Головбух

Демобілізований працівник повертається на роботу: дії підприємства

  • 30 січня 2015
  • 1397

Указ Президента «Про часткову мобілізацію» визначив, що з 18 березня по 1 травня 2015 року мають бути звільнені в запас (демобілізовані) військовослужбовці, призвані на військову службу торік навесні

У своєму рішенні «Про деякі оборонно-мобілізаційні питання» від 20.12.2014 (введено в дію Указом Президента України від 14.01.2015 № 14/2015) з метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави, Рада національної безпеки і оборони України запропонувала Президентові України прийняти в установленому порядку рішення щодо проведення в Україні протягом 2015 року часткової мобілізації у три черги протягом 210 діб.

Указ Президента України «Про часткову мобілізацію» від 14.01.2015 № 15/2015 (далі — Указ про мобілізацію) затвердив Закон України «Про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 15.01.2015 № 113-VIII (далі — Закон № 113).

Указ про мобілізацію та Закон № 113 опубліковано 20.01.2015 одразу у двох офіційних виданнях: «Урядовий кур’єр» (№ 9 від 20.01.2014) та «Голос України» (№ 8 від 20.01.2015). Отже, 20.01.2015 в Україні розпочалася нова хвиля мобілізації.

Одночасно з оголошенням мобілізації в Україні пункт 4 Указу про мобілізацію визначив, що у період з 18 березня по 1 травня 2015 року мають бути звільнені в запас (демобілізовані) військовослужбовці, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17.03.2014 № 303/2014.

Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України доручено провести звільнення таких військовослужбовців у визначені терміни, але не пізніше ніж за 10 діб до закінчення однорічного строку їх перебування на військовій службі, та перевезення звільнених військовослужбовців до місць проживання (перебування).

Це означає, що працівники, за якими згідно зі статтею 119 Кодексу законів про працю України (КЗпП) пільги щодо збереження місця роботи та середнього заробітку зберігаються протягом року, мають повернутися до рідних домівок, а значить, і приступити до роботи, до збігу річного строку з моменту їх призиву на військову службу у зв’язку із мобілізацією.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ!

В Указі про мобілізацію доручено Кабінету Міністрів України забезпечити фінансування та вжити заходів, пов’язаних із оголошенням і проведенням часткової мобілізації та звільненням у запас військовослужбовців (демобілізацією). Напряму йдеться лише про перевезення демобілізованих працівників до місць проживання (перебування), однак не виключено, що скоро з’явиться довгоочікуваний акт Кабінету Міністрів України, який відповідно до статті 119 КЗпП має визначити порядок відшкодування з Державного бюджету витрат роботодавців, пов’язаних із збереженням середнього заробітку мобілізованих працівників.

Також роботодавцям дає надію на відшкодування з Державного бюджету зазначених витрат Закон України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 № 80-VIII, у додатку 3 до якого передбачено код програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період», за яким розмір бюджетних призначень встановлено у сумі 1,79 млрд. грн.

Зауважимо, що у Законі України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 № 719-VІ коштів для відшкодування з Державного бюджету витрат роботодавців на збереження середнього заробітку мобілізованих працівників не було закладено.

Що ж має зробити підприємство, аби демобілізований працівник міг приступити до роботи? Розглянемо кілька сценаріїв, які можуть мати місце на практиці.

СЦЕНАРІЙ 1. Демобілізований працівник одразу після звільнення в запас звернувся до підприємства з метою приступити до роботи

Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється в порядку, передбаченому положеннями про проходження військової служби громадянами України (ч. 9 ст. 26 Закону № 2232).

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затвердив Указ Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008.

Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (ч. 2 ст. 24 Закону № 2232). До військового квитка працівника військовою частиною мають бути внесені службові відмітки про прийняття та звільнення з військової служби з посиланням на дату та номер наказу.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дати, зазначені у військовому квитку як початок та закінчення військової служби, визначають період, у який на працівника поширюються гарантії щодо збереження місця роботи та середнього заробітку, передбачені статтею 119 КЗпП.

Як правило, дата звільнення з військової служби визначається з урахуванням часу, необхідного для того, щоб дістатися до місця проживання. Отже, імовірно, що працівник, звільнений з військової служби, наприклад 19 березня 2015 року, звернеться до кадрової служби організації з метою приступити до роботи наступного дня.

За таких умов кадрова служба має підготувати наказ про вихід працівника на роботу у зв’язку із демобілізацією (див. Додаток 1). Наголосимо: якщо до початку роботи необхідно провести інструктажі з охорони праці та техніки безпеки, пройти медичний огляд, про це обов’язково зазначається у наказі.

Не забудьте ознайомити з наказом особу, відповідальну за ведення табелю обліку використання робочого часу у відповідному підрозділі.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відповідно до частини 11 статті 26 Закону № 2232 працівник зобов’язаний у п’ятиденний строк прибути до районного (міського) військового комісаріату для взяття на військовий облік.

Зважаючи на тривалу відсутність працівника на роботі під час проходження ним військової служби, напевно, на посаду, яку працівник обіймав на момент мобілізації, було прийнято іншого працівника для виконання роботи на умовах строкового трудового договору (далі — строковик). У такому випадку строковик має бути звільнений з роботи на підставі пункту 2 статті 36 КЗпП у зв’язку із закінченням строку трудового договору, про що має бути виданий наказ — напередодні дати, з якої демобілізований працівник має приступити до роботи (див. Додаток 2).

СЦЕНАРІЙ 2. Демобілізований працівник звернувся до підприємства з метою приступити до роботи із значною перервою у часі після звільнення в запас

Може бути, що після звільнення з військової служби працівник не одразу виявить намір приступити до роботи, отже, звернеться до кадрової служби через певний проміжок часу після демобілізації. У цьому разі уповноважена роботодавцем особа (як правило, працівник кадрової служби) має запропонувати працівникові надати письмові пояснення щодо його відсутності на роботі (див. Додаток 3).

Зважаючи на особливість ситуації, роботодавець, напевне, визнає відсутність працівника на роботі відсутністю з поважних причин. За таких умов слід оформити для працівника скоригований табель з позначками «І» (інші види неявок, цифровий код «30») за всі робочі дні з дати демобілізації.

СЦЕНАРІЙ 3. Річний строк з дати мобілізації сплинув, а працівник не звернувся до підприємства з метою приступити до роботи

Що ж робити у випадках, коли сплинув річний строк з дати мобілізації і, відповідно, сплинув і строк, на який працівнику надано статтею 119 КЗпП гарантії щодо збереження місця роботи та середнього заробітку?

Ситуація цілком ймовірна з огляду на те, що хтось із працівників може перебувати на лікуванні після отриманих поранень, «відпочивати» після повернення із зони бойових дій або, у найгіршому випадку, перебувати у полоні чи розшукуватися у зв’язку із зникненням без вісті.

Безумовно, звільнити працівника до з’ясування обставин його відсутності не дозволять ані сумління, ані законодавство про працю, яким не передбачено можливості припинення трудового договору з працівником внаслідок тривалого нез’явлення на роботі з невідомих причин.

Причини, з яких працівник відсутній на роботі, не можуть вважатися не поважними, допоки не буде встановлено, чому працівник не приступив до роботи після спливу річного строку з моменту мобілізації, зважаючи на наявність Указу про мобілізацію. Натомість, роботодавець має вжити всіх можливих заходів із розшуку працівника: звернутися за інформацією до родичів, військового комісаріату, який призвав працівника на військову службу, військової частини тощо (див. Додаток 4).

Оскільки компенсації з державного бюджету підлягає середній заробіток працівника тільки протягом року з моменту його мобілізації (ч. 3 ст. 119 КЗпП), після збігу річного строку необхідно видати наказ про припинення нарахування та сплати призваному на військову службу працівнику середнього заробітку (див. Додаток 5).

ВИ МАЄТЕ ЦЕ ЗНАТИ

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Рішення про мобілізацію та демобілізацію приймає Президент України

Відповідно до повноважень, визначених Конституцією України, Президент України приймає рішення про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію та про демобілізацію із внесенням їх на затвердження Верховною Радою України (ст.  11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII).

Аналогічну норму містить і Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі — Закон № 2232).

Відповідно до статті 39 Закону № 2232 звільнення з військової служби військовослужбовців, призваних під час мобілізації, в особливий період, у разі оголошення демобілізації здійснюється відповідно до підпункту «ґ» частини другої статті 26 Закону № 2232. Дана норма відсилає до частини восьмої статті 26 Закону № 2232, згідно з якою після прийняття рішення про демобілізацію призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період військовослужбовці звільняються з військової служби у строки, визначені рішенням Президента України.

Врезка-вставка 1 – обязательно!

Демобілізація

комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — на організацію і штати мирного часу.

(Абз. 6 част. 1 ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII)

Додаток 1

Наказ про вихід працівника на роботу у зв’язку із звільненням у запас (демобілізацією)

Товариство з обмеженою відповідальністю

«Усе буде добре»

Код ЄДРПОУ 12345678

НАКАЗ

19.03.2015                                                          м. Київ                                                    № 355-к/тр

Про вихід на роботу

Марченка В.В. у зв’язку

з демобілізацією

У зв’язку зі звільненням у запас з військової служби (демобілізацією) на підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 15.01.2015 № 113-VIII

НАКАЗУЮ:

МАРЧЕНКУ Віктору Володимировичу, організатору зі збуту відділу збуту, приступити до виконання своїх обов’язків з 20 березня 2015 року.

Підстава: військовий квиток (вказуються серія, номер, дата видачі, ким виданий).

Директор                                                  Добродiй                                                   К. М. Добродій

Візи, відмітки про ознайомлення з наказом

Додаток 2

Наказ про звільнення у зв’язку із закінченням строку трудового договору, укладеного на час відсутності працівника, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації

Товариство з обмеженою відповідальністю

«Усе буде добре»

Код ЄДРПОУ 12345678

НАКАЗ

19.03.2015                                                       м. Київ                                                      № 357-к/тр

Про звільнення Кривчука С. М.

У зв’язку зі звільненням у запас з військової служби (демобілізацією) та виходом на роботу Марченка В. В., на час відсутності якого було укладено строковий трудовий договір,

ЗВІЛЬНИТИ:

1. КРИВЧУКА Сергія Мироновича, організатора зі збуту відділу збуту, 19.03.2015 у зв’язку із закінченням строку трудового договору, пункт 2 статті 36 КЗпП України.

2. Бухгалтерії виплатити Кривчуку С. М. компенсацію за 22 (двадцять два) календарні дні невикористаної щорічної основної відпустки.

Підстави:  1. Наказ «Про прийняття на роботу Кривчука С. М.» від 21.04.2014 № 297-к/тр.

2. Наказ «Про вихід на роботу Марченка В. В. у зв’язку з демобілізацією»

    від 19.03.2015 № 355-к/тр.

Директор                                                  Добродiй                                                   К. М. Добродій

Візи, відмітки про ознайомлення з наказом

Додаток 3

Пояснювальна записка працівника про причини відсутності на роботі після звільнення у запас (демобілізації)

Директору ТОВ «Усе буде добре»

Добродію К. М.

організатора зі збуту відділу збуту

Журавля Віктора Васильовича

Пояснювальна записка

Після звільнення з військової служби 19.03.2015 я не вийшов на роботу, оскільки відчував нагальну потребу у спілкуванні зі своєю сім’єю, фізичному та моральному відпочинку.

06.04.2015      Журавель

Додаток 4

Лист-запит до військового комісаріату щодо встановлення факту демобілізації працівника

Товариство з обмеженою відповідальністю

«Усе буде добре»

вул. Оптимістів, 29, оф. 76, м. Київ, 03182

Тел./факс: 0 (44) 233-69-69

e-mail: mail@dobre.com.ua

Код ЄДРПОУ 12345678

 06.04.2015  №  114/03 

На № _________ від _______

Військовому комісару

N-ського районного у м. Києві

військового комісаріату

Бойовому О. К.

Шановний Олександре Костянтиновичу!

Просимо Вас надати інформацію про те, чи був звільнений у запас з військової служби (демобілізований) працівник нашого Товариства Черняк Віктор Петрович, 1980 року народження, який проживає за адресою: м. Київ, вул. Мармурова, буд. 39, кв. 16.

Черняк В. П. був мобілізований N-ським районним у м. Києві військовим комісаріатом 02.04.2014 і мав бути демобілізований на підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 14.01.2015 № 15/2015 до збігу річного строку з моменту мобілізації.

Станом на 06.04.2015 Черняк В. П. на роботі не з’являвся, зв’язок з працівником втрачено у лютому 2015 року. Можливо, військовий комісаріат володіє інформацією про те, що Черняк В. П. продовжив військову службу на умовах контракту, перебуває на лікуванні чи його оголошено в розшук як зниклого без вісті.

Сподіваємося на розуміння і швидке надання потрібної інформації.

З повагою

Директор                                                    Добродій                                                К. М. Добродій

Добренька Г. О. 233-69-70

Додаток 5

Наказ про припинення збереження середнього заробітку мобілізованому працівнику

Товариство з обмеженою відповідальністю

«Усе буде добре»

Код ЄДРПОУ 12345678

НАКАЗ

02.04.2015                                                     м. Київ                                               № 375-к/тр

Про припинення нарахування

та виплати середнього заробітку

Черняку В. П.

У зв’язку зі збігом одного року з дати мобілізації, керуючись статтею 119 Кодексу законів про працю України,

НАКАЗУЮ:

1. Бухгалтерії (Кошель Н. А.) припинити нарахування та виплату середнього заробітку Черняку Віктору Петровичу, організатору зі збуту відділу збуту, з 2 квітня 2015 року.

2. Начальнику відділу кадрів Добренькій Г. О. направити листа Черняку В. П. (на всі відомі адреси) про припинення нарахування та виплати середнього заробітку з роз’ясненням відповідних правових підстав. Термін — 03.04.2015.

Підстава: наказ «Про увільнення Черняка В. П. від роботи у зв’язку з призовом на військову службу під час мобілізації» від 02.04.2014 № 232-к/тр.

Директор                                                         Добродiй                                            К. М. Добродій

Візи, відмітка про ознайомлення з наказом

 Цікаве за темою:

Норма тривалості робочого часу на 2017 рік

17 лютого 2017 Кожному керівнику, роботодавцю та бухгалтеру необхідно знати норми тривалості робочого часу, задля правильного планування робочого процесу та коректного розрахунку заробітної плати. У цій статті ми розповімо про норми тривалості робочого часу на 2017 рік4697

Нарахування ЄСВ з мінімальної зарплати

9 лютого 2017 З огляду на останні зміни у Податковому кодексі, тема нарахування ЄСВ стала надзвичайно актуальною, тож давайте дізнаємося, коли потрібно нараховувати ЄСВ з мінімальної зарплати4733


Все про «мінімалку» 2017 року

7 лютого 2017 Вже напевно всі знають про новий рівень мінімальної заробітної плати що був встановлений в Україні з початку 2017 року. Проте, у багатьох бухгалтерів та роботодавців досі є багато запитань, щодо обчислення різних аспектів нової «мінімалки».6095

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл