Головбух

ПДВ-наслідки при поверненні товару нерезиденту

  • 10 квітня 2015
  • 81

Підприємство імпортувало матеріали, потрібні для виробництва продукції. Та потім виявило, що вони непридатні для використання. Через два місяці матеріали повернуло нерезиденту з оформленням митної декларації та відповідних митних процедур.

Оподаткування ПДВ операцій під час переміщення товарів через митний кордон України має свої особливості та залежить від обраного митного режиму (ст. 206 Податкового кодексу України; ПК).

Податкові зобов’язання з ПДВ

Як відомо, операції з вивезення товарів у митному режимі експорту оподатковуються за нульовою ставкою (пп. 195.1.1, п. 206.4 ПК). Проте в такому випадку має місце повернення товару продавцю-нерезиденту, а не його продаж.

Від оподаткування ПДВ звільняються операції з вивезення товарів у митному режимі реекспорту. За винятком операцій з вивезення відповідно до пункту 5 частини першої статті 86 Митного кодексу України. Згідно з цією нормою митний режим реекспорту може бути застосований до товарів, які при ввезенні на митну територію України мали статус іноземних та були поміщені у митний режим імпорту і повертаються нерезиденту у зв’язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов зовнішньоекономічного договору або з інших обставин, що перешкоджають його виконанню, якщо ці товари:

  • вивозяться протягом шести місяців з дати поміщення їх у митний режим імпорту;
  • перебувають у тому самому стані, в якому вони були ввезені на митну територію України, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування, зберігання та використання (експлуатації), внаслідок якої були виявлені недоліки, що спричинили реекспорт товарів;
  • визнані помилково ввезеними на митну територію України.

У разі якщо товари при їх вивезенні поміщаються у митний режим реекспорту та відповідають зазначеним умовам, операція з їх повернення постачальнику-нерезиденту підлягає оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою (п. 206.5 ПК).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене митною декларацією.

Датою виникнення податкових зобов’язань є дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України (п.187.1 ПК).

Отже, операція з вивезення (реекспорту) раніше імпортованого товару, який повертається продавцю-нерезиденту протягом шести місяців з дня отримання у зв’язку з непридатністю для використання, підлягає оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою за умови підтвердження такого вивезення митною декларацією.

Коригування ПДВ

Варто звернути увагу, що операції із ввезення на митну територію України товарів у митному режимі імпорту оподатковують ПДВ за ставкою 20%. Причому такі суми ПДВ підлягають сплаті до бюджету платниками ПДВ до/або на день подання митної декларації.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Покупець мав право на віднесення суми ПДВ до податкового кредиту на дату сплати імпортного ПДВ (п. 187.8, п. 198.2 ПК).

Якщо покупець під час придбання імпортованого товару використав право на податковий кредит, сума такого податкового кредиту при поверненні товару продавцю підлягає коригуванню.

Загальні правила коригування ПДВ встановлює стаття 192 ПК. Якщо після постачання товарів здійснюють будь-яку зміну суми компенсації їх вартості, включаючи повернення товарів, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту з ПДВ постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.

ВРІЗ

Проте ця вимога не поширюється на випадки, коли постачальник товарів не є платником ПДВ. А в такій ситуації постачальник-нерезидент не може бути платником ПДВ. Тож у покупця немає підстав для коригування податкового кредиту з ПДВ відповідно до вимог статті 192 ПК.

Проте не варто забувати, що відповідно до пункту 198.3 ПК покупець мав право на податковий кредит у тому разі, якщо товар придбавався з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах його господарської діяльності.

Якщо товар не використовували у господарській діяльності покупця, він зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ, з огляду на вартість придбання цього товару (пп. «г» п. 198.5 ПК). Для цього покупець має не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому відбулося повернення товару нерезиденту, скласти податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ВРІЗ

Зверніть увагу

Якщо постачальник товарів не є платником ПДВ,

у покупця немає підстав для коригування податкового кредиту

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл