Головбух

Торгуємо на виїзді, або Усе про організацію виїзної торгівлі

20 квітня 2015
97
Середній бал: 0 із 5

Підприємство планує проводити виїзну торгівлю промисловими товарами та продуктами харчування в населених пунктах іншого району. З’ясуємо, яким має бути асортимент товарів та правила їх продажу

Однією із форм позамагазинного продажу товарів, за якої приміщення не мають торговельного залу для споживачів, є виїзна (виносна) торгівля. Проводити продаж товарів через засоби пересувної мережі можна цілий рік. Із настанням весняно-літнього періоду цей вид роздрібної торгівлі цікавить багатьох суб’єктів господарювання.

Торгівлю з використанням автомагазинів, автокафе, авторозвозок, автоцистерн, лавок-автопричепів, візків, низькотемпературних лотків, розносок, столиків тощо регулюють Правила роботи дрібнороздрібної торговельної мережі, затверджені наказом Мінзовнішекономторгу від 08.07.1996 № 369 (далі — Правила № 369).

Вимоги до асортименту товарів

Охочі здійснювати виїзну торгівлю передусім мають визначити асортимент товарів. Це важливо, позаяк окремі товари заборонені до продажу. Їх перелік наведено в пункті 8 Правил № 369.

ВРІЗ 1

Головні вимоги до асортименту товарів виїзної торгівлі подано в Таблиці.

Асортимент товарів виїзної торгівлі

Дозволені товари

Заборонені товари

Продовольчі товари

Продовольчі товари нескладного асортименту

Продовольчі товари, якщо немає умов для дотримання санітарних норм і правил, а також для додержання температурних режимів, умов зберігання та їх продажу

Картопля, овочі, фрукти, плоди, ягоди, баштанні культури в період сезонного продажу, а також морозиво, квіти

Нефасовані і неупаковані продовольчі товари з розносок, лотків, столиків, корзин та неспеціалізованого транспорту

Алкогольні напої та тютюнові вироби

Вогненебезпечні товари побутової хімії, піротехнічні іграшки, паливно-мастильні матеріали*

Непродовольчі товари

Непродовольчі товари нескладного асортименту

Технічно складні і великогабаритні товари

Взуття домашнє та робоче взуття, робочий одяг, головні убори для літнього сезону

Тканини, взуття, швацькі вироби і вироби верхнього трикотажу, що вимагають примірки

Дорогоцінні метали, коштовні камені і вироби з них

Товари, вільна реалізація яких заборонена

При здійсненні торгівлі з однієї авторозвозки одночасно продовольчими та непродовольчими товарами потрібно, щоб продовольчі товари були розфасовані, мали герметичну (непошкоджену) упаковку. Також потрібно, щоб суворо дотримувався принцип товарного сусідства за їх розміщення.

Правила продажу товарів при виїзній торгівлі

Правила виїзної роздрібної торгівлі такі самі, як і правила торгівлі в звичайних магазинах. На видному місці на зразках товарів виставляються цінники.

Заборонено продаж товарів:

• які не мають відповідного маркування, належного товарного вигляду;

• строк придатності яких минув або його не зазначено, або зазначено з порушенням вимог нормативних документів;

• що надійшли без документів, зокрема, які засвідчують їх якість та безпеку (п. 30 Правил № 369).

На кузовах автокафе, авторозвозок, автопричепів, автоцистерн має бути нанесено фарбою чіткий напис, що зазначає найменування, адресу суб’єкта господарювання, номер точки пересувної торговельної мережі та номер телефону суб’єкта господарювання (п. 21 Правил № 369).

Крім того, при здійсненні виїзної (виносної) торгівлі, а також продажу товарів з використанням інших нестаціонарних засобів на робочому місці продавця також встановлюють табличку із зазначенням:

- ПІБ продавця;

- відомостей про суб’єкт господарювання, що організував торгівлю:

• найменування, місцезнаходження і номери телефону (для юрособи) та ПІБ (для фізособи-підприємця);

• номер виписки про державну реєстрацію і найменування органу, що здійснив таку реєстрацію.

При здійсненні виїзної торгівлі працівники пунктів виїзної торговельної мережі мають:

- бути охайно одягнені в формений чи санітарний одяг і головні убори;

- дотримуватися правил особистої гігієни, тримати робоче місце, приміщення та навколишню територію в належному санітарному стані, не курити на робочому місці, бути з покупцями ввічливими;

- мати при собі паспорт, який пред’являється на вимогу службових осіб органів державного контролю і нагляду.

ВРІЗ 2

Крім того, працівники, які безпосередньо здійснюють продаж продовольчих товарів, підлягають в установленому порядку обов’язковому систематичному медичному обстеженню, результати якого заносять до їх особистих медичних книжок.

Дозвільні документи на виїзну торгівлю

Для здійснення виїзної торгівлі продовольчими товарами обов’язково потрібно отримати санітарний паспорт на транспортний засіб, з якого будуть проводити продаж. Таку вимогу передбачає пункт 21 Правил № 369, пункт 181 Санітарних правил для підприємств продовольчої торгівлі, затверджених Головним державним санітарним лікарем СРСР від 16.04.1991 № 5781-91, та пункт 12.3 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.1997 № 363.

Потреба застосування РРО та РК

При виїзній торгівлі продавець реалізацію товар за готівку. Тому постає питання щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та розрахункових книжок (РК). Правила застосування РРО та РК установлюють норми Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі — Закон № 265) та Переліку окремих форм та умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій, затвердженого постановою КМУ від 23.08.2000 № 1336 (далі — Перелік № 1336).

Відповідно до статті 9 Закону № 265 РРО та РК не застосовують при продажу, зокрема:

• у кіосках, з лотків і розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, якщо питома вага такої продукції становить понад 50% загального товарообігу за відсутності продажу алкогольних напоїв та підакцизних непродовольчих товарів;

• води, молока, квасу, олії та живої риби з автоцистерн, цистерн, бочок і бідонів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Не застосовують РРО та РК фізособи-підприємці — платники єдиного податку другої і третьої груп при здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також платники єдиного податку першої групи.

Стаття 10 Закону № 265 дозволяє при здійсненні розрахунків застосувати тільки РК, здійснюючи торгівлю у випадках, зазначених у Переліку № 1336, а саме:

- роздрібна торгівля через засоби пересувної торговельної мережі (автомагазини, авторозвозки, автоцистерни, цистерни, бочки, бідони, низькотемпературні лотки-прилавки, візки, розноски, лотки, столики тощо), які розташовані за межами стаціонарних приміщень. До того ж річний обсяг продажів через такі пункти не має перевищувати 200 тис. грн.;

- роздрібна торгівля на ринках, ярмарках (за винятком розташованих на їх території магазинів, кіосків, палаток, павільйонів, приміщень контейнерного типу). Обмеження обсягу виручки — не більше 200 тис. грн. на рік;

- роздрібна торгівля і громадське харчування на території села підприємствами споживчої кооперації, а також сільськогосподарськими товаровиробниками, які використовують продукцію власного виробництва. Обмеження річного обсягу виручки — 75 тис. грн.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Граничний обсяг річної виручки у розмірі 200 тис. грн. поширюється на одного суб’єкта господарської діяльності, а 75 тис. грн. — на один структурний (відокремлений) підрозділ (пункт продажу товарів, надання послуг). До того ж для розрахунку граничного обсягу мають бути враховані лише надходження від виїзної торгівлі. Готівку, прийняту через касу з оформленням прибуткового касового ордера або через РРО, при розрахунку граничного обсягу не враховують.

При перевищенні граничного обсягу виручки за всіма пунктами виїзної торгівлі суб’єкт господарювання, який був звільнений від застосування РРО, має протягом одного місяця перейти на облік розрахункових операцій із використанням РРО.

До того ж граничний розмір річного обсягу розрахункових операцій не встановлюється для деяких видів торгівлі, зокрема:

• роздрібної торгівлі продовольчими товарами та пивом у пляшках і бляшанках за умови відсутності продажу інших підакцизних товарів, що здійснюється суб’єктами підприємницької діяльності — фізичними особами, які є платниками єдиного податку;

• продажу газет, журналів;

• продажу товарів з розносок і ручних візків;

• продажу булочних, кондитерських і порційних кулінарних виробів, морозива, безалкогольних напоїв, сувенірів, іграшок і надувних кульок з розносок та ручних візків у театрально-видовищних та спортивних закладах.

ВРІЗ 1

Із документа

Через дрібнороздрібну торговельну мережу

дозволяється реалізація продовольчих і непродовольчих товарів тільки нескладного асортименту, яка проводиться згідно з правилами їх продажу (п. 4 Правил № 369)

ВРІЗ 2

Зверніть увагу

Під час продажу товарів

і після закінчення виїзної (виносної) торгівлі суб’єкт господарювання зобов’язаний ужити заходів для дотримання чистоти на місці торгівлі та навколо нього

 

 Дозволено продаж через авторозвозки системи споживчої кооперації у сільській місцевості.

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини