Головбух

Виправлення помилки в «лікарському» ПДВ

  • 4 лютого 2015
  • 9

Підприємство виявило помилку при заповненні рядка 2.2 декларації з ПДВ, де раніше зазначалися операції з постачання лікарських засобів та медичних препаратів, що оподатковуються за ставкою 7%. Розглянемо, як виправити помилку в уточнюючому розрахунку

Нагадаємо, оподаткування ПДВ за ставкою 7% операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів та медичних виробів запроваджено з 01.04.2014.

Однак форми податкової звітності з ПДВ, податкової накладної, реєстру виданих та отриманих податкових накладних на той час не містили відповідних граф для відображення операцій за ставкою 7%.

Тому до внесення відповідних змін за рекомендацією податківців операції з постачання лікарських засобів та медичних виробів, які оподатковуються за ставкою 7%, відображали в рядку 2.2 «інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою» декларації з ПДВ за формою, затвердженою наказом МДЗ від 13.11.2013 № 678.

Оновлена форма податкової звітності з ПДВ, затверджена наказом МФУ від 23.09.2014 № 966 (далі — Порядок № 966), застосовується лише з 01.12.2014. У новій декларації з ПДВ для відображення зазначених операцій передбачено рядок 1.2 «операції, що оподатковуються за ставкою 7%».

Новий Порядок № 966 не встановлює окремих правил для виправлення помилок з «лікарського» ПДВ, допущених при заповненні декларації з ПДВ за старою формою. Тому слід дотримуватися загальних правил самостійного виправлення помилок.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Загальні правила самостійного виправлення помилок

Внесення змін до податкової звітності за результатами самостійного виявлення помилок здійснюється у порядку, що його визначає стаття 50 Податкового кодексу України (ПК).

У разі самостійного виявлення помилки, що її містить раніше подана податкова декларація, платник зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою, чинною на час подання уточнюючого розрахунку.

Тобто виправляти помилку доведеться в уточнюючому розрахунку за новою формою, затвердженою Порядком № 678.

Уточнюючий розрахунок можна не подавати, якщо відповідні уточнені показники зазначаються у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були виявлені.

Варто пам’ятати, що у разі заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів платник зобов’язаний сплатити, крім суми недоплати, ще й штраф у розмірі:

  • 3% — у разі подання уточнюючого розрахунку;
  • 5% — у разі відображення суми недоплати у складі декларації наступного звітного періоду.

Крім того, у разі самостійного виявлення платником податків заниження податкового зобов’язання передбачена необхідність нарахування пені на суму такого заниження за весь період заниження (пп. 129.1.2 ПК).

У разі якщо помилка, навпаки, призвела до завищення податкового зобов’язання, при поданні уточнюючого розрахунку сплачувати штраф та пеню не доведеться. Однак разом з уточнюючим розрахунком слід подати лист-пояснення довільної форми із зазначенням причини помилки.

Як виправити помилку «лікарського» ПДВ в уточнюючому розрахунку

В уточнюючому розрахунку відображаються всі заповнені рядки декларації з ПДВ, що уточнюється, а саме:

  • до графи 4 переносяться показники декларації, що уточнюється;
  • у графі 5 відображаються всі показники декларації з урахуванням виправлених помилок;
  • у графі 6 відображається абсолютне значення помилки по всіх заповнених рядках з відповідним знаком (+/–).

Як вже було зазначено, Порядок № 966 не містить конкретних вимог до виправлення помилок у разі коригування показників граф декларації, які змінено.

ВРІЗ

Тому при виправленні помилки головне — правильний результат.

Оскільки у цьому випадку потрібно виправити помилку, допущену при заповненні рядка 2.2 декларації з ПДВ за старою формою, на нашу думку, в уточнюючому розрахунку варто значення рядка 2.2 «обнулити». А уточнені показники відобразити у рядку 1.2.

При виправленні помилки у такий спосіб в уточнюючому розрахунку відповідні рядки слід заповнити так.

Рядок 1.2: у графі 4 проставляється «0», у графі 5 — показник з урахуванням виправленої помилки, у графі 6 — значення графи 5 зі знаком «+».

Рядок 2.2: до графи 4 переноситься показник цього рядка з декларації, що уточнюється, у графі 5 проставляється «0», у графі 6 — значення графи 4 зі знаком «–».

У результаті до графи 6 зведеного рядка 9 «Усього за розділом I» уточнюючого розрахунку потрапить лише помилкова сума ПДВ (зі знаком «+» чи «–»).

Однак при виправленні помилки у такий спосіб слід врахувати один нюанс.

У декларації з ПДВ у рядку 2.2 була можливість заповнити обидві колонки: А і Б.

В уточнюючому розрахунку такої можливості немає, оскільки для уточнення показників рядка 2.2 передбачена лише колонка А.

В усякому разі ПК дозволяє платникам подавати доповнення до податкової звітності довільної форми (п. 46.4 ПК). Але при поданні уточнюючого розрахунку в електронному вигляді програмне забезпечення розпізнає лише ті графи, які містить його пам’ять (тобто затверджені форми).

Можливий ще один спосіб виправлення помилки: у рядку 1.2 зазначити лише суму помилки, а рядок 2.2 залишити без змін. Цей спосіб також недосконалий. Адже сума ПДВ з рядка 2.2 декларації, що уточнюється, знову не потрапить до уточнюючого розрахунку. Але за такого способу можна знехтувати цією сумою (див. Приклад).

ПРИКЛАД. Виправлення помилки в уточнюючому розрахунку з ПДВ

У рядку 2.2 декларації з ПДВ за квітень 2014 року відображено операції, що оподатковуються ПДВ за ставкою 7%:

у колонці А обсяг постачання (без ПДВ) — 10 000 грн.,

у колонці Б (сума ПДВ) — 700 грн.

У січні 2015 року виявлено помилку. Фактично у квітні 2014 року було реалізовано лікарських засобів та медпрепаратів за ставкою 7% на суму 12 000 грн., крім того ПДВ — 840 грн.

У даному випадку потрібно збільшити податкові зобов’язання з ПДВ на суму 140 грн. (840 грн. – 700 грн.).

Приклад

заповнення уточнюючого розрахунку з ПДВ

(Витяг)

<…>       (грн.)

Код рядка

Рядки декларації

Показник, який уточнюється

Уточнений показник

Різниця

1

2

3

4

5

6

I. Податкові зобов’язання

<…>

1.2

Д5

Операції на митній території України, що оподатковуються за ставкою 7%, крім ввезення товарів на митну територію України

Колонка А

2 000

2 000

Колонка Б

140

140

2.2

Д5

інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою

Колонка А

10 000

10 000

<…>

9

Усього за розділом I

Колонка Б

1500

1640

140

<…>

Сумарне значення графи 6 (колонка Б) відображається у зведеному рядку 9. А звідти переноситься до рядків 18, 25, 25.1 уточнюючого розрахунку.

Оскільки помилка призвела до заниження податкового зобов’язання з ПДВ, підприємство має сплатити, крім суми недоплати, ще й штраф у розмірі 3% від суми недоплати. Сума штрафу 4 грн. (140 грн. × 3%) відображається у рядку 26 уточнюючого розрахунку. Для відображення суми пені відповідного рядка в уточнюючому розрахунку не передбачено.

Крім того, до уточнюючого розрахунку також додається додаток Д5 «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» з відміткою «уточнюючий».

ВРІЗ

Зверніть увагу

Помилки дозволяється

виправляти протягом 1095 днів

 

Наказ МФУ від 23.01.2015 № 13 виклав у новій редакції Порядок № 966 (Прим. авт.)

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл