РРО та інтернет-магазини

2327
Пропонуємо розглянути правила застосування РРО для популярного нині виду підприємницької діяльності – інтернет-магазинів

З 2014 року інтернет-магазини зобов'язані на рівні з усіма іншими застосовувати у своїй роботі РРО під час здійсненнями розрахункових операцій. Не дивлячись на те, що вимога застосовувати РРО для інтернет-магазинів існує вже більше 3-років, питань щодо використання контрольно-розрахункової техніки менше не стає.

Читайте більше про остаточне затвердження законопроекту щодо застосування РРО у статті: 

Є перелік складних побутових товарів — кому та коли купувати РРО

Застосування РРО у інтернет-торгівлі

Щодо застосування РРО у інтернет-торгівлі – тут є маса цікавих нюансів. Перший із них: формально – розрахункові операції інтернет-торгівлі не підпадають під визначення розрахункових операцій відносно норм  Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі - Закон № 265). Але, водночас нормами Закону № 265 визначено, що застосування РРО при здійсненні розрахунків в інтернет-торгівлі обов’язкове.

Частіше за все, розрахунки у інтернет-торгівлі здійснюються за допомогою банківських платіжних карток. Операції можуть (і частіше за все здійснюються) не за місцем розташування магазину, і при цьому – за передплатою. Сам процес інтернет-торгівлі відрізняється від «класичного» магазинного варіанту. Проте і тут податківці вимагають застосовувати РРО.

Обов'язок використання РРО при здійсненні продажу товарів через інтернет-магазини затверджено у пункту 2.3 Закону № 265. За цим пунктом, суб’єкти господарювання що здійснюють розрахункові операції в готівковій чи безготівковій формі, а також, із застосуванням платіжних карток, має видавати покупцеві розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведення операції. Це не просто «забаганка» податківців, а і гарантія для клієнта інтернет-магазини можливості повернути чи обміняти товар. Тобто – гарантує захист прав споживачів.

Отже – застосування РРО при торгівлі товарами через інтернет-магазин необхідне і затверджене відповідним законом. Проте, є випадки, коли при здійсненні інтернет-торгівлі застосування РРО не обов’язкове і без нього можна обійтись.

Випадки, коли РРО не потрібен інтернет-магазинам

Якщо покупець здійснює торгову операцію через банківську установу – застосовувати РРО не потрібно, а якщо докладніше:

 • при перерахуванні коштів з поточного рахунку покупця на поточний рахунок продавця без застосування платіжних карток;
 • оплата вартості товару без застосування платіжної карти, а через касу банку. Кошти мають нараховуватись на поточний рахунок продавця;
 • перерахування коштів здійснюється через сторонню службу доставки чи за допомогою поштового зв'язку. Кошти передаються до служби доставки, а та в свою чергу здійснює їх зарахування на поточний рахунок продавця.

Якщо на сайті інтернет-магазину немає сервісу для проведення оплати і її необхідно здійснювати через банківські установи чи відповідні онлайн-сервіси. Оплата товару здійснюється за рахунком-факторую, що виписує продавець покупцеві. Покупець може сплатити готівкою через касу банку, чи карткою.

Відповідні роз’яснення можна знайти у листі ГУ ДФС у Рівненській області від 09.02.2016 р. № 17/14з/17-00-17-01.

Одразу зазначимо, що у всіх вищезазначених випадках платежі хоч і здійснюють за допомогою банківських карток, але сам продавець не має до них жодного відношення і не здійснює прямих операцій із картковими рахунками. У цих випадках продавець має справу із звичайними банківськими операціями із передачі безготівкових коштів.

Однак, користуватися РРО при таких операціях чи ні – вирішувати тільки продавцю. Адже відповідно до статті 3 Закону № 265 - використовувати РРО у вищезазначених прикладах наче потрібна, проте сам механізм операції фактично відрізняється від тих, що викладені р нормах закону.

Проте, і тут податківці хочуть змусити підприємців застосовувати РРО. Так, у роз’ясненні 109.06 БЗ (ЗІР) вони вимагають при будь-яких розрахунках, що здійснюються із застосуванням платіжних карток – використовувати РРО. Винятки встановлено лише для:

 • інформаційно-консультаційних послуг;
 • продажу нематеріальних товарів – програмного забезпечення, аудіо та відеоматеріалів, електронних книг та видань.

Податківці мотивують свою точку зору тим, що під час здійснення таких операцій не визначено місце отримання покупцем заздалегідь сплачених товарів (відповідно до статті 2 Закону № 265).

Інший спосіб уникнути використання РРО – коли покупець здійснює оплату покупки через програмно-технічний комплекс самообслуговування (ПТКС). У випадку, коли такі пристрої належать банківським установам – продавець звільняється від застосування РРО (п. 2.9 Закону № 265). Якщо ПТКС належать комерційним банкам чи фінансовим установам які мають відповідну ліцензію НБУ, переказ коштів і фіскалізація таких пристроїв – обов'язок таких фінансових установ.

Також, РРО фактично можна не застосовувати при здійсненні операцій електронними грошима. Електронні гроші не можна класифікувати як готівку чи безготівкові кошти. Якщо інтернет-магазин працює із електронними грошима – застосовувати РРО не потрібно. Відповідно до статті 2 Закону № 265 - застосовувати РРО потрібно при розрахункових операціях, що здійснюються при використанні готівки, безготівкових коштів, платіжних карток та чеків, жетонів, тощо. Втім, підприємці побоюються, що фіскали можуть віднести електронні гроші до категорії «тощо» і навіть при використанні електронних грошей для розрахунку за товар, знадобиться використання РРО.

РРО та інтернет-магазини Зараз така вимогу відсутня.

Звісно, за бажанням підприємці, що займають інтернет-торгівлею можуть використовувати РРО і при розрахунках електронними грошима. У цьому випадку вибивати чек необхідно на момент надходження електронних грошей на рахунок електронного гаманця магазину.

Також, для уникнення необхідності використання РРО, інтернет-магазин можна зареєструвати на ФОП, що перебуває на Єдиному податку 2 чи 3 групи. У такому випадку необхідно просто дотримуватись умов, перелічених у пункті 6.9 Закону № 265.

Видача покупцеві товарного чеку

Якщо уникнути використання РРО не вдається – його потрібно використовувати, що цілком логічно. Однак, постає інше питання – яким чином необхідно передавати покупцеві платіжний документ. Частіше за все, коли клієнт здійснює покупку в інтернет-магазині, він взагалі не має фізичного контакту із продавцем, а дата отримання сплати за товар і дата отримання самого товару можуть не збігатися.

РРО та інтернет-магазини І не дивлячись на всі ці моменти, видати чек покупцеві необхідно, адже це встановлено пунктом 2.3 Закону № 265.

Пропонуємо розглянути порядок дій продавця інтернет-магазину у випадках, коли:

 • Товар було придбано за передоплатою із застосуванням платіжної картки;
 • Оплата здійснена при отриманні товару в офісі продавця;
 • Оплата і передача товару здійснені кур’єром;
 • Оплату і передачу товару було здійснено службою доставки.

Передоплата із застосуванням платіжної картки

Як писали вище – при оплаті платіжною карткою використання касового апарату не завжди є обов'язковим. Однак, якщо розрахунки здійснюються безпосередньо на сторінці інтернет-магазину – застосовувати РРО необхідно. Відповідні роз’яснення щодо цього фіскальна служба надала в листах ДФСУ від 04.11.2016 р. № 23689/6/99-99-14-05-01-15 і від 23.05.2016 р. № 5295/К/99-99-22-07-03-14.

Зауважимо, що податківці у своїх листах часто згадують платіжну систему FORPOST (як приклад, лист ДФСУ від 27.05.2016 р. № 5586/Н/99-99-14-05-01-14). Однак, цю платіжну систему, на думку експертів, не можна прирівнювати до інших, які часто використовуються підприємцями у роботі інтернет-магазинів. Причина – FORPOST приймає платежі покупців від свого імені і проводить розрахунок із продавцем так само – передаючі кошти що надійшли від покупця через власні рахунки. Відповідно до цього, відносно інтернет-магазину, покупець не застосовує своєї платіжної картки, а це означає, що і РРО тут застосовувати не треба. Втім, податківці і тут мають свою думку.

Платіжні документи при продажу товарів через Інтернет потрібно передавати разом із передачею передплаченого товару покупцеві. Спосіб доставки товару не має особливого значення, головне – передати товарний чек разом із товаром. Якщо товари оплачені через Інтернет не можуть бути передані фізично (музичні файли, відео, зображення, програмне забезпечення), то і чек передавати не потрібно

Оплата товару при самовивезенні

Цей варіант найпростіший, адже документ необхідно видати при отриманні покупцем товару, відповідно до пункту 2.3 Закону № 265. Покупець отримує товар у офісі чи магазині продавця, при цьому, оплата товару здійснюється за фактом отримання і продавець одразу передає розрахунковий документ покупцеві. Не має значення, в якому вигляді проходить оплата – готівкою чи за безготівковим розрахунком через платіжний термінал.

Оплата товару при доставці кур’єром

У випадку, коли покупець отримує товар через кур’єра – буде ідеальним, якщо кур’єр являтиметься представником інтернет-магазину, та матиме при собі портативний РРО для видачі платіжного документу. Сам портативний РРО має належати до тих, що офіційно дозволені законодавством до використання.

РРО та інтернет-магазини У такому випадку, з точки зору законодавства виконується операція аналогічна попередній – коли покупець особисто купує товар у продавця. Тільки цього разу продавця представляє кур’єр.

Такий підхід можливо і здається вдалим для податківців, проте інтернет-магазини його не використовують, адже на практиці все дещо складніше, ніж у теорії та листає від ДФС. Також, це створює додаткові труднощі для самих клієнтів, адже для повернення чи обміну товару їм необхідний чек від продавця, а не від кур’єра.

РРО та інтернет-магазини Найпростіший спосіб – просто вкласти чек до товару, після чого здійснити передачу товару кур’єром. При цьому, покупець може розрахуватися як з кур’єром, так і з продавцем через безготівковий розрахунок.

Розрахунок післяплатою

Розрахунок післяплатою відбувається у випадку, коли продавець відправляє покупцеві товар поштовою службою чи службою доставки. У такому випадку, служба доставки виконує роль посередника і покупець розраховується вже з нею.

РРО та інтернет-магазини Якщо покупець розраховується безготівковим способом із службою доставки, а ті в свою чергу – таким самим способом із продавцем – застосовувати РРО не потрібно.

Якщо покупець передає службі доставки готівку, а ті в свою чергу передають її продавцеві – теоретично, застосовувати РРО потрібно у момент надходження готівки, але постає інше питання – як передати покупцеві фіскальний чек? Поки що податківці не надали жодних рекомендацій щодо такого способу оплати товарів.

Втім, відправляючи товар, продавець все ж зобов’язаний надати покупцеві товарну накладну чи інший документ, що засвідчуватиме купівлю товару, дату здійснення покупки чи найменування товару.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Перевірте свої знання та здобудьте нові

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

  Живе спілкування з редакцією


  Розсилка  © Головбух, 2017. Усі права захищено

  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

  Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль