Головбух

Корабель «Гривня» йде новим курсом, або Змінено правила встановлення валютного курсу

  • 31 березня 2015
  • 16

Аби виконати міжнародні зобов’язання України,які передбачає Програма розширеного фінансування МВФ,НБУ затвердив новий порядок установлення офіційного курсу гривні та механізм його розрахунку.З’ясуємо,як змінилися правила встановлення офіційного курсу НБУ

Порядок встановлення та використання офіційного курсу гривні до іноземних валют регламентує Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та курсу банківських металів, затверджене постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 496.

Минув рік відтоді, як були внесені останні зміни до порядку визначення НБУ офіційного курсу гривні. Нагадаємо, що згідно з постановою Правління НБУ від 31.03.2014 № 180 офіційний курс гривні до долара США на поточний робочий день визначався як середньозважений курс продавців і покупців, що склався цього ж дня на міжбанківському валютному ринку України.

Через це впродовж одного робочого дня діяли два офіційних курси НБУ до іноземних валют. Тож для відображення у бухгалтерському обліку операцій з іноземною валютою та банківськими металами в певних випадках, установлених П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», застосовували валютний курс або на початок дня дати здійснення операції (тобто курс НБУ, установлений на 14:00 попереднього дня), або на кінець дня (тобто курс НБУ, установлений на 14:00 поточного дня).

Проте зазначений порядок встановлення валютного курсу змінили постанови Правління НБУ «Про внесення змін до Положення про встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та курсу банківських металів» від 19.03.2015 № 194 (далі — Постанова № 194) та «Про внесення змін до Порядку встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют та курсу банківських металів» від 19.03.2015 № 195 (див. с.___).

Тож уже з 31 березня 2015 року валютний курс встановлюється за новими правилами.

Порядок встановлення офіційного курсу

Офіційний курс гривні до іноземних валют та курс банківських металів, стосовно яких передбачено щоденне встановлення офіційного курсу, установлюється тепер наприкінці робочого дня та починає діяти з наступного робочого дня.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ! Офіційний курс гривні до іноземних валют та банківських металів установлюється щоденно для:

- вільно конвертованих валют (1-ша група Класифікатора іноземних валют та банківських металів, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.02.1998 № 34);

- іноземних валют інших країн, які є головними зовнішньоекономічними партнерами України;

- банківських металів.

До інших іноземних валют офіційний курс установлюється раз на місяць, останнього робочого дня місяця, та діє з першого числа наступного календарного місяця і до кінця цього місяця.

ВРІЗ

Позаяк офіційний курс, установлений 31.03.2015, починає діяти з наступного робочого дня — 01.04.2015, для перерахунку іноземної валюти в бухгалтерському обліку станом на 31.03.2015 слід обирати офіційний курс, установлений НБУ на 14:00 попереднього дня, — 30.03.2015. Своєю чергою, офіційний курс, установлений НБУ наприкінці 01.04.2015, застосовується в операціях з іноземною валютою, датованих 02.04.2015.

Водночас варто пам’ятати, що офіційний курс гривні:

  • установлений на останній робочий день тижня або на передсвятковий день, діятиме протягом наступних вихідних або святкових днів;
  • установлений в останній робочий день тижня або в передсвятковий день, починатиме діяти першого робочого дня наступного тижня чи першого післясвяткового робочого дня.

Особливості розрахунку офіційного курсу

Розрахунок офіційного курсу гривні до долара США здійснюється як середньозважене значення курсу гривні до долара США за всіма укладеними угодами з його купівлі та продажу на умовах «тод», «том» і «спот» у день установлення офіційного курсу за даними Системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку.

Повідомлення про встановлення офіційного курсу оприлюднюватимуть у день його встановлення до 18 години на сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ (www.bank.gov.ua).

Крім зазначених змін, Постанова № 194 внесла технічні зміни до кодів та найменувань іноземних валют, до яких НБУ встановлює офіційний курс гривні.

Маємо надію,що Мінфін незабаром внесе відповідні зміни до П(С)БО 21.

ВРІЗ

Зверніть увагу

Офіційний курс гривні

до іноземних валют установлюється наприкінці робочого дня та починає діяти з наступного робочого дня

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Ви виграли доступ!

Ви виграли доступ до вебінару «Платіжні картки у відрядженні: лайфхаки для бухгалтера». Зареєструйтеся та вкажіть, на яку електронну адресу Вам надіслати відеозапис вебінару.

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Забрати виграш
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини