Головбух

Продаж товару фізособі без її ідентифікації

  • 28 березня 2017
  • 4985

Чи може ТОВ продати товар звичайній фізичній особі без її ідентифікації у необмеженій кількості? Чи законні такі операції?

Чи може ТОВ (оптова торгівля будматеріалами) продати товар звичайній фізичній особі (без її ідентифікації) у необмеженій кількості (умовно — на 40 000 грн) за умови попередньої оплати за товар на банківський рахунок ТОВ? Покупець не є приватним підприємцем. У додатку до договору ТОВ із перевізником зазначено місце доставки матеріалів фізичній особі — покупцеві. Тобто ТОВ матиме на руках підписану видаткову накладну, товарно-транспортну накладну й плату за товар, що надійшла на банківський рахунок ТОВ на підставі рахунка чи накладної. Договір купівлі-продажу є усним. Чи правомірні дії ТОВ? Чи зобов’язане воно контролювати (обмежувати) продаж фізичним особам?

РІШЕННЯ

Оптова чи роздрібна торгівля

Описана модель господарської операції по суті є роздрібною торгівлею, а не оптовою. Такого висновку можна дійти на підставі тлумачення термінів «оптова торгівля» і «роздрібна торгівля», наведеного у листі Мінекономіки від 23.07.2001 № 56-37/310:

«…оптова торгівля — сфера підприємницької діяльності з придбання і відповідного перетворення товарів для подальшої їх реалізації підприємствам роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам підприємницької діяльності. Включає як безпосередні комерційні зв’язки на умовах договорів купівлі-продажу та поставки між підприємствами-виробниками і споживачами, так і зв’язки між ними через торгових посередників;

роздрібна торгівля — сфера підприємницької діяльності з продажу товарів або послуг на підставі усного або письмового договорів купівлі-продажу безпосередньо кінцевим споживачам для їх власного некомерційного використання…»

Подібні, але більш стислі визначення містить ДСТУ 4303-2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять», затверджений наказом Держспоживстандарту від 08.06.2004 № 130. Згідно з цим документом оптова торгівля — вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов’язаних із цим послуг. А роздрібна торгівля — вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.

«…критерієм віднесення торгівлі до оптової є вид покупця і характер подальшого використання товару для підприємницьких цілей, у виробництві або для наступного перепродажу товарів іншим споживачам, за винятком населення…»

Лист Держстату від 11.10.2013 № 14.5-05/409

Оскільки товари продають кінцевому споживачеві і покупець не є суб’єктом господарювання (підприємництва), таку операцію не можна вважати оптовою торгівлею незважаючи на спосіб розрахунків і кількість (вартість) товарів.

Наслідки здійснення діяльності, не внесеної до ЄДР

У цьому контексті постає запитання, чи може підприємство-оптовик торгувати вроздріб, якщо такий вид діяльності, як роздрібна торгівля, не передбачений його статутом і не внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (ЄДР)?

На це запитання не можна дати однозначної відповіді..

Відповідальності за відсутність у ЄДР відомостей про здійснюваний вид діяльності чинне законодавство прямо не встановлює. Водночас провадження діяльності «не за тим КВЕДом» може мати певні негативні наслідки, як-от, посилений інтерес і прискіпування органів контролю (передусім податківців). Або ж суд може на вимогу однієї зі сторін або відповідного органу держвлади визнати господарське зобов’язання недійсним згідно з частиною першою статті 207 Господарського кодексу України (ГК). Зокрема, внаслідок порушення хоча б одним з учасників господарських відносин господарської компетенції (спеціальної правосуб’єктності), яка визначається встановленою метою їх діяльності згідно із законом та/або установчими документами. Тобто таку діяльність можуть розцінити як здійснювану поза господарською компетенцією. На практиці звідси цілком можливі наведені вище негативні наслідки для підприємства.

Хоча загалом законодавець не обмежує сферу (види) діяльності юридичної особи. Так, суб’єкт господарювання має право провадити будь-які види підприємницької діяльності, не заборонені законом (ч. 1 ст. 19ст. 43, 44 ГК). Внесення або невнесення окремих видів економічної діяльності до статуту чи ЄДР не впливає на можливість особи здійснювати всі не заборонені види діяльності. Утім, якщо певна господарська діяльність, інформацію про яку не внесено до ЄДР, має систематичний (не разовий) характер, усе ж краще внести інформацію про неї до ЄДР.

Читайте продовження статті

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл