Головбух

Пайові внески як об’єкт оподаткування ПДВ

  • 2 лютого 2015
  • 198

Житлово-будівельний кооператив отримує пайові внески від членів кооперативу — фізичних осіб на будівництво багатоквартирного будинку

Перелік операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, установлює стаття 196 Податкового кодексу України (ПК).

Згідно з підпунктом 196.1.1 ПК не є об’єктом оподаткування ПДВ операції з випуску (емісії), розміщення у будь-які форми управління та продажу (погашення, викупу) за кошти цінних паперів, що випущені в обіг (емітовані) суб’єктами підприємницької діяльності, Нацбанком, Мінфіном, органами місцевого самоврядування відповідно до закону, включаючи й корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах.

Далі розглянемо, що таке корпоративні права.

Корпоративні права

Корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають (пп. 14.1.90 ПК):

  • правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією;
  • отримання певної частки прибутку (дивідендів) цієї організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону;
  • інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Про те, що корпоративні права — це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, йдеться також у статті 167 Господарського кодексу України (ГК).

Господарські організації згідно з частиною другою статті 55 ГК віднесено до суб’єктів господарювання.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Господарські організації — це юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Кооператив ― вид корпоративного підприємства

З-поміж різних видів підприємств стаття 63 ГК виокремлює корпоративне підприємство.

Корпоративне підприємство утворюють, зазвичай, два або більше засновники за їх спільним рішенням (договором), воно діє на основі об’єднання майна та/або підприємницької чи трудової діяльності засновників (учасників), їх спільного управління справами, на основі корпоративних прав, у т. ч. через органи, що ними створюються, участі засновників (учасників) у розподілі доходів та ризиків підприємства. До того ж у цій статті прямо зазначено, що корпоративними є кооперативні підприємства.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Кооператив є корпоративним підприємством.

Виробничі кооперативи, підприємства споживчої кооперації відповідно до статті 93 ГК є підприємствами колективної власності. А стаття 94 ГК вказує на те, що кооперативи здійснюють господарську діяльність. До того ж кооперативи як добровільні об’єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо).

Особливості функціонування ЖБК

Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначає Закон України «Про кооперацію» від 10.07.2003 № 1087-IV (далі — Закон про кооперацію).

Відповідно до статті 6 Закон про кооперацію кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об’єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. До того ж за напрямами діяльності кооперативи можуть бути, зокрема, житлово-будівельними.

Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків і може мати печатки.

Згідно з Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Держжитлокомунгоспу від 17.05.2005 № 76, житлово-будівельний кооператив (ЖБК)  це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об’єдналися на основі об’єднання їх майнових пайових внесків для участі в будівництві або реконструкції житлового будинку (будинків) і наступної його (їх) експлуатації.

Водночас за статтею 19-1 Закону про кооперацію член ЖБК має право володіння, користування, а за згодою кооперативу — і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. Крім того, відповідно до статті 12 Закону про кооперацію до основних прав члена кооперативу віднесено:

  • участь у господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління;
  • одержання кооперативних виплат та виплат на паї;
  • одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки, визначені його статутом;
  • право звертатися до органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, посадових осіб кооперативу із запитами, пов’язаними з членством у кооперативі, діяльністю кооперативу та його посадових осіб, одержувати письмові відповіді на свої запити.

Із наведеного можна зробити висновок про те, що паї членів ЖБК повністю відповідають ознакам корпоративних прав, наведеним у підпункті 14.1.90 ПК. ЖБК ― господарська організація, яка є юридичною особою і здійснює господарську діяльність. Член ЖБК, який здійснив свій пайовий внесок, має на його підставі правомочності на участь в управлінні кооперативом, отримання певної частки прибутку (виплат на паї) ЖБК та активів (паю) у разі виходу з ЖБК.

Отже, пай у ЖБК, отриманий у результаті здійснення пайового внеску, не прирівнюється, а є корпоративним правом, оскільки відповідає усім ознакам корпоративного права.

Пайові внески у ПДВ-шному обліку

Як було зазначено, пайові внески членів ЖБК згідно з підпунктом 196.1.1 ПК не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Однак чинним податковим законодавством передбачено складання електронних податкових накладних навіть у разі здійснення операцій, які не є об’єктом оподаткування ПДВ. І такі податкові накладні підлягають обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ст. 201 ПК).

Звертаємо увагу, що податкова накладна складається у разі здійснення операції з постачання товарів (послуг). Операції з внесення пайових внесків членами ЖБК та отримання ними виплат на паї не вважаються постачанням товарів чи послуг (пп. 14.1.185, 14.1.191 ПК).

У декларації з ПДВ для відображення операцій, які не об’єктом оподаткування ПДВ згідно із статтею 196 ПК, передбачені рядки 3 та 10.2. Однак ці рядки декларації також заповнюють на підставі проведених операцій з поставки або придбання товарів (послуг).

З огляду на викладене, на пайові внески не складаються електронні податкові накладні. У декларації з ПДВ пайові внески теж не відображаються, оскільки не вважаються постачанням товарів (послуг).

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл