Головбух

Новий старий єдиний податок

 • 24 грудня 2014
 • 6

З 1 січня 2015 року замість чотирьох режимів спеціального оподаткування залишається тільки один — єдиний податок. По суті, він став деяким міксом, що заміняє усім відомі єдиний податок і фіксований сільгоспподаток

Реформування податкової сфери торкнулося і спеціальних податкових режимів. До вступу в силу Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VІІІ (далі — Закон № 71) платників єдиного податку розділяли на шість груп. З 1 січня 2015 року платники єдиного податку розділені на чотири групи. Групи 1–3 замінили шість груп платників єдиного податку, що існували раніше, а група 4 стала заміною фіксованого сільгоспподатку. Розглянемо групи 1–3.

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Групи платників єдиного податку

У перших двох групах практично нічого не змінено, окрім збільшення максимального розміру виручки (див. Таблицю 1). Нова група 3 об’єднала старі групи 3–6.

Платники єдиного податку третьої–шостої груп, які перебували на обліку в контролюючих органах до 1 січня 2015 року, з 1 січня 2015 року вважаються платниками єдиного податку третьої групи відповідно до норм глави 1 розділу XIV цього Кодексу

(п. 4 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні Положення», ПК)

Таблиця 1

Група

Діяльність, що надає право віднесення до цієї групи

Додаткові обмеження

Максимальний розмір доходу за календарний рік, грн.

Максимальна кількість найманих осіб

1

Роздрібна торгівля на ринках і/або надання побутових послуг населенню

300 000

0

2

Надання послуг, в т. ч. побутових, платникам єдиного податку і населенню; виробництво і продаж товарів; діяльність у сфері ресторанного господарства

Окрім посередницьких послуг з купівлі, продажу, оренди і оцінки нерухомого майна; окрім діяльності з виробництва, постачання, продажу ювелірних і побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, в т. ч. органогенного походження і напівдорогоцінного каміння

1 500 000

10

3

Господарська діяльність фізичних і юридичних осіб

20 000 000

Не обмежено

Діяльність, що не дає права на застосування єдиного податку

Перелік видів діяльності, що не дає права на застосування єдиного податку, залишився практично незмінним. До нього додано тільки діяльність з організації лотерей, парі (букмекерське парі, парі тоталізатора).

Нагадаємо, що платникам єдиного податку не можна здійснювати:

 • діяльність у сфері організації азартних ігор, лотерей, парі;
 • обмін іноземної валюти;
 • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів;
 • видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння;
 • видобуток, реалізацію корисних копалин (окрім копалин місцевого значення);
 • фінансове посередництво, окрім діяльності страхових агентів відповідно до Закону України «Про страхування»;
 • діяльність з управління підприємствами;
 • послуги пошти (окрім кур’єрської діяльності), послуги зв’язку, що підлягають ліцензуванню;
 • продаж предметів мистецтва і антикваріату, а також діяльність з організації торгів предметами мистецтва і антикваріату;
 • організацію гастрольних заходів.

Застосування спрощеної системи оподаткування

Платник податків, що відповідає критеріям застосування спрощеної системи оподаткування, має право перейти на сплату єдиного податку у разі подання до податкового органу відповідної заяви не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку податкового кварталу.

Новостворені суб’єкти підприємництва мають право на застосування єдиного податку у разі подання відповідної заяви до податкового органу упродовж 10 календарних днів з моменту їх державного реєстрації.

Розрахунки з платниками єдиного податку

Незмінною також залишається вимога до розрахунків з платниками єдиного податку — виключно в грошовій формі (як готівковій, так і безготівковій).

Що стосується використання РРО при розрахунках, то воно не обов’язкове в таких випадках:

- для платників єдиного податку групи 1;

- для платників єдиного податку груп 2 і 3 (фізичних осіб) у разі торгівлі на ринках і при дрібнороздрібній торгівлі в пересувній мережі.

Інші платники єдиного податку групи 2 зобов’язані перейти на застосування РРО з 1 січня 2016 року, а платники групи 3 — з 1 липня 2015 року.

Визначення доходів

Основні положення визначення доходу платника єдиного податку залишаються незмінні. Базою обчислення єдиного податку є дохід фізичних і юридичних осіб в матеріальній і нематеріальній формі. До доходів фізичних осіб не належать пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи від продажу рухомого і нерухомого майна, яке належить фізичній особі і використовується в її господарській діяльності.

Трохи змінено базу оподаткування при продажу основних засобів юридичними особами. Якщо раніше оподаткуванню підлягала різниця між ціною реалізації і балансовою вартістю основних засобів, то тепер такий порядок застосовуватиметься тільки при продажу основних засобів, які використовувалися на момент продажу більше 12 місяців після їх введення в експлуатацію. Дохід при продажу основних засобів, що використовуються менше 12 місяців, визначається як вартість реалізації.

Ставки податку

Для груп 1–2 платників єдиного податку ставки податку встановлюють місцеві органи самоврядування. Податковий кодекс України (ПК) встановлює тільки максимальний розмір таких ставок:

- 10% від встановленого на 1 січня податкового року законодавчо мінімального розміру заробітної плати — для 1-ої групи;

- 20% від встановленого на 1 січня податкового року законодавчо мінімального розміру заробітної плати — для 2-ої групи.

На 1 січня 2015 року мінімальний розмір заробітної плати становить 1218 грн. Відповідно, максимальна ставка єдиного податку на 2015 рік за календарний місяць для групи 1 становитиме 121,80 грн., для групи 2 — 243,60 грн.

Для 3-ої групи платників єдиного податку ставка податку залежить від того, чи є він платником ПДВ чи ні.

У разі сплати ПДВ окремо від єдиного податку, платник податків 3-ої групи застосовує ставку 2% від оподатковуваного доходу.

Якщо ж ПДВ сплачується у складі єдиного податку, то такий платник податків застосовує ставку 4% від оподатковуваного доходу.

Для платників єдиного податку — фізичних осіб, що здійснюють діяльність з виробництва, постачання, реалізації дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, в т. ч. органогенного походження і напівдорогоцінного каміння, застосовується ставка 4% до доходу.

Ставка у розмірі 2% до доходу може бути вибрана платником єдиного податку групи 3, що застосовує ставку 4%, шляхом подання відповідної заяви до податкового органу не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, в якому він стає платником ПДВ.

При знятті з реєстрації платником ПДВ, платник єдиного податку зобов’язаний:

- перейти на сплату єдиного податку за ставкою 4% до доходу, або

- знятися з реєстрації як платник єдиного податку.

Для цього необхідно подати до податкового органу заяву не пізніше, ніж за 15 календарних днів, до початку кварталу, наступного за кварталом, в якому анульовано реєстрацію платником ПДВ.

Підвищена ставка 15% до доходу застосовується в таких випадках:

- для груп 1-2, групи 3 (фізичних осіб) — при перевищенні граничного допустимого доходу (до суми такого перевищення);

- при здійсненні платниками єдиного податку груп 1-2 діяльності, що не дає права на застосування відповідних груп.

Для платників єдиного податку групи 3 (юридичних осіб) у разі перевищення максимального допустимого доходу до суми такого перевищення застосовується подвійний розмір встановлених ставок, тобто:

- 4% при сплаті ПДВ окремо від єдиного податку;

- 8% при сплаті ПДВ у складі єдиного податку.

При перевищенні платниками єдиного податку 3-ої групи максимально допустимого розміру доходу такі платники податків втрачають право на застосування спрощеної системи оподаткування і зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів з 1 числа місяця, наступного за кварталом, в якому сталося перевищення. Заява про такий перехід надається в податкові органи не пізніше 20 числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено перевищення.

Звітний період і терміни сплати єдиного податку

Для платників єдиного податку груп 1, 2 податковим періодом є календарний рік. Термін надання податкових декларацій становить 60 календарних днів після закінчення звітного року. Сплата єдиного податку платниками груп 1, 2 відбувається у вигляді авансових платежів не пізніше 20 числа поточного місяця.

Для платників групи 3 податковим періодом є календарний квартал. Термін надання податкових декларацій — протягом 40 календарних днів після закінчення календарного кварталу.

Платники єдиного податку групи 3 сплачують єдиний податок протягом 20 календарних днів після закінчення звітного кварталу.

Ведення обліку платниками єдиного податку

Для обліку доходів і витрат платники єдиного податку — фізичні особи реєструють в податковому органі Книги обліку доходів. Форма таких книг буває трьох видів:

- для платників груп 1, 2;

- для платників групи 3 зі сплатою ПДВ;

- для платників групи 3 зі сплатою ПДВ у складі єдиного податку.

Платник єдиного податку групи 3 (юридичні особи) ведуть спрощений бухгалтерський облік доходів і витрат відповідно до вимог чинного законодавства.

Після внесення змін Законом № 71 до ПКУ з’явилося застереження, що платники єдиного податку груп 1, 2 і 3 (фізичні особи) реєструють в податковому органі Книги доходів у разі вибору паперового ведення обліку. Напрошується висновок про можливість електронного ведення Книги обліку доходів. Проте порядок електронного обліку на сьогодні не роз’яснено.

Єдиний податок — фіксований податок

Як уже зазначалося, група 4 платників єдиного податку стала заміною фіксованого сільгоспподатку.

Як і раніше, застосовувати спрощену систему оподаткування мають право сільгоспвиробники, частина сільськогосподарського товаровиробництва у яких дорівнює або перевищує 75% усього товаровиробництва.

Усі правила застосування, обчислення, сплати єдиного податку групою 4 повністю ідентичні правилам фіксованого сільгоспподатку, тому на них не загострюватимемо увагу.

Єдиною відмінністю групи 4 єдиного податку від застосовуваного раніше фіксованого податку стали підвищені в три рази ставки податку(див. Таблицю 2).

Таблиця 2

База оподаткування

Ставка з 01.01.2015

Ставка до 01.01.2015

Для нив, сінокосів і пасовиськ (окрім нив, сінокосів і пасовиськ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях, а також нив, сінокосів і пасовиськ, що знаходяться у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) і переробці продукції рослинництва на закритому грунті, або наданих їм в користування, у тому числі на умовах оренди)

0,45

0,15

Для нив, сінокосів і пасовиськ, розташованих в гірських зонах і на поліських територіях

0,27

0,09

Для багаторічних насаджень (окрім багаторічних насаджень, розташованих в гірських зонах і на поліських територіях)

0,27

0,09

Для багаторічних насаджень, розташованих в гірських зонах і на поліських територіях

0,09

0,03

Для земель водного фонду

1,35

0,45

Для нив, сінокосів і пасовиськ, що знаходяться у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) і переробці продукції рослинництва на закритому грунті, або наданих їм в користування, у тому числі на умовах оренди

3,0

1,0

ВРІЗ

Із документа

Платники єдиного податку третьої–шостої груп, які перебували на обліку в контролюючих органах до 1 січня 2015 року, з 1 січня 2015 року вважаються платниками єдиного податку третьої групи відповідно до норм глави 1 розділу XIV цього Кодексу

(п. 4 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні Положення», ПК)

 Цікаве за темою:

Джерела для погашення податкового зобов'язання

29 березня 2017 Виникнення податкового зобов'язання – складова частина процесу податкового обліку. Сплата податкового зобов'язання може відбуватися декількома шляхами, їх і розглянемо17


Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

20 березня 2017 Українське підприємство планує продавати за кордон придбане зерно. У зв’язку з цим у ЗЕД-початківця виникають запитання: яким є порядок оподаткування ПДВ, бухобліку експортної операції тощо. Надамо відповіді на ці запитання149


На яких підставах контролюючі органи можуть анулювати статус платника ПДВ

14 березня 2017 На яких підставах може відбуватися анулювання статусу платника ПДВ? Чи можуть податківці самостійно анулювати статус платника податків і як останньому зробити це за власним бажанням?253

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл