text
Головбух

Звільнення мобілізованого працівника через ліквідацію організації

  • 8 квітня 2015
  • 41

Заплановано ліквідацію організації. Чи можна звільнити її працівників, що призвані на військову службу у зв’язку з мобілізацією?

Насамперед зауважимо, що відповідно до пункту 1 статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом (далі — роботодавець) у разі змін в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації (далі — організація), скорочення чисельності або штату працівників.

Якщо йдеться про реорганізацію (злиття, поглинання, приєднання, поділ, виділення) або перетворення чи перейменування організації, на працівників поширюються гарантії статті 119 КЗпП. А саме: за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток в організації (незалежно від підпорядкування та форми власності), де особи працювали на час призову.

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Проте у разі ліквідації (припинення діяльності) організації пільги і гарантії, передбачені статтею 119 КЗпП, на працівників, призваних на військову службу у зв’язку з мобілізацією, не поширюються.

Зверніть увагу, на випадки повної ліквідації організації не поширюється заборона щодо звільнення працівника з ініціативи роботодавця навіть у період тимчасової непрацездатності працівника чи перебування у відпустці.

Звільнення у зв’язку з ліквідацією організації (на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП) допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу. А неможливість переведення у разі ліквідації є цілком очевидною.

Ані законодавство про працю, ані законодавство з питань проходження військової служби та соціального захисту військовослужбовців не покладають на роботодавця обов’язок працевлаштування мобілізованих працівників, звільнених у зв’язку з ліквідацією за пунктом 1 статті 40 КЗпП.

Утім, звільнення у зв’язку з ліквідацією (як і в будь-яких інших випадках звільнення за пунктом 1 статті 40 КЗпП) має провадитись із наданням гарантій, пільг і компенсацій, передбачених главою III-А КЗпП (абзац шостий п. 19 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.1992 № 9).

Так, роботодавець має дотримати вимог законодавства щодо:

  • надання первинним профспілковим організаціям не пізніше як за три місяці до звільнень інформації щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також проведення консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведення їх кількості до мінімуму або пом’якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень (ст. 49-4 КЗпП, частина третя ст. 22 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» від 15.09.1999 № 1045-XIV);
  • персонального попередження працівника про наступне вивільнення не пізніше ніж за два місяці;
  • повідомлення державної служби зайнятості про заплановане вивільнення (ст. 48 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI; наказ Мінсоцполітики України «Про затвердження форми звітності № 4-ПН «Інформація про заплановане масове вивільнення працівників у зв’язку із змінами в організації виробництва і праці» та Порядку її подання» від 31.05.2013 № 317).

Найбільш складною може виявитися реалізація обов’язку роботодавця щодо персонального попередження мобілізованого працівника про наступне вивільнення. Так, якщо рішення про ліквідацію було прийнято до призову працівника на військову службу і роботодавець повідомив його про заплановане вивільнення, звільнення у зв’язку з ліквідацією буде проведено після закінчення строку попередження.

Коли ж до призову на військову службу у зв’язку з мобілізацією працівника не було попереджено про заплановане звільнення, але відомо, в якій частині він проходить військову службу та її місцезнаходження, роботодавець може надіслати працівнику два листи:

один — рекомендований лист із повідомленням про вручення (або лист з оголошеною цінністю з описом вкладення та повідомленням про вручення) на ім’я працівника до військової частини,

другий — лист з оголошеною цінністю з описом вкладення та позначкою «Вручити особисто» на адресу проживання, вказану в особовій картці працівника (типова форма № П-2).

У листі, направленому до військової частини, можна визначити дату звільнення з урахуванням часу, необхідного на поштовий обіг, отримання кореспонденції уповноваженою особою військової частини та передання листа працівнику. Також доцільно зазначити, що дата звільнення буде перенесена на потрібну кількість днів, якщо строк між датою отримання працівником листа та запланованою датою звільнення становитиме менше двох місяців. Однак такий спосіб повідомлення потребує встановлення точної дати отримання листа працівником. Попередньо таку інформацію можна отримати від самого працівника, якщо з ним є телефонний зв’язок. Далі (після отримання повідомлення про вручення листа уповноваженій особі військової частини) потрібно буде надіслати запит до військової частини щодо дати вручення листа працівнику із посиланням на час і дату вручення листа, що міститимуться у повідомленні «Укрпошти».

Лист, направлений за місцем проживання, обов’язково має містити позначку «Вручити особисто». Інакше його можна вручити будь-якому повнолітньому члену сім’ї за умови пред’явлення документа, що посвідчує особу, а також документа, що посвідчує родинні зв’язки з адресатом.

Отримання роботодавцем повідомлення про вручення листа з позначкою «Вручити особисто» свідчитиме не тільки про факт отримання повідомлення про продовження строку попередження про наступне звільнення особисто працівником, а й про факт його перебування вдома, а не у військовій частині (демобілізація, увільнення з розташування військової частини або відпустка тощо).

Отже, за умови належного повідомлення мобілізованого працівника про заплановане звільнення у зв’язку з ліквідацією організації роботодавець матиме право звільнити працівника у період проходження ним військової служби.

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль