Підпис ― усьому голова? або Виправляємо помилки у податковій накладній

26
Постачальник зареєстрував в ЄРПН податкову накладну з помилками. Чи втрачає покупець право на податковий кредит у разі, якщо підпис не збігається з печаткою, та чи потрібно складати розрахунок коригування і реєструвати його в ЄРПН?

Зауважимо насамперед, що це питання було і залишається спірним.

Позиція податківців однозначна, і не на користь платника. На їх думку, електронний цифровий підпис (ЕЦП), що накладається на податкову накладну при її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), та підпис, що скріплює цю податкову накладну при її видачі покупцю, мають належати одній особі, якій делеговано право підпису податкових накладних. Таку позицію викладено, зокрема, у листі ДПС від 28.03.2013 № 7454/7/15-33-17-04. Не змінили вони цієї позиції і зараз, про що свідчить лист ДФС від 17.02.2015 № 5292/7/99-99-19-03-02-17 (див. с...).

Обережні платники можуть врахувати думку податківців та не включати суми ПДВ за цими податковими накладними до податкового кредиту. Чи потрібно у такому разі складати розрахунок коригування, з’ясуємо пізніше.

Спочатку розглянемо цю ситуацію для сміливих платників.

Так, справді, відповідно до пункту 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246, після складення податкової накладної в електронній формі на неї накладається ЕЦП посадових осіб платника податку.

Водночас цією ж нормою дозволено делегувати право підпису податкової накладної іншій посадовій особі. У такому разі ЕЦП посадових осіб продавця накладаються у такому порядку:

  • першим — ЕЦП посадової особи, якій делеговано право підпису податкової накладної;
  • другим — ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки продавця.

Зазначене свідчить про те, що підпис на податковій накладній та ЕЦП, що накладається на податкову накладну при її реєстрації в ЄРПН, не обов’язково мають належати одній особі.

Підтвердженням цьому є ухвала Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.02.2014 № 824/2973/13-а. Суд вважає, що таке твердження податківців є помилковим. Податковим законодавством не передбачено норм, які б забороняли продавцю формувати податкову звітність за допомогою електронного підпису та звичайного підпису за наявності таких повноважень у посадової особи.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

В яких випадках покупець втрачає право на податковий кредит

Такі випадки передбачені у пункті 201.10 Податкового кодексу України (ПК).

Не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту:

  • відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН;
  • порушення порядку заповнення податкової накладної.

У ситуації, що склалася, вимогу щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН виконано. Залишилося впевнитися, що у цьому разі не було порушено порядку заповнення податкової накладної.

Згідно з пунктом 201.1 ПК платник ПДВ зобов’язаний надати покупцю податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в ЄРПН.

Тобто якщо податкова накладна підписана особою, уповноваженою на складання податкових накладних, така податкова накладна вважається складеною без порушень.

Оскільки порядок заповнення податкової накладної не порушено та виконано вимогу щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН, покупець має право на податковий кредит на підставі такої податкової накладної.

Розрахунок коригування

Платникам ПДВ з 01.01.2015 надано можливість виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов’язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг (п. 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженим наказом МФУ від 22.09.2014 № 957 (у редакції наказу МФУ від 14.11.2014 № 1129)).

Помилки виправляються шляхом складання розрахунку коригування до таких накладних.

ВРІЗ

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера. Тобто всі інші дані виправляти дозволяється.

Фахівці ДФС у роз’ясненні, наданому листом від 17.02.2015 № 5292/7/99-99-19-03-02-17, рекомендують у такому разі у розрахунку коригування правильно заповнені реквізити податкової накладної повторити, а реквізит, в якому допущено помилку, заповнити без помилок. У цьому випадку графи з 1 по 13 розрахунку коригування не заповнюються, тобто залишаються пустими. До речі, розрахунок коригування дозволяється складати у випадку допущення помилки в реквізитах податкової накладної, складеної як до 1 січня 2015 року, так і після зазначеної дати.

Звертаємо увагу, що ЕЦП не є реквізитом податкової накладної. Ним скріплюються податкові накладні. То ж навряд чи у такому разі податківці приймуть розрахунок коригування. Тим паче, враховуючи зазначену вимогу щодо належності підпису одній особі.

ВРІЗ

Зверніть увагу

Розрахунок коригування

так само, як і податкова накладна, підлягає реєстрації в ЄРПН

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 30 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль