій звітності дохід від оренди та пов’язані з цим витрати

Під час державної реєстрації суб’єкт господарювання має обрати один чи декілька видів економічної діяльності. Проте передбачити всі види діяльності, якими в майбутньому займатиметься суб’єкт господарювання, вдається далеко не завжди. Орієнтуючись на економічну доцільність, на практиці підприємства часто-густо здійснюють види діяльності, не зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб ― підприємців (ЄДР).

Розглянемо облікові наслідки ситуації, коли не зазначений у ЄДР вид економічної діяльності стає основним.

Бухгалтерський облік

«Стовпами» бухгалтерського обліку є національні стандарти та Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV. Саме ними слід керуватися підприємству під час ведення обліку та заповнення фінансової звітності.

Отож згідно з пунктом 3 розділу І НП(С)БО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» операційна діяльність ― це основна та інші види діяльності підприємства, які не належать до інвестиційної чи фінансової діяльності. При цьому основна діяльність має бути пов’язаною з виробництвом або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг), забезпечувати основну частку доходу підприємства, а також бути головною метою створення підприємства.

У нашій ситуації під час надання основних засобів в оренду однозначно виконуються перші два критерії щодо зв’язку з виробництвом або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та забезпечення основної частки доходу підприємства. Однак орендна діяльність, швидше за все, не була метою створення підприємства. Чи буде це перешкодою для визнання орендної діяльності основною? Вважаємо, що ні.

Адже можливий випадок, коли підприємство взагалі перестає здійснювати діяльність, яка була метою його створення. І якщо прискіпливо трактувати визначення основної діяльності згідно з НП(С)БО 1, то у підприємства не виникало б оборотів за рахунками 70 «Доходи від реалізації» та 90 «Собівартість реалізації», а в рядках 2000 та 2050 Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) гуляв би вітер. Складена за такою методикою фінзвітність щонайменше не була б достовірною та перекручувала б інформацію, яка здатна впливати на рішення її користувачів. А це суперечить пункту 2 розділу ІІІ НП(С)БО 1.

На можливості вважати операційну оренду основною діяльністю підприємства наполягали й мінфінівці. У своєму роз’ясненні вони стверджують, що основною діяльністю є операції, які є головною метою створення або діяльності підприємства. Тобто мінфінівці на свій розсуд розширили дефініцію терміна «основна діяльність», наведену в П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати». Хоча згадане П(С)БО вже й не діє, однак визначення терміна «основна діяльність» ідентичне наведеному в НП(С)БО 1.

Тому для підприємства, яке формує основну частку доходу за рахунок здавання основних засобів в оренду, така діяльність якраз і буде основною.

Водночас переконані, що наявність чи відсутність окремого коду КВЕД не є підставою для відображення господарських операцій в обліку та заповнення окремих показників фінзвітності, адже це не передбачено нормативними документами.

ВРІЗ 1

Отже, доходи від надання основних засобів в оренду варто обліковувати на субрахунку 703 «Дохід від реалізації робіт і послуг», а пов’язані з цим витрати ― на субрахунку 903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг». Відповідно у Звіті про фінансові результати (Звіті про сукупний дохід) доходи від надання орендних послуг зазначають у рядку 2000, а витрати, які формують собівартість цих послуг, ― у рядку 2050.

Додамо, що зміну основного джерела доходу підприємства вважаємо вагомою підставою для внесення відповідних змін до облікової політики. Зазначати сегменти діяльності підприємства у розпорядчому документі про облікову політику передбачає й підпункт 2.1 розділу ІІ Методичних рекомендацій щодо облікової політики підприємства, затверджених наказом Мінфіну від 27.06.2013 № 635.

Чи потрібно доповнювати коди КВЕД

Як з’ясували, код КВЕД підприємства не має значення під час ведення обліку та заповнення фінансової звітності. Тож чи потрібно взагалі доповнювати код КВЕД підприємства, для якого здавання в оренду основних засобів стало основною діяльністю?

Як наголошують спеціалісти Держстату, код КВЕД має переважно статистичне призначення та не створює прав чи обов’язків для суб’єктів господарювання, виступає припущенням і не є достатнім критерієм для виконання всіх передбачених нормативно-правовими актами умов (див. лист Держстату від 03.11.2011 № 13/3-20/503ПІ).

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб ― підприємців» від 15.05.2003 № 755-IV  інформацію про вид економічної діяльності підприємства обов’язково зазначають у ЄДР. Проте нормативні документи не змушують юридичну особу визначати вичерпний перелік видів своєї діяльності.

ВРІЗ 2

Однак повністю нехтувати кодами КВЕД підприємству все-таки не радимо.

По-перше, код КВЕД підприємства є важливим при визначенні класу професійного ризику для нарахування та сплати ЄСВ (ч. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI).

По-друге, окремі коди КВЕД згадуються, зокрема, в розділах V та XIV Податкового кодексу України. Тобто вони важливі для платників ПДВ та єдиноподатників. І хоча ці коди, як було сказано, не створюють прав та обов’язків для підприємств, на них, зазвичай, звертають увагу податківці.

Отже, якщо не зазначений у ЄДР вид діяльності стає для підприємства основним, то вважаємо за потрібне змінити чи доповнити види економічної діяльності суб’єкта господарювання у ЄДР. Для цього достатньо звернутися до державного реєстратора. На підставі інформації від останнього також будуть внесені зміни до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) щодо цього підприємства. Ці зміни внесе Держстат.

Тобто залежно від виду основних засобів підприємство обзаведеться новими кодами КВЕД (ДК 009:2010): 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна», 77.11 «Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів», 77.12 «Надання в оренду вантажних автомобілів» тощо.

ВРІЗ 1

Важливо

Код КВЕД підприємства

не є підставою для ведення обліку та заповнення фінансової звітності

ВРІЗ 2

Врахуйте

Підприємство не зобов’язане

наводити вичерпний перелік видів своєї економічної діяльності

 

 Див. лист Мінфіну від 22.09.2010 № 31-34020-20-27/25329

 Детальніше про це читайте у статті О. Єфімова «РРО при виконанні робіт» у тижневику «Головбух» № 14/2015 на с. 16.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Ви виграли доступ!

Ви виграли доступ до вебінару «Платіжні картки у відрядженні: лайфхаки для бухгалтера». Зареєструйтеся та вкажіть, на яку електронну адресу Вам надіслати відеозапис вебінару.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Забрати виграш
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини