Головбух

Відчуження корпоративних прав

  • 6 квітня 2017
  • 1304

Зміна засновників у ТОВ — справа звична і часто відбувається шляхом продажу корпоративних прав. Тож не зайвим буде нагадати про податкові наслідки такої операції для колишнього засновника — фізичної особи

Корпоративні права — це права особи, частка якої визначена у статутному капіталі (майні) господарської організації. Такі права дають змогу особі брати участь в управлінні організацією, отримувати частку прибутку цієї організації та активів у разі її ліквідації (ч. 1 ст. 167 Господарського кодексу України, пп. 14.1.90 Податкового кодексу України; ПК).

У товаристві з обмеженою відповідальністю (далі — ТОВ) носіями корпоративних прав є його учасники.

Порядок відчуження частки у статутному капіталі залежить від виду господарського товариства.

Так, учасники ТОВ мають право в порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, відчужувати частки у статутному (складеному) капіталі товариства, цінні папери, що засвідчують участь у ТОВ (ст. 116 Цивільного кодексу України; ЦК).

Учасник ТОВ має право продати чи іншим способом відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства (ч. 1 ст. 147 ЦК, ст. 53 Закону України «Про господарські товариства» від 19.09.1991 № 1576-XII, далі — Закон № 1576).

Також учаснику допустимо відчужити свою частку (її частину) третім особам, якщо інше не встановлено статутом товариства.

Учасники ТОВ користуються переважним правом купівлі частки (її частини) учасника пропорційно до розмірів своїх часток, якщо статутом товариства чи домовленістю між учасниками не встановлений інший порядок реалізації цього права. Купують за ціною та на інших умовах, на яких частку (її частину) пропонували для продажу третім особам. Якщо учасники товариства не скористались своїм переважним правом, частку (її частину) учасника відчужують третій особі (ч. 2 ст. 147 ЦК; ч. 2, 3 ст. 53 Закону № 1576).

Продаж частки в ТОВ оформлюють договором купівлі-продажу.

Читайте продовження статті

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл