Головбух

Компенсація середнього заробітку мобілізованим: step-by-step

  • 19 березня 2015
  • 22

Нещодавно Уряд затвердив порядок виплати компенсації підприємствам середнього заробітку мобілізованих працівників. Для її отримання підприємство має подати звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку таким працівникам

Із 17.03.2015 набрав чинності Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 04.03.2015 № 105 (далі — Порядок № 105).

Його прийняття обумовлене частиною 3 статті 119 Кодексу Законів про працю (КЗпП), яка передбачає збереження за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше одного року, місця роботи, посади і компенсацію з бюджету середнього заробітку на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності (далі — підприємство). Виплата таких компенсацій проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Тепер є всі підстави для виплати такої компенсації підприємствам, працівники яких були призвані на військову службу. Адже затверджено Порядок № 105, крім того, у державному бюджеті передбачено кошти на видатки за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» (далі — бюджетна програма).

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Тож розглянемо далі, як працюватиме механізм отримання таких компенсацій для підприємств.

Крок 1. Формуємо кожного місяця Звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку

Для отримання компенсації з Держбюджету підприємство щомісяця має формувати Звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі — Звіт) за формою Додатка 1 до Порядку № 105.

У Звіті зазначається:

  • найменування установи;
  • звітний період (відповідний місяць року);
  • найменування і місцезнаходження органу соціального захисту населення. Вказується відповідний структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі — орган соціального захисту населення). Тобто місцеві управління праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації підприємства;
  • прізвище, ім’я та по батькові мобілізованого працівника;
  • посада (професія) мобілізованого працівника;
  • нарахована середня заробітна плата;

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Нагадаємо, що середній заробіток працівників розраховують відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 (п. 5 Порядку № 105). Зауважимо, що в Порядку № 105 і у формі Звіту не зазначено про нарахування чи утримання відповідних податків та зборів із середнього заробітку. Тобто схоже на те, що ані ЄСВ, ані ПДФО допоки компенсувати з бюджету не збираються.

  • найменування військового комісаріату, дата і номер наказу про призов, звільнення. Вказується відповідний районний (міський) військовий комісаріат, де працівник перебуває на обліку і звідки його було призвано на військову службу. Дату й номер наказу про призов, звільнення мобілізованого працівника можна взяти з поданих ним документів, зокрема копій повістки чи мобілізаційного розпорядження військкомату, копій військового квитка, довідок з військкомату або військової частини.

Попри те, що Порядок № 105 набрав чинності з 17.03.2015, Звіти підприємство має формувати починаючи з січня 2015 року та надавати їх відповідним військовим комісаріатам і структурним підрозділам соціального захисту населення в установлені законодавством терміни. Такий висновок випливає з пункту 1 Порядку № 105. Адже в ньому йдеться про визначення механізму використання коштів, передбачених у державному бюджеті на 2015 рік за бюджетною програмою.

Форма Звіту передбачає його погодження з відповідним військовим комісаріатом у полі Звіту «Погоджено». Тож доведеться формувати Звіти в розрізі військових комісаріатів, залежно від того, де мобілізовані працівники перебували на військовому обліку. Зразок заповнення Звіту подано в Додатку.

Крок 2. Погоджуємо Звіт з відповідним військкоматом

У пункті 4 Порядку № 105 зазначено, що для виплати компенсації підприємство погоджує Звіт з районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби. Отримати таке погодження і подати Звіт відповідному органу соціального захисту населення потрібно до 15 числа поточного місяця. Тобто якщо Звіт складено про фактичні витрати на виплату середнього заробітку за березень, то подати його слід до 15 квітня.

Крок 3. Подаємо узагальнені дані про фактичні витрати та копії погоджених військкоматом Звітів до органу соціального захисту населення

Для отримання компенсації підприємство подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення Звіт, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом (п. 4 Порядку № 105).

Далі копії прийнятих Звітів, а також Зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період (за формою Додатка 2 до Порядку № 105), органи соціального захисту населення до 19 числа подають структурним підрозділам соціального захисту населення (Мінсоцполітики АР Крим, структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій). Останні щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам (за формою Додатка 3 до Порядку № 105) до Мінсоцполітики.

Крок 4. Отримуємо на рахунок суму компенсації середнього заробітку

Мінсоцполітики обробляє всі відомості, що надійшли від структурних підрозділів соціального захисту населення. Відтак спрямовує бюджетні кошти на рахунки органів соціального захисту населення, які у свою чергу перераховують ці кошти на рахунки підприємств.

Тому не зайвим буде повідомити органу соціального захисту населення також і відомості щодо рахунку, на який буде зараховано відповідну компенсацію. Зробити це можна одночасно з поданням Звіту.

Крок 5. Виплачуємо отриману з бюджету компенсацію середнього заробітку працівникам

Пункт 6 Порядку № 105 вказує, що виплата компенсації проводиться у строки, визначені статтею 115 КЗпП. Тобто у встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця строки для виплати заробітної плати.

Як бути з ЄСВ та ПДФО на суму нарахованої та виплаченої компенсації середнього заробітку

З приводу цього питання у пункті 7 Порядку № 105 лише загальна фраза: оподаткування, нарахування і сплата ЄСВ на компенсацію проводяться відповідно до Податкового кодексу України (ПК) і Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ).

Підпункт «и» підпункту 165.1.1 ПК передбачає, що компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, не включають до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Не нараховують на виплати та не утримують ЄСВ з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (ч. 7 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Тобто наразі однозначно можна сказати, що отримані компенсаційні виплати не потрапляють під оподаткування ЄСВ, ПДФО і, як наслідок, військовим збором.

Та як тоді діяти в момент нарахування середнього заробітку мобілізованим працівникам за відповідні періоди їх служби? Бо фактично підприємство нараховує середню заробітну плату, яка включається до фонду оплати праці з відповідним її оподаткуванням.

До появи Порядку № 105 ДФС наполягала, що на суму нарахованого середнього заробітку потрібно нараховувати та утримувати з нього ЄСВ, утримувати ПДФО і військовий збір. При цьому обгрунтовували оподаткування таких виплат саме відсутністю відповідного Порядку та бюджетних коштів на такі цілі. Наразі ці причини вже усунено. Та ДФС поки що відмовчується з приводу оподаткування підприємствами нарахованого середнього заробітку мобілізованим працівникам.

Тож аби не робити знову зайвих перерахунків, доведеться все ж таки дочекатися роз’яснень ДФС з цього питання.

Додаток

Приклад заповнення Звіту про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

ЗВІТ
про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період

ТОВ «Зразкове»

_________________________________________

(найменування підприємства, установи, організації)

У березні 20 15 року

(місяць)

Управління праці та соціального захисту населення Зразкової міської ради

(найменування і місцезнаходження органу соціального захисту населення)

Прізвище, ім’я та по батькові

Посада (професія)

Нарахована середня заробітна плата

Найменування  військового комісаріату, дата і номер наказу про призов, звільнення

Примітка

Іванов Петро Павлович

водій

1850,00

Зразковий міський військкомат, наказ про призов від 25.01.2015 № 85/о

Печатка

Керівник

Шматко

Н. Г. Шматко

Головний бухгалтер

Ковальчук

О. О. Ковальчук

Погоджено

Печатка

Військовий комісар

Козаченко

М. Д. Козаченко

«___»_______________ 20__р.

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл