Головбух

Податкові зобов'язання з ПДВ при втраті сільгосппродукції

  • 28 березня 2017
  • 561

Сільське господарство – ризикований вид підприємницької діяльності, адже важко передбачити всі ризики, що можуть загрожувати врожаю. Тому постає питання, чи потрібно сільгоспвиробникам сплачувати ПДВ за втрачений врожай

Погода – досить мінлива і більше всього її мінливість відчувають виробники сільськогосподарської продукції. Саме сільське господарство в своїй більшості залежить від примх погоди, саме тому, кожна посівна для аграріїв – певний ризик. Несподівані морози, посуха, град, затяжні дощі, тощо – всі ці несприятливі погодні умови можуть призвести до втрати певної частини врожаю, чи навіть всього врожаю повністю.

І не слід забувати про попит на певні товари. Ніхто не може дати гарантію того, що покупці одразу ж розкуплять всю сільгосппродукцію до того, як вона почне псуватися. Саме тому, у цьому матеріалі ми хочемо підняти важливе питання, щодо нарахування податкового зобов'язання з ПДВ при втраті сільгосппродукції.

Читайте також: Експорт придбаного зерна: від оподаткування ПДВ до бухобліку

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Чи сплачувати ПДВ за втрачену сільгосппродукцію?

Такі питання неодноразово ставились сільгоспвиробниками самим податківцям, тому вони підготували свої відповіді у листах ДФС від 06.02.2017 р. № 2103/6/99-99-15-03-02-15 та № 2105/6/99-99-15-03-02-15. Проаналізуємо ці документи.

Перш за все, при списанні втрат сільгосппродукції в  межах норм природного убутку, якщо для виробництва такої продукції було придбано товари з сумами ПДВ що було включено до податкового кредиту, податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються. Однак, лише за умови, що вартість таких товарів буде включено до вартості іншої готової продукції. Якщо останнього не зробити – податкові зобов'язання необхідно буде визначати відповідно до пункту 198.5 Податкового кодексу України (далі – ПК).

ДФС вимагає пояснити причину збитків компанії: як відповісти

Податкові зобов'язання з ПДВ при втраті сільгосппродукції
Олег СічACCA DipIFR(rus), керівник Об’єднаної редакції MCFR: Головбух
Якщо ДФС вимагає пояснити причину збитків компанії — ви в зоні ризику. Не відповідайте, що в країні криза. Формальна відписка гарантує вам місце у плані перевірок. Поясніть податківцям, що сума прибутку (або збитку!) залежить від об’єктивних факторів. Стаття-тест допоможе позбутися зайвої інформації та сформувати правильну відповідь. Якби ви зараз отримали лист від ДФС з проханням пояснити, чому у підприємства збиток, то що відповіли б? 1. Аргументовано відповім, але не «прогнуся» 2. Який лист? :) 3. Відкину частину витрат (може, потім їх покажу?) 4. Зроблю все, щоб догодити фіскалам Ми оцінили чотири варіанти відповіді на «лист щастя» від ДФС. Оберіть свій і дізнайтеся, що буде.

Вищезазначені листи від ДФС нажаль не дають однозначної відповіді на це питання, адже у них, податківці використовують застарілі норми ПК. Так, податківці розділяють втрати сільгосппродукції на такі:

  • втрати в межах природного убутку;
  • втрати понад норм природного убутку.

Стосовно наднормативних витрат – тут все зрозуміло і питань не виникає. Така продукція може бути використана у межах господарської діяльності підприємства. Також, податківці вказують і на нарахування компенсаційного податкового зобов'язання. Також, вони вказали, що ПЗ нараховуються перший раз – під час придбання товарів та сировини для виробництва сільгосппродукції, і другий раз – виходячи із вартості придбання таких товарів чи сировини.

Згідно із пунктом 189.1 ПК при нарахуванні «компенсуючи» податкових зобов'язань за пунктом 198,5 ПК, база оподаткування товарів та послуг прописана неоднозначно. Вартість придбаної чи вирощеної сільгосппродукції є узагальненою вартістю понесених витрат як з ПДВ, так і без нього.

Податкові зобов'язання з ПДВ при втраті сільгосппродукції Якщо сільгосппродукція оцінювалась за справедливою ціною, в ній можуть бути враховані і доходи від первісного визнання.

ОСНОВНІ ЗАСОБИ: проблемні питання та їх розв’язок

Податкові зобов'язання з ПДВ при втраті сільгосппродукції
МОРОЗОВСЬКА Галина експерт з питань обліку та оподаткування
Роз’яснення контролерів і судова практика з таких питань: • до якої групи основних засобів у бухгалтерському і податковому обліку віднести холодильник, мікрохвильову піч, пилосос; • чи включають витрати на страхування об’єкта до його первісної вартості; • витрати на ремонт придбаного основного засобу до введення його в експлуатацію збільшують первісну вартість; • чи виникають у податковому обліку різниці за амортизацією МНМА; • як встановити вартість оприбуткування; • чи можна їх амортизувати; • ліквідаційна вартість: чи обов’язково її встановлювати; • чи призупиняють амортизацію на період ремонту; • чи обов’язково дооцінювати об’єкт основних засобів, якщо його залишкова вартість — 0 грн; • чи списувати з балансу повністю замортизовані основні засоби

Втім, податківці говорять про нарахування компенсуючи податкових зобов'язань не на всю вартість готової сільгосппродукції, а лише на вартість використаних при її виробництві товарно-матеріальних цінностей, із вхідним ПДВ придбаним на стороні.

Податкові зобов'язання з ПДВ при втраті сільгосппродукції Однак, розраховувати компенсаційні податкові зобов'язання на всю вартість сільгосппродукції не слід ні в якому разі, адже такий підхід гарантовано призведе до негативних наслідків

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл