text
Головбух

«Бездохідний» адвокат: а як же звіт з ЄСВ

  • 20 квітня 2015
  • 87

Фізособа(адвокат),стала на облік в органі ДФС у липні 2014 року.Чи слід їй було окремо ставати на облік в органі ПФУ?Чи потрібно йому за підсумками 2014 року звітувати до ПФУ з ЄСВ,якщо протягом звітного року він не отримував доходів від своєї діяльності?

Насамперед зазначимо, що починаючи з 01.10.2013 усі процедури щодо адміністрування єдиного соціального внеску (ЄСВ), прийняття та оброблення звітності з ЄСВ здійснює центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (наразі Державна фіскальна служба України; ДФС). Тому звітувати з ЄСВ потрібно до органів ДФС, а не до Пенсійного фонду України (ПФУ).

Адже саме ДФС та її територіальні органи ведуть облік ЄСВ та контролюють його сплату, ведуть реєстр страхувальників, отримують звіти та проводять перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, у т. ч. адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, є платниками ЄСВ (п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ; далі — Закон № 2464).

Зауважимо, що до 01.01.2015 обов’язковою умовою віднесення відповідних осіб до платників ЄСВ за наведеною нормою була ще й їх неприналежність до працівників чи фізичних осіб — підприємців.

Проте вже з 01.01.2015 особи, які провадять незалежну професійну діяльність, є платниками ЄСВ незалежно від того, чи є вони найманими працівниками або підприємцями. Тобто особи, які отримують дохід від незалежної професійної діяльності та одночасно є найманими працівниками (застрахованими особами), не звільняються від сплати ЄСВ за себе. Особи ж, які одночасно здійснюють незалежну професійну та підприємницьку діяльності, сплачують ЄСВ з усіх доходів.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Підпункт 14.1.226 Податкового кодексу України в цілях оподаткування дещо інакше трактує незалежну професійну діяльність. Згідно з цією нормою такою визнається участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою — підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.

Взяття на облік самозайнятих осіб як платників ЄСВ здійснюється також саме органом ДФС, а не ПФУ, шляхом унесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників. Фіскальні органи, своєю чергою, повідомляють Пенсійний фонд про взяття на облік платників ЄСВ із зазначенням органу ДФС, в якому взято на облік платника. (абз. 2 та 8 ч. 1 ст. 5 Закону № 2464). Тож додатково звертатися до органів ПФУ особі, що провадить незалежну діяльність, для постановки на облік немає як потреби, так і підстав.

Пункт 4 частини другої статті 6 Закону № 2464 зобов’язує платників ЄСВ подавати звітність та сплачувати ЄСВ до органу ДФС за їх основним місцем обліку.

Водночас особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані відзвітувати та сплатити ЄСВ, нарахований за календарний рік до 1 травня наступного року. Звітним періодом для них є календарний рік. (абз. 4, 5 ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).

Отже, граничним терміном подання звіту особами, які провадять незалежну професійну діяльність, за 2014 рік та граничним строком сплати ЄСВ за звітний рік є 30.04.2015.

Звіт такі платники ЄСВ подають за формою згідно з додатком 5 «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» (форма № Д5 (річна)) до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом МДЗ від 09.09.2013 № 454 (далі — Порядок № 454). До того ж пункт 4.12 Порядку № 454 уточнює, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно, займаються незалежною професійною діяльністю, формують та подають до органів ДФС звіт згідно з таблицею 3 додатка 5 до цього Порядку.

Ані Закон № 2464, ані Порядок № 454 не передбачають для осіб, які провадять незалежну діяльність, можливості неподання звітності з ЄСВ. Принаймні, з причини неотримання доходу за звітний період.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відповідно до пункту 9-3 розділу VIII Закону № 2464 платники ЄСВ, які перебувають на обліку в органах ДФС, розташованих на території населених пунктів, де проводилася АТО, звільняються від обов’язку подання звітності з ЄСВ на період з 14.04.2014 до закінчення АТО або військового чи надзвичайного стану. Така поблажка поширюється і на осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Враховуючи зазначене, якщо особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, не отримувала доходів від цієї діяльності впродовж певного звітного періоду, звіт до органів ДФС усе одно мусить подавати, але з прочерками.

ВРІЗ

Подати звіт до органу ДФС за місцем взяття на облік страхувальник може засобами електронного зв’язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису, на паперових носіях разом з електронною формою на електронних носіях інформації або на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п’яти. Причому звіт, надісланий поштою, не вважатиметься поданим.

Варто також мати на увазі, що за неподання звітності щодо ЄСВ особі, яка забезпечує себе роботою самостійно, загрожує штраф від 30 до 40 нмдг (від 510 до 680 грн.) відповідно до частини 1 статті 165-1 Кодексу про адміністративні правопорушення України.

ВРІЗ

Із документа

У разі незаповнення

того чи іншого рядка звіту через відсутність операції цей рядок прокреслюється (п. 2.3 Порядку № 454)

ПІДВЕРСТКА

ВИ МАЄТЕ ЦЕ ЗНАТИ

 Цікаве за темою:

Припинили державну реєстрацію? Сплатіть ЄСВ!

24 лютого 2017 ФОП припинив державну реєстрацію, та залишається запитання – чи потрібно сплачувати ЄСВ? У цьому матеріалі ми постаралися розібратися у цьому непростому питанні610


Проект пенсійної реформи 2018: чого очікувати українцям

16 березня 2017 Урядовці поділилися проектом нової пенсійної реформи, що має запрацювати вже у 2018 році. Чого очікувати українцям і чи варто очікувати пенсіонерам на покращення рівня життя?1917


Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4732

Новації в нарахуванні ЄСВ за відсутності доходу

Із 01.01.2015 запрацювала нова редакція пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464, згідно з яким, якщо платником ЄСВ не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, він має право самостійно визначити базу нарахування. Але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом № 2464 (з 01.01.2015 по 30.11.2015 — 20 706,00 грн., з 01.12.2015 — 23 426,00 грн.). До того ж сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (з 01.01.2015 по 30.11.2015 — 422,65 грн., з 01.12.2015 — 478,17 грн.). Виходячи із зазначеного, починаючи з 01.01.2015, якщо особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, то вони можуть не визначати бази ЄСВ. Оскільки це право, а не обов’язок платника. Однак спрацьовує таке правило тільки до періодів, що починаються з 01.01.2015. При поданні ж звіту за формою № Д5 (річна) за 2014 рік його не застосовують.

 Цікаве за темою:

Припинили державну реєстрацію? Сплатіть ЄСВ!

24 лютого 2017 ФОП припинив державну реєстрацію, та залишається запитання – чи потрібно сплачувати ЄСВ? У цьому матеріалі ми постаралися розібратися у цьому непростому питанні610


Проект пенсійної реформи 2018: чого очікувати українцям

16 березня 2017 Урядовці поділилися проектом нової пенсійної реформи, що має запрацювати вже у 2018 році. Чого очікувати українцям і чи варто очікувати пенсіонерам на покращення рівня життя?1917


Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4732

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та читайте матеріали про:

➤ головні зміни в законодавстві

➤ методи розв'язання складних робочих ситуацій

➤ зручні сервіси для роботи

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль