Головбух

Транспортний податок: епоха відродження

  • 21 січня 2015
  • 255

Завдяки податковій реформі з переліку податків та зборів вилучено збір за першу реєстрацію транспортних засобів

У власників транспортних засобів ще живий спомин про докодексний час, коли раз на два роки при проходженні техогляду сплачували податок. Тоді він мав довгу назву «податок з  власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів». Нагадаємо, що такий податок утримувався не лише з автомобілів (легкових та вантажних), а ще й з мотоциклів, тракторів і навіть яхт.

Тепер транспортний податок є однією зі складових податку на майно. Однак, на відміну від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (який зрівняв і багатих і бідних), транспортний податок можна назвати податком на розкіш.

Оподаткування транспортним податком здійснюється згідно з вимогами статті 267 Податкового кодексу України.

Об’єкт, база, ставка…

Об’єкт та база оподаткування збігаються. Це — легкові автомобілі, які відповідають таким критеріям:

  • використовувалися до 5 років;
  • мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.

Скоріше за все, законодавці мали на увазі вік автомобіля — не старше 5 років, а не строк його використання. Адже автомобіль може змінювати свого власника кожні 5 років. І навряд чи наступний власник має сплачувати транспортний податок за легковий автомобіль віком 10–15 років лише тому, що він користується старим автомобілем менше 5 років.

Для всіх легкових автомобілів, які відповідають зазначеним критеріям, встановлено єдину ставку транспортного податку — 25 000 грн. на календарний рік.

Платниками транспортного податку є лише власники таких легкових автомобілів — фізичні та юридичні особи,  у т. ч. нерезиденти, які мають зареєстрований в Україні легковий автомобіль, що відповідає зазначеним критеріям.

Особливості обчислення та сплати податку

Порядок обчислення та сплати транспортного податку подібний податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки Відмінність полягає у тому, що фізичні особи у поточному році сплачуватимуть податок за звітний, а не за минулий рік. Крім того, пільги зі сплати транспортного податку не надаються.

фізичні особи

Транспортний податок для фізичних осіб обчислюватиме контролюючий орган на підставі даних, які надаватимуть органи внутрішніх справ.

Раз на рік до 1 липня звітного року контролюючі органи надсилатимуть (вручатимуть) за місцем проживання (реєстрації) фізичної особи — платника податку податкові повідомлення-рішення про сплату транспортного податку. У податковому повідомленні-рішенні зазначатимуть реквізити, куди потрібно сплатити податок.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ! Для фізичних осіб ― нерезидентів нарахування транспортного податку здійснюватиме контролюючий орган за місцем реєстрації об’єкта оподаткування.

Термін сплати транспортного податку 2019: податок сплачується до відповідного місцевого бюджету протягом 60 днів від дня надходження податкового повідомлення-рішення.

До того ж 60-й день з 01.07.2015 припадає на 29.08.2015 (вихідний день). Податківці не дозволяють переносити терміни сплати. Інакше до неї, як до платника податку, будуть застосовані штрафи та пеня.

Як бачимо, проблем із розрахунком податку не виникає: маєш легковий автомобіль, який відповідає лише двом критеріям, — заплати в місцевий бюджет раз на рік 25 тис. грн.

А як розрахувати суму транспортного податку у разі придбання автомобіля протягом року?

За таких умов транспортний податок фізична особа сплачує починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий автомобіль, відповідно до податкового повідомлення-рішення, надісланого контролюючим органом (див. Приклад 1).

Приклад 1. Розрахунок транспортного податку у разі придбання фізособою автомобіля протягом року

Фізособа 1 продала легковий автомобіль (вік автомобіля — 2 роки, об’єм циліндрів двигуна — 3500 куб. см) Фізособі 2 у лютому 2015 року.

У такому разі Фізособа 1 має сплатити транспортний податок за 1 місяць у сумі 2083,33 грн. (25 000 грн. ÷ 12 міс.). Решту — 22 916,67 грн. (25 000 грн. – 2803,33 грн.) має сплатити Фізособа 2.

Може статися, що легковий автомобіль буде продано після сплати транспортного податку. У такому разі власник цього автомобіля має звернутися до контролюючого органу з відповідною заявою про повернення зайво сплаченої суми податку (див. Приклад 2).

Приклад 2. Розрахунок транспортного податку, який підлягає поверненню фізособі у разі переплати

Фізособа сплатила транспортний податок у сумі 25 000 грн. на підставі отриманого податкового повідомлення-рішення. У вересні 2015 року автомобіль було продано. Сума переплати за 4 місяці (з вересня по грудень) становить 8333,33 грн. (25 000 грн. ÷ 12 міс. × 4 міс.).

Також не можна уникнути й помилкового нарахування податку у разі отримання контролюючим органом відомостей від органів внутрішніх справ після вручення фізособі податкового повідомлення-рішення. У такому разі потрібно провести звірку з контролюючим органом.

юридичні особи

Юридичні особи самостійно обчислюють суму транспортного податку станом на 1 січня звітного року та до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації легкового автомобіля декларацію.

Форму декларації з транспортного податку буде затверджено невдовзі. Вона мало чим відрізнятиметься від декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

У декларації буде передбачено розбивку річної суми транспортного податку на 4 рівні частини. Тобто сума транспортного податку за квартал становить 6250 грн. (25 000 грн. ÷ 4). Водночас податок сплачується авансовими внесками. Строк сплати авансового внеску — до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом.

У разі якщо протягом року юридична особа придбала легковий автомобіль, який підлягає оподаткуванню, декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на нього. Транспортний податок у такому разі сплачується з місяця, в якому виникло право власності.

P. S. Сьогочасний тренд розвитку автомобілебудування ― збільшення потужності двигунів не за рахунок нарощування робочого об’єму, а через впровадження новітніх технологій. До того ж вартість автомобіля з об’ємом двигуна менше 3000 куб. см може бути значно вищою, ніж вартість автомобіля, який підпадає під об’єкт оподаткування транспортним податком. На нашу думку, критерієм визначення об’єкта оподаткування транспортним податком доцільно було обрати не робочий об’єм двигуна, а вартість автомобіля.

ЗВЕРТАЄМО УВАГУ!  У разі придбання автомобіля протягом року транспортний податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий автомобіль

Скачати Посадову інструкцію головного бухгалтера

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Навіть якщо вже знайшли відповідь на своє запитання...

...рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Зайти через соцмережі
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини