text
Головбух

Облік весняно-польових робіт

  • 21 березня 2017
  • 161

Погода в Україні шепоче, тому щосили розгорнулася весняна посівна кампанія. Тож бухгалтерам агрофірм час пригадати облік весняно-польових робіт, зокрема, придбання насіння і добрив, ремонту техніки тощо

Не зайвим буде приділити увагу податковим наслідкам форс-мажорних обставин посівної. Адже не вся озимина стає прибутком, бо часто гине через «круті» морози.

Бажаний прибутковий урожай починається з проведення весняно-польових робіт, а не з отримання бюджетної дотації, як може здатися із чисельних цьогорічних публікацій. Тож із настанням весни аграрії спершу розробляють комплекс необхідних підготовчих робіт до початку сезону та йдуть у поля. І лише після посівної — до податкової.

Поки механіки готують техніку (авто, трактори, комбайни, іншу сільгосптехніку), комерційний відділ придбаває насіння і добрива, агрономи оцінюють якість озимих посівів після зимівлі. А бухгалтерам варто пригадати правила обліку таких операцій. Слід бути готовими й до обліку списання озимини в разі її загибелі, адже сільгоспвиробництво — найбільш залежне від природних форс-мажорів.

Підготовка матеріально-технічної бази

Основною її метою є забезпечення робочого стану основних засобів (ОЗ) і досягнення максимальної ефективності їх використання у господарській діяльності. Підготовка матеріально-технічної бази агропідприємства — це оцінка стану основних засобів, які братимуть участь у його господарській діяльності: від виробництва до адмінпотреб.

За результатами оцінки наявної матеріальної бази керівник підприємства приймає рішення про вжиття необхідних виробничих заходів. Зокрема, провести технічне обслуговування (ТО) й відремонтувати основні засоби для підтримання їх у придатному для використання стані. При цьому очікують одержати первісно визначену суму майбутніх економічних вигід (прибутку).

В обліку витрати на технічне обслуговування і поточні ремонти включають до складу витрат звітного періоду (п. 15 П(С)БО 7 «Основні засоби»п. 32 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 № 561далі — Методичні рекомендації № 561).

ТО і ремонти можна проводити як силами працівників агропідприємства, так і сторонніх організацій за договором підряду. Наприклад, сільгосптехніку може відремонтувати безпосередньо водій (машиніст) у полі чи в гаражі (на стоянці), механік — у ремонтній майстерні (окремому підрозділі сільгосппідприємства) або працівники спеціалізованої СТО.

Облік ТО і ремонту основних засобів, зокрема транспортних засобів, залежить від напряму використання таких ОЗ у господарській діяльності та виконавців ремонтних робіт.

Облік весняно-польових робіт Увага: облік ТО і ремонту ОЗ залежить від напряму використання основних засобів і виконавців ремонтних робіт

Так, ремонт, що провело підприємство самотужки, відображають проведеннями: дебет рахунків 23, 91-94 із кредитом рахунків 20, 22, 65, 66.

ТО і ремонту, що виконані підрядним способом, відповідають проведення: дебет рахунків 23, 91-94 із кредитом субрахунків 631, 685.

Приклад 1. Облік ТО і ремонту виробничого автотранспорту

Під час підготовки техніки до весняно-польових робіт сільгосппідприємство понесло витрати на ремонт і ТО виробничого автотранспорту на підставі договору підряду з СТО на суму 5400 грн (у т. ч. ПДВ — 900 грн). Умови виконання робіт — післяплата.

№ з/п

Зміст господарської операції 

Бухгалтерський облік

Сума,
грн

Д-т

К-т

1

Відображено витрати на ремонт і ТО виробничої техніки

23

631

4500

2

Відображено право на податковий кредит з ПДВ

6442

631

900

3

Нараховано суму податкового кредиту з ПДВ згідно із зареєстрованою у ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

900

4

Погашено заборгованість перед СТО

631

311

5400

Визначаючи склад витрат на ТО і ремонт автомобільного транспорту, підприємства керуються Положенням про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затверджених наказом Мінтрансу від 30.03.1998 № 102.

Закупівля сільгоспзапасів (насіння, добрив)

Готовність техніки — не єдина складова успіху весняно-польових робіт. Адже техніка обслуговує основний виробничий процес — вирощування сільгосппродукції. Вирощування, своєю чергою, починається із придбання насіння, посадкового матеріалу, добрив, засобів захисту рослин і тварин, інших виробничих запасів.

Придбання виробничих запасів сільгосппризначення (саджанців, насіння, кормів, добрив тощо) у постачальників агропідприємства відображають у бухобліку проведенням: дебет субрахунку 208 «Матеріали сільськогосподарського призначення» із кредитом рахунку 63, субрахунку 685 (додаток 2 до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2006 № 1315).

Приклад 2. Придбання і використання сільгоспзапасів в обліку

Сільгосппідприємство за договором поставки придбало насіння пшениці на загальну суму 240 000 грн (у т. ч. ПДВ — 40 000 грн). Умови придбання – післяплата.

№ з/п

Зміст господарської операції 

Бухгалтерський облік

Сума,
грн

Д-т

К-т

1

Отримано насіння пшениці від постачальника

208

631

200 000

2

Відображено право на податковий кредит з ПДВ

6442

631

40 000

3

Нараховано суму податкового кредиту з ПДВ згідно із зареєстрованою у ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

40 000

4

Вартість насіння включено до виробничої собівартості зерна пшениці (насіння пшениці посіяно)

23

208

200 000

5

Погашено заборгованість перед постачальником сільгоспзапасів

631

311

240 000

Як бачимо, в момент використання сільгоспзапасів їх вартість включають до складу виробничої собівартості сільгосппродукції проведенням: дебет рахунку 23 «Виробництво» із кредитом субрахунку 208.

Читайте продовження статті

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Приєднуйтесь до команди професійних бухгалтерів

заповніть форму та отримайте розширений доступ до:

змін в законодавстві

методів розв'язання складних робочих ситуацій

калькуляторів, сервісів пошуку УКТ ЗЕД та ДКПП, перевірки контрагентів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль