Головбух

Ліквідація комунального підприємства: запитуєте ― відповідаємо

  • 17 лютого 2015
  • 22

Комунальне підприємство ліквідують за рішенням міськради. Перед ліквідаторами постали важливі запитання про порядок звільнення працівників, виплати необхідних компенсацій, порядок ліквідації. Відповімо на ці та решту запитань

?Які дії кадрової служби? Як звільнити працівників, чи мають право вони на якусь додаткову компенсацію?

Відповідно до статті 492 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівників слід попередити про звільнення у зв’язку з ліквідацією (вивільненням) не пізніше ніж за два місяці. Документально це може бути оформлено шляхом ознайомлення під підпис із відповідним наказом про звільнення або врученням під розпис оформленого у письмовому вигляді повідомлення про вивільнення.

При звільненні у зв’язку із ліквідацією працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Окрім цього, КЗпП встановлює для власника або уповноваженого ним органу, у випадку такого вивільнення, обов’язок повідомити про це державну службу зайнятості (ст. 492 КЗпП) та професійну спілку (ст. 494 КЗпП).

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

? Як бути з компенсацією відпусток (працівники працювали у забрудненій зоні, до відпусток додатково нараховувалися 6 календарних днів, у деяких працівників вони не використані, на сьогодні зон знято і компенсацію Чорнобильський фонд виплачувати не буде, як відшкодувати працівникам ці дні)?

Відповідно до статті 47 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII працівникам, які працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів. Відповідно до статті 83 КЗпП, у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки. А тому при звільненні працівника, у будь-якому випадку всі невикористані дні щорічної та додаткової відпусток мають бути йому компенсовані за рахунок коштів підприємства.

? Що робити з документацією, яка є на підприємстві?

Документи, що підлягають обов’язковому зберіганню, передаються у встановленому законодавством порядку відповідним архівним установам (ч. 13 ст. 111 Цивільного кодексу України; ЦК). Перелік видів документів, пов’язаних із забезпеченням соціального захисту громадян, що мають надходити до архівних установ у разі ліквідації підприємств, установ, організацій, які не належать до джерел формування Національного архівного фонду, затверджений наказом Мін’юсту від 14.03.2013 № 430/5. Таку передачу засвідчують довідкою архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню, яка подається державному реєстратору.

Документація, що не підлягає переданню до архівної установи, може бути передана на зберігання безпосередньо засновникові юридичної особи, що ліквідується, або знищена.

? Керівник вже 2 роки на пенсії, чи можна згідно із контрактом звільнити його з формулюванням «у зв’язку з виходом на пенсію»?

Так, якщо, звісно, таке формулювання закріплене як одна з підстав припинення контракту. Оскільки на практиці, зазвичай, звільнення у зв’язку з виходом на пенсію оформлюється як звільнення за власним бажанням (за поважною причиною, тобто без обов’язкового повідомлення за два тижні). Інакше слід керуватися іншими підставами: як зафіксованими у контракті, так і встановленими у відповідних статтях КЗпП. Наприклад, у пункті 1 частини 1 статті 40 КЗпП визначено — «розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у випадку ліквідації підприємства».

? Як буде діяти підприємство після граничного терміну ліквідації (рішенням встановлено 31.03.2015). Після створення ліквідаційної комісії, хто з працівників має залишитися на підприємстві, хто має подавати звітність, як буде нараховуватися заробітна плата? Як бути з кредиторською та дебіторською заборгованістю?

Так, підприємство «діє», тобто має правосуб’єктність, до дати внесення державним реєстратором до Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців відомостей про те, що підприємство ліквідовано. Хоча конкретна дата звільнення працівників не закріплена у законодавстві, цілком логічно, що всі наймані працівники мають бути звільнені до зняття юридичної особи з обліку як платника податків. Плануючи звільнення, слід враховувати, що податкова, фінансова та інші види звітності мають подаватися до моменту зняття з обліку до відповідних контролюючих органів. Отже, як мінімум, бухгалтерія або бухгалтер мають бути звільнені у строк, який враховує потребу подання звітності. До моменту звільнення кожному працівникові має нараховуватися і виплачуватися заробітна плата у розмірі, встановленому штатним розписом підприємства.

Кредиторська заборгованість, сформована заявленими вимогами кредиторів, відповідно до проміжного ліквідаційного балансу погашається за рахунок коштів підприємства або коштів, що надійшли від реалізації майна підприємства. Дебіторська заборгованість, за можливості, стягується. У випадку, коли кредитор не заявив своєї вимоги, ця заборгованість списується із відповідним коригуванням податкових зобов’язань. Також списанню підлягає і дебіторська заборгованість, що не була стягнута.

Що стосується майна, то відповідно до частини 12 статті 111 ЦК, майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у т. ч. за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та іншими коштами, що належить сплатити до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи або законом.

Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.

? Чи повинні бути членами ліквідаційної комісії представники нашого підприємства чи можуть бути тільки представники виконкому?

Відповідно до частини 3 статті 105 ЦК, орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, призначає комісію з припинення юридичної особи. Законодавчо не встановлено заборони на включення представників засновника та/або представників самої юридичної особи до складу ліквідаційної комісії.

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл