Головбух

Акцизний податок-2015

  • 6 січня 2015
  • 83

Акцизний податок, втім, як і інші податки, був змінений законодавцем напередодні Нового року. З 01.01.2015 змінюються як вже існуючі правила обчислення акцизу, так і створюються нові об’єкти оподаткування

Спочатку розглянемо нові категорії платників акцизного податку, а також правила обчислення і сплати його для них відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VІІІ (далі — Закон № 71).

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Роздрібна торгівля підакцизними товарами

Найбільш численна категорія нових платників акцизу — суб’єкти підприємницької діяльності, що здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами (пп. 212.1.11 Податкового кодексу України, ПК).

Об’єктом оподаткування акцизом для цієї категорії є реалізація підакцизних товарів. Причому це єдина категорія, у якої акцизний податок нараховується поверх на ПДВ. Згідно з підпунктом 214.1.4 ПК до бази оподаткування входить вартість підакцизних товарів з ПДВ. Ставка акцизного податку встановлюється місцевими органами самоврядування. Проте у підпункті 215.3.10 ПК прописано цілком конкретну ставку — 5% від вартості підакцизних товарів.

Датою виникнення зобов’язань з акцизного податку з роздрібних продажів є дата проведення реалізації підакцизної продукції через РРО. А у разі реалізації підакцизної продукції фізособою-підприємцем без застосування РРО — дата отримання грошових коштів за проданий товар.

Як відомо, податковим періодом для акцизного податку є календарний місяць, а значить, податкова декларація надається не пізніше 20 календарних днів після закінчення звітного місяця (п. 223.1, 223.2 ПК). Згідно з пунктом 223.2 ПК декларація надається контролюючому органу за місцем реєстрації суб’єкта підприємництва.

Правила оплати акцизного податку при реалізації в роздробі підакцизних товарів встановлюються пунктом 222.3 ПК. Так, оплата акцизного податку здійснюється не пізніше 30 календарних днів після закінчення звітного місяця. Сплачується акцизний податок за місцем реалізації підакцизної продукції.

Як і усі платники акцизного податку, роздрібні продавці підакцизних товарів зобов’язані зареєструватися як платники акцизного збору. Така реєстрація відбувається в термін подання декларації з акцизного податку, тобто не пізніше 20 календарних днів після місяця, в якому відбувалася реалізація підакцизних товарів. Для роздрібних продавців, які реалізовуватимуть підакцизні товари вже в січні 2015, зареєструватися як платник податків треба до 20 лютого. Така реєстрація згідно з підпунктом 212.3.11 ПК відбувається за місцем знаходження пункту реалізації підакцизних товарів.

Оптовий продаж електроенергії

Згідно з підпунктами 212.1.12, 212.1.13 ПК платниками акцизного податку з 01.01.2015 стають оптові постачальники електроенергії і виробники електроенергії, які реалізують її не на оптовий ринок.

Об’єктом оподаткування в цьому випадку є операція реалізації електроенергії. Базою оподаткування згідно з підпунктом 214.1.3 ПК є вартість електроенергії без ПДВ. При реалізації електроенергії згідно з підпунктом 215.3.9 ПК діє адвалорна ставка акцизу у розмірі 3,2 %.

Датою виникнення зобов’язань з акцизного податку є дата підписання акта приймання-передачі електроенергії.

Слід зазначити, що згідно з підпунктом 213.2.8 ПК не є об’єктом оподаткування акцизом реалізація електроенергії, виробленої когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії.

По суті, акцизний податок для постачальників електроенергії став заміною збору у вигляді надбавки до діючого тарифу на електро- і теплову енергію.

ВРІЗ 1

Переобладнання вантажних автомобілів

Власник ввезеного на митну територію транспортного засобу, переоснащуючи його в легковий автомобіль, з 01.01.2015 є платником акцизного податку згідно з підпунктом 212.1.14 ПК.

Об’єктом оподаткування виступає переобладнаний транспортний засіб. Конкретніше, підакцизним товаром в цьому випадку є вантажні автомобілі, що відносяться до коду 8704 УКТ ЗЕД, і переобладнувані в легкові автомобілі, що відносяться до коду 8703 УКТ ЗЕД.

Нарахування і сплата акцизного податку при переобладнанні автомобіля регламентуються пунктом 216.11 ПК, а саме, сплата акцизу здійснюється у момент подання документів для реєстрації такого переобладнання в органах внутрішніх справ України. Квитанції про сплату акцизного податку надаються в органи внутрішніх справ одночасно з поданням документів на реєстрацію змін.

Ставки податку залежать від типу і віку автомобіля і встановлюються в підпунктах 215.3.51 і 215.3.52 ПК.

Зміна об’єктів оподаткування акцизним податком

Пункт 215.1 ПК, що визначає підакцизні товари, доповнено такими товарами, як моторне альтернативне паливо і речовини, що є компонентами моторних палив. Для цієї категорії підакцизних товарів ставку акцизу встановлено на рівні 202 євро за 1 000 кг

Але законодавці не лише розширили базу оподаткування акцизом. Одній категорії платників податків пощастило, і вони виключені з платників акцизного податку (пп. 212.1.9 ПК виключено Законом № 71). Йдеться про осіб, що здійснюють діяльність з купівлі, продажу, обміну цінних паперів і деривативів.

Зміна ставок акцизного збору

До пункту 215.3 ПК, що встановлює ставки акцизного податку, Законом № 71 внесено безліч змін. Підвищено акциз для сигарет без фільтру, нафтопродуктів, скрапленого газу, транспортних засобів та інших об’єктів оподаткування.

Нововведенням в ставках акцизного податку також стало встановлення збільшених ставок акцизу для уживаних автомобілів.

Для автомобілів зі строком експлуатації більше 8 років, що відносяться до групи 8702 УКТ ЗЕД (моторні транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше), застосовуються ставки акцизу, встановлені підпунктом 215.3.5 ПК, які збільшені в 50 разів.

Для автомобілів, що відносяться до групи 8704 УКТ ЗЕД, застосовуються ставки акцизу, встановлені підпунктом 215.3.52 ПК, збільшені в 40 разів, — для автомобілів зі строком експлуатації від 5 до 8 років і збільшені в 50 разів — для автомобілів зі строком експлуатації більше 8 років.

Акцизний податок з тютюнових виробів

Для виробників тютюнових виробів нововведення, внесені Законом № 71, принесли як підвищення ставок акцизу, так і зміну порядку надання декларацій. А саме, змінено термін подання декларації про максимальні роздрібні ціни.

Раніше така декларація подавалася не пізніше, ніж за 5 календарних днів до зміни максимальних роздрібних цін. Тепер же згідно з пунктом 220.4 ПК декларацію слід подавати не пізніше 10 і 25 числа місяця. Відповідно задекларовані максимальні роздрібні ціни діятимуть з 15-го числа поточного місяця і з 1-го числа місяця, наступного за місяцем подання декларації. Таким чином, законодавці дозволили змінювати максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби 2 рази на місяць.

З 01.04.2015 відповідно до прикінцевих положень Закону № 71 подання декларації про максимальні роздрібні ціни здійснюватиметься тільки в електронній формі.

Особливості оподаткування нафтопродуктів

Особливості оподаткування нафтопродуктів визначено пунктом 229.2 ПК. Після зміни цього пункту Законом № 71 з нульовою ставкою акцизу можуть реалізовуватися усі легкі дистиляти, що використовуються при виробництві етилену. Нагадаємо, раніше нульова ставка поширювалася тільки на дистиляти зі вмістом сірки не більше 0,001 мас.%.

Також при ввезенні в Україну не сплачується акцизний податок з усіх видів дистилятів, у випадку якщо вони ввозяться як сировина для виробництва етилену, а раніше він не сплачувався тільки з дистилятів з вмістом сірки не більше 0,001 мас.%.

Відповідно до нової редакції пунктів 229.4, 229.5 ПК такі нафтопродукти, що використовуються як сировина для хімічної промисловості, можуть реалізовуватися на території України з нульовою ставкою акцизу:

- легкі дистиляти для специфічних процесів переробки (код 2710 12 11 УКТ ЗЕД);

- легкі дистиляти для інших хімічних реакцій (код 2710 12 15 УКТ ЗЕД);

- уайт-спірит (код 2710 12 21 00 УКТ ЗЕД);

- середні дистиляти для специфічних процесів переробки (код 2710 19 11 УКТ ЗЕД);

- середні дистиляти для інших хімічних реакцій (код 2710 19 15 УКТ ЗЕД).

Ці ж нафтопродукти ввозяться на територію України як сировина для хімічної промисловості без сплати акцизного податку.

Новиною для підприємств, що здійснюють виробництво і обіг нафтопродуктів, палива моторного альтернативного, а також скрапленого газу, стала поява в пункті 230.1 ПК обов’язку створювати акцизні склади для вищезазначених підакцизних товарів. Таку вимогу відповідно до прикінцевих положень Закону № 71, має бути виконано до 01.04 2015.

Алкогольні напої

Законом № 71 змінено поняття алкогольних напоїв. Тепер до алкогольних напоїв належить пиво (код 2203 УКТ ЗЕД) і напої з вмістом спирту від 0,5 оборотів спирту. Нагадаємо, раніше до алкогольних напоїв належали напої з вмістом спирту від 1,2 оборотів спирту. Відповідні зміни внесено як до підпункту 14.1.5 ПК, так і до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 № 481/95.

Інші зміни

Змінами, внесеними Законом № 71 до пункту 229.6 ПК, скасовано вимогу оформляти податковий вексель при передачі в межах єдиного технологічного циклу у однієї юридичної особи компонентів моторного палива. Проте цільове призначення такої передачі повинно підтверджуватися в порядку, передбаченому для операцій з оформлення податкового векселя.

Вріз 1

Із документа

Власник ввезеного на митну територію транспортного засобу, переоснащуючи його в легковий автомобіль, з 01.01.2015 є платником акцизного податку

(пп. 212.1.14 ПК)

 Цікаве за темою:

Уточнюємо декларацію з податку на прибуток

14 березня 2017 Надмірна кількість змін у податковому законодавстві спричиняє виникнення помилок у податковій звітності. Не є винятком і декларування податку на прибуток. З’ясуємо, як виправити звітні похибки за допомогою уточнюючого розрахунку


Податковий кредит та списання кредиторської заборгованості

13 березня 2017 Чи мають платники податків проводити коригування податкового кредиту ПДВ, при списанні кредиторської заборгованості? Давайте розглянемо нюанси такої операції


Податок на прибуток підприємств: відповіді на актуальні запитання

20 лютого 2017 Податкові нововведення 2017 року породили чимало запитань у платників податків, зокрема. Щодо оподаткування прибутків підприємств

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл