Головбух

«Чути шерех в офшорах…», або Оподаткування позик від офшорних нерезидентів

  • 24 лютого 2015
  • 35

Суб’єкт господарювання отримав у 2012 році позику від нерезидента, який має офшорний статус. З’ясуємо, чи потрібно було позичальнику включати суму отриманої позики у податковий дохід та як діяти після 01.01.2015 через зміни до податкового законодавства

Як випливає із відповіді (чинна до 01.01.2015) від 19.11.2012 в Єдиній базі податкових знань (ЄБПЗ), позика, отримана від нерезидента, який має офшорний статус, не є позикою в розумінні норм Податкового кодексу України (ПК) і тому має включатися до податкового доходу позичальника. До того ж повернення такої позики позикодавцю-нерезиденту не потрібно включати до податкових витрат.

Такий підхід аргументує підпункт 14.1.267 ПК, згідно з яким позика — це грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов’язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики.

ПК не визначає правового статусу відповідей в ЄБПЗ (ЗІР). Водночас вважається, що вони погоджені в профільних департаментах Державної фіскальної служби України (ДФСУ), затверджені керівництвом ДФСУ та інформують платників податків щодо розуміння відповіді на запитання до ДФСУ. Тож відповіді в ЄБПЗ (ЗІР) формально не мають чинності нормативного документа.

Розпорядження Кабміну від 23.02.2011 № 143-р визначає перелік офшорних зон. До нього входять, зокрема, острови Гернсі, Джерсі, Мен, Беліз, Андорра, Гібралтар, Монако, Британські Віргінські, Нідерландські Антильські острови тощо.

Тому, якщо український позичальник отримував кошти від кредитора із зазначених офшорних юрисдикцій, з огляду на інформацію в ЄБПЗ, є ризик того, що  під час перевірки податковий орган може вимагати включення позик, отриманих від офшорних нерезидентів, до складу оподатковуваного доходу одержувача.

Водночас судова практика, що склалася, підтверджує неправомірність позиції податкових органів, викладеної у відповіді від 19.11.2012 в ЄБПЗ.

Зауважимо, що згідно з пунктом 136.1.20 ПК (у редакції до 01.01.2015) для цілей визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток основна сума отриманих кредитів або позик не враховувалася.

У постанові Житомирського окружного адміністративного суду у справі від 06.03.2012 № 0670/231/12, яку було залишено без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2012 і ухвалою ВАСУ від 12.10.2012, суд задовольнив позов платника податків і відмовив податковому органу у визнанні оподатковуваним доходом основної суми позики, отриманої від офшорного нерезидента.

У постанові суду від 06.03.2012 зазначено: «Згідно з приписами підпункту 136.1.20 ПК основна сума отриманих кредитів, позик не враховується для визначення об’єкта оподаткування. Правові норми цього розділу не містять жодних обмежень щодо статусу позичальника або кредитора. Тому безпідставними є аргументи відповідача (податкового органу), що зазначені кошти в розумінні вимог підпункту 135.5.15 ПК є іншими доходами платника і підлягають включенню до об’єкта оподаткування. На думку суду, у цьому спорі домінантою є пряма норма підпункту 136.1.20 ПК, а тому кошти, які отримав позивач на підставі зазначеного договору позики, не підлягають включенню до валового доходу.

Як уже було зазначено, підпункт 14.1.267 ПК визначає термін «позика». Водночас підпункт 14.1.258 ПК дає визначення фінансового кредиту, як «кошти, що надаються ˂…˃ іншими кредиторами-нерезидентами юридичній чи фізичній особі на визначений строк для цільового використання та під процент». Згідно з підпунктом 153.4.1 ПК (у редакції до 01.01.2015) основна сума отриманого фінансового кредиту не включалася до податкового доходу.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 29.12.2014 № 71-VIII із 01.01.2015 до правил оподаткування податком на прибуток було внесено істотні зміни.

Вріз 1

Після 01.01.2015, за новою редакцією розділу III ПК, об’єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом коригування на податкові різниці фінансового результату (прибутку чи збитку) відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності. До 01.01.2015 за підпунктом 14.1.56 ПК доходи — це загальна сума доходу платника податків від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) упродовж звітного періоду. Після 01.01.2015 підпункт 14.1.56 ПК було вилучено. Згідно з підпунктом 14.1.84 ПК інші терміни, не визначені в ПК, використовують відповідно до національних і міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Як зазначено в П(С)БО 15 «Дохід», основна сума отриманого кредиту або позики не призводить до збільшення власного капіталу і тому не відповідає критеріям доходу, визначеним у стандартах бухгалтерського обліку.

Тож фінансовий кредит або позика не є доходом відповідно до українських стандартів бухгалтерського обліку, а отже, і ПК.

Вріз 1

Зверніть увагу

Основна сума отриманого кредиту або позики

не призводить до збільшення власного капіталу і тому не відповідає критеріям доходу, визначеним у стандартах бухгалтерського обліку

 

 Із 01.01.2015 підкатегорія 502.29.01 у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі не чинна. (Прим. ред.)

 Був чинним до 01.01.2015. (Прим. ред.)

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл