text
Головбух

Податкове тріо: оподатковуємо заробіток мобілізованого

  • 18 лютого 2015
  • 16

Нова хвиля мобілізації додає актуальності проблемному питанню оподаткування середнього заробітку мобілізованих працівників

Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов’язків передбачає стаття 119 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Згідно зі статтею 119 КЗпП за мобілізованими працівниками у разі оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, де вони працювали на час призову. Виплата такої компенсації із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів держбюджету в порядку, визначеному КМУ.

Тож може скластися враження, що підприємства не зобов’язані виплачувати мобілізованим працівникам середній заробіток. Але це не так.

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Чому потрібно виплачувати середній заробіток

Згідно з частиною першою статті 119 КЗпП на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку. Крім того, як було зазначено, збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками передбачає і частина третя статті 119 КЗпП.

Також відповідно до частини другої статті 39 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон № 2232) за мобілізованим працівником на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи (посада), середній заробіток на підприємстві. Отже, підприємства мають зберігати за мобілізованими працівниками середній заробіток.

Стаття 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон № 108) визначає структуру заробітної плати: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Зокрема, додаткова заробітна плата включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

ВРІЗ 1

Позаяк збереження та нарахування середнього заробітку працівникам на час виконання державних обов’язків, у т. ч. за період військової служби під час мобілізації, передбачає чинне законодавство, то такий середній заробіток, як гарантійна виплата, входить до складу додаткової заробітної плати.

Це потрібно мати на увазі під час оподаткування такої виплати.

Як оподаткувати середній заробіток мобілізованого

які виплати не оподатковують

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (пп. «и» пп. 165.1.1 Податкового кодексу України; ПК)

Також частина сьома статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464) встановлює, що не нараховується на виплати та не утримується єдиний соціальний внесок (ЄСВ) з виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

ВРІЗ2

Отже, звільняється від оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), а також від нарахування (утримання) ЄСВ не середній заробіток мобілізованих працівників, а компенсаційні виплати з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників. На сьогодні зазначені компенсаційні виплати з бюджету (за рахунок коштів держбюджету) підприємствам, які виплачують середній заробіток мобілізованим працівникам за рахунок власних коштів, не здійснюються. Адже КМУ ще не затвердив відповідний порядок. Тож до затвердження такого порядку наведені норми підпункту «и» пп. 165.1.1 ПК та частини сьомої статті 7 Закону № 2464 про звільнення від оподаткування виплат, що компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованих працівників, не можуть бути застосовані.

пдфо

Відповідно до підпункту 14.1.48 ПК заробітна плата — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму. А як уже з’ясували, середній заробіток мобілізованого працівника належить до додаткової зарплати.

Згідно з підпунктом 164.2.1 ПК до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

Отже, на сьогодні (до затвердження КМУ порядку надання компенсації із бюджету) середній заробіток мобілізованих працівників оподатковується ПДФО на підставі підпункту 164.2.1 ПК. У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ його відображають за ознакою доходу «101».

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Починаючи із І кварталу 2015 року, звітувати за формою № 1ДФ потрібно за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4.

військовий збір

Із 01.01.2015 об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 ПК (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК), тобто ті самі доходи, що оподатковуються ПДФО. Отже, наразі середній заробіток мобілізованих працівників є об’єктом оподаткування військовим збором.

ЄСВ

Базою для нарахування ЄСВ є, зокрема, сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т. ч. у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону № 108 (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464). Платниками ЄСВ є роботодавці та працівники (п. 1, 2 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464).

Отже, якщо працедавець не отримує компенсаційних виплат з бюджету, то сума середнього заробітку мобілізованих працівників у складі заробітної плати є базою нарахування ЄСВ.

ВРІЗ 1

Важливо!

Виплата середнього заробітку

мобілізованому працівнику належить до додаткової заробітної плати

ВРІЗ 2

Зверніть увагу!

Тільки компенсаційні виплати з бюджету

в межах середнього заробітку мобілізованих працівників не оподатковуються ПДФО, ЄСВ і військовим збором

 Цікаве за темою:

Несвоєчасна сплата ПДФО: штрафні санкції та відповідальність

10 лютого 2017 Платники податків інколи допускають порушення та роблять помилки у розрахунку ПДФО, тож давайте дізнаємося чим це загрожує платникові1882


Оподаткування благодійної допомоги

9 лютого 2017 Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги735


ПДФО у 2017 році – основні зміни

3 лютого 2017 Прийняття Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» № 1797 принесло чимало змін до Податкового кодексу, а разом із тим і до розрахунку та правил сплати ПДФО1982

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
×
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!