Головбух

Податкові накладні у січні 2015 року: як складати та реєструвати

  • 12 січня 2015
  • 19

Практичне застосування електронного адміністрування ПДВ породжує чимало запитань. З’ясуємо, зокрема, чи потрібно з 01.01.2015 реєструвати в ЄРПН всі видані податкові накладні, виписані неплатнику ПДВ

Однією з вимог функціонування електронної системи адміністрування ПДВ є обов’язок платника ПДВ надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Це передбачено пунктом 201.1 Податкового кодексу України (ПК) та пунктом 2 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженої наказом МФУ від 14.11.2014 № 1129 (далі — Порядок № 1129).

В ЄРПН мають реєструватися і розрахунки коригування до податкових накладних, зокрема, й ті розрахунки коригування, що складаються до податкових накладних, виписаних до 01.01.2015.

Також реєстрації в ЄРПН підлягають податкові накладні, складені у разі:

  • постачання товарів/послуг неплатнику ПДВ;
  • постачання товарів/послуг у межах балансу платника ПДВ для невиробничого використання;
  • складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій;
  • складання податкової накладної отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України;
  • використання товарів/послуг, за якими суми ПДВ попередньо були включені до податкового кредиту, в операціях, які не є об’єктом оподаткування або звільняються від оподаткування тощо.

Враховуючи зазначене, на всі без винятку податкові накладні, складені з 01.01.2015, поширюється правило виписки в електронному вигляді та реєстрації в ЄРПН.

Реєстрацію в ЄРПН відтерміновано

Водночас звертаємо увагу, що у січні 2015 року діє старий порядок реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Тобто протягом січня, як і раніше, обов’язковою є реєстрація в ЄРПН тих податкових накладних, в яких сума ПДВ в одній податковій накладній становить понад 10 тис. грн., а також податкових накладних, виписаних при здійсненні операцій з постачання підакцизних та імпортних товарів.

ВРІЗ 1

А вже з 01.02.2015 згідно з оновленим пунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК реєстрації в ЄРПН підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до них незалежно від розміру ПДВ в одній податковій накладній (розрахунку коригування).

Тобто податкові накладні, виписані неплатникам ПДВ в електронному вигляді, протягом січня 2015 року дозволяється не реєструвати в ЄРПН.

Електронна податкова накладна в дії

Однак, як уже було зазначено, складати податкові накладні в електронному вигляді потрібно вже з 01.01.2015. Адже згідно зі статтею 201 ПК паперову форму податкової накладної cкасовано. Тому формування податкових накладних з цього часу в паперовому вигляді є порушенням порядку заповнення податкової накладної. А це, у першу чергу, не дає права отримувачу (покупцю) на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту (п. 7 Порядку № 1129).

Зазначена вимога не поширюється на продавця. Незалежно від того, в якій формі складено податкову накладну та чи зареєстрованої її в ЄРПН, продавець зобов’язаний включити суму ПДВ, вказану в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період (п. 201.10 ПК).

ВРІЗ 2

Слід також пам’ятати, що за порушення законів з питань оподаткування передбачено фінансову, адміністративну та кримінальну відповідальність (п. 111.1 ПК). Тому за виписку податкової накладної у паперовій формі може бути застосовано адміністративний штраф. Відповідно до статті 1631 Кодексу України про адміністративні правопорушення Порушення порядку ведення податкового обліку тягне за собою накладення штрафу в розмірі від 5 нмдг до 10 нмдг (від 85 грн. до 170 грн.).

Отже, всі податкові накладні, у т. ч. виписані неплатнику ПДВ, з 01.01.2015 потрібно складати лише в електронній формі. Обов’язкова реєстрація таких податкових накладних в ЄРПН починається з 01.02.2015.

ВРІЗ 1

Важливо

З 01.02.2015 реєстрації в ЄРПН

підлягають всі податкові накладні незалежно від розміру ПДВ

ВРІЗ 2

Довідково

Перехідний період

функціонування електронної системи адміністрування ПДВ діятиме з 01.02.2015 до 01.07.2015

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл
Можливо ви вже отримали відповідь на своє запитання...

...але ми рекомендуємо дочитати статтю повністю, аби не впустити важливих нюансів саме для вас :)

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Зареєструватися
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіщі новини бухгалтерії у випусках відеоновин. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини