Головбух

ПДФО із сум на відрядження–2015

  • 10 березня 2015
  • 8

Бодай кожне підприємство у своїй діяльності хоч раз стикалося із направленням працівників у відрядження та видачею їм коштів під звіт. З’ясуємо порядок оподаткування таких сум податком на доходи фізичних осіб у 2015 році

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71 вилучив із розділу ІІІ «Податок на прибуток підприємств» Податкового кодексу України (ПК) перелік видатків на відрядження, що підлягають включенню до податкових витрат. Їх визначав підпункт 140.1.7 ПК у редакції, що була чинною до 01.01.2015.

Порядок оподатковування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) суми зайво витрачених коштів, отриманих платником податків на відрядження або під звіт, не повернутої у встановлений строк, визначають внесені зміни до пункту 170.9 ПК.

Згідно з оновленим підпунктом 170.9.1 ПК податковим агентом при оподатковуванні суми, виданої платникові податків під звіт і не повернутої їм протягом установленого підпунктом 170.9.2 ПК строку, є особа, яка видала таку суму, а саме:

  • на відрядження — у сумі, що перевищує суму витрат платника податків (тобто працівника) на таке відрядження, розрахованій відповідно до підпункту 170.9.1 ПК.
  • під звіт для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок особи, яка їх видала, — у сумі, що перевищує суму фактичних витрат платника податків на виконання таких дій.

Нагадаємо, що повернути кошти працівник має до або під час подання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (далі — авансовий звіт), затвердженого наказом МДЗ від 24.12.2013 № 845. Своєю чергою, авансовий звіт потрібно подати до закінчення п’ятого банківського дня, що настає за днем, у якому завершено відрядження або виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що видала кошти під звіт.

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Які витрати не оподатковують

У частині «а» підпункту 170.9.1 ПК тепер визначено, що не є доходом працівника або члена керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат. До таких витрат відносять витрати на проїзд (у т. ч. перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у т. ч. на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд (віз), обов’язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду та перебування у місці відрядження, у т. ч. будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв’язку із здійсненням таких витрат.

ВРІЗ 1

Згадані витрати на відрядження не є об’єктом оподаткування ПДФО лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізособи, тощо.

Які витрати оподатковують

Оподатковують ПДФО вартість алкогольних напоїв і тютюнових виробів, суми чайових, за винятком випадків, коли суми таких чайових включаються в рахунок згідно із законами країни перебування, а також плату за видовищні заходи.

Як оподатковувати добові

Не оподатковують ПДФО видатки, не підтверджені документально, на харчування й фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові видатки), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, але не більше 0,2 розміру мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у розрахунку за кожний календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон — не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати.

Отже, у 2015 році (як і в 2014 році) не оподатковують ПДФО добові, виплачені працівникам у зв’язку з відрядженням у межах України в розмірі не більше 243,60 грн. у розрахунку за кожний день такого відрядження, а при відрядженні за кордон — у розмірі не більше 913,50 грн.

ВРІЗ 2

Частина «а» підпункту 170.9.1 ПК також установлює, що будь-які видатки не включаються в оподатковуваний дохід платника податків (тобто працівника) за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає, зокрема (але не виключно) таких:

  • запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає;
  • укладеного договору чи контракту;
  • інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини; документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з господарською діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає.

ВРІЗ 3

Якщо для відрядження обов’язково потрібно здійснити страхування життя або здоров’я відрядженої особи чи її цивільної відповідальності (у разі використання транспортних засобів), то витрати на таке страхування не включаються до оподатковуваного доходу платника податку.

Отже, норми оновленої з 01.01.2015 частини «а» підпункту 170.9.1 ПК багато в чому повторюють положення підпункту 140.1.7 розділу ІІІ ПК у редакції, що діяла до 01.01.2015. Тож порядок оподатковування сум зайво витрачених коштів, отриманих платником податків на відрядження або під звіт, не повернутих у встановлений строк, залишився без змін.

ВРІЗ 1

Зверніть увагу

Витрати на проїзд,

на проживання та оформлення віз не є об’єктом оподаткування ПДФО за наявності первинних документів

ВРІЗ 2

Важливо

У 2015 році не оподатковуються ПДФО

добові для відрядження в межах України у сумі не більше 243,60 грн., для закордонного відрядження — не більше 913,50 грн. у розрахунку на один день відрядження

ВРІЗ 3

Врахуйте

Щоб не потрапити під оподаткування

ПДФО відрядження має бути пов’язане із госпдіяльністю підприємства

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл