text
Головбух

Облік весняно-польових робіт

  • 21 березня 2017
  • 172

Погода в Україні шепоче, тому щосили розгорнулася весняна посівна кампанія. Тож бухгалтерам агрофірм час пригадати облік весняно-польових робіт, зокрема, придбання насіння і добрив, ремонту техніки тощо

Не зайвим буде приділити увагу податковим наслідкам форс-мажорних обставин посівної. Адже не вся озимина стає прибутком, бо часто гине через «круті» морози.

Бажаний прибутковий урожай починається з проведення весняно-польових робіт, а не з отримання бюджетної дотації, як може здатися із чисельних цьогорічних публікацій. Тож із настанням весни аграрії спершу розробляють комплекс необхідних підготовчих робіт до початку сезону та йдуть у поля. І лише після посівної — до податкової.

Поки механіки готують техніку (авто, трактори, комбайни, іншу сільгосптехніку), комерційний відділ придбаває насіння і добрива, агрономи оцінюють якість озимих посівів після зимівлі. А бухгалтерам варто пригадати правила обліку таких операцій. Слід бути готовими й до обліку списання озимини в разі її загибелі, адже сільгоспвиробництво — найбільш залежне від природних форс-мажорів.

Підготовка матеріально-технічної бази

Основною її метою є забезпечення робочого стану основних засобів (ОЗ) і досягнення максимальної ефективності їх використання у господарській діяльності. Підготовка матеріально-технічної бази агропідприємства — це оцінка стану основних засобів, які братимуть участь у його господарській діяльності: від виробництва до адмінпотреб.

За результатами оцінки наявної матеріальної бази керівник підприємства приймає рішення про вжиття необхідних виробничих заходів. Зокрема, провести технічне обслуговування (ТО) й відремонтувати основні засоби для підтримання їх у придатному для використання стані. При цьому очікують одержати первісно визначену суму майбутніх економічних вигід (прибутку).

В обліку витрати на технічне обслуговування і поточні ремонти включають до складу витрат звітного періоду (п. 15 П(С)БО 7 «Основні засоби»п. 32 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 № 561далі — Методичні рекомендації № 561).

ТО і ремонти можна проводити як силами працівників агропідприємства, так і сторонніх організацій за договором підряду. Наприклад, сільгосптехніку може відремонтувати безпосередньо водій (машиніст) у полі чи в гаражі (на стоянці), механік — у ремонтній майстерні (окремому підрозділі сільгосппідприємства) або працівники спеціалізованої СТО.

Облік ТО і ремонту основних засобів, зокрема транспортних засобів, залежить від напряму використання таких ОЗ у господарській діяльності та виконавців ремонтних робіт.

Облік весняно-польових робіт Увага: облік ТО і ремонту ОЗ залежить від напряму використання основних засобів і виконавців ремонтних робіт

Так, ремонт, що провело підприємство самотужки, відображають проведеннями: дебет рахунків 23, 91-94 із кредитом рахунків 20, 22, 65, 66.

ТО і ремонту, що виконані підрядним способом, відповідають проведення: дебет рахунків 23, 91-94 із кредитом субрахунків 631, 685.

Приклад 1. Облік ТО і ремонту виробничого автотранспорту

Під час підготовки техніки до весняно-польових робіт сільгосппідприємство понесло витрати на ремонт і ТО виробничого автотранспорту на підставі договору підряду з СТО на суму 5400 грн (у т. ч. ПДВ — 900 грн). Умови виконання робіт — післяплата.

№ з/п

Зміст господарської операції 

Бухгалтерський облік

Сума,
грн

Д-т

К-т

1

Відображено витрати на ремонт і ТО виробничої техніки

23

631

4500

2

Відображено право на податковий кредит з ПДВ

6442

631

900

3

Нараховано суму податкового кредиту з ПДВ згідно із зареєстрованою у ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

900

4

Погашено заборгованість перед СТО

631

311

5400

Визначаючи склад витрат на ТО і ремонт автомобільного транспорту, підприємства керуються Положенням про технічне обслуговування і ремонт дорожніх транспортних засобів автомобільного транспорту, затверджених наказом Мінтрансу від 30.03.1998 № 102.

Закупівля сільгоспзапасів (насіння, добрив)

Готовність техніки — не єдина складова успіху весняно-польових робіт. Адже техніка обслуговує основний виробничий процес — вирощування сільгосппродукції. Вирощування, своєю чергою, починається із придбання насіння, посадкового матеріалу, добрив, засобів захисту рослин і тварин, інших виробничих запасів.

Придбання виробничих запасів сільгосппризначення (саджанців, насіння, кормів, добрив тощо) у постачальників агропідприємства відображають у бухобліку проведенням: дебет субрахунку 208 «Матеріали сільськогосподарського призначення» із кредитом рахунку 63, субрахунку 685 (додаток 2 до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.2006 № 1315).

Приклад 2. Придбання і використання сільгоспзапасів в обліку

Сільгосппідприємство за договором поставки придбало насіння пшениці на загальну суму 240 000 грн (у т. ч. ПДВ — 40 000 грн). Умови придбання – післяплата.

№ з/п

Зміст господарської операції 

Бухгалтерський облік

Сума,
грн

Д-т

К-т

1

Отримано насіння пшениці від постачальника

208

631

200 000

2

Відображено право на податковий кредит з ПДВ

6442

631

40 000

3

Нараховано суму податкового кредиту з ПДВ згідно із зареєстрованою у ЄРПН податковою накладною

641/пдв

6442

40 000

4

Вартість насіння включено до виробничої собівартості зерна пшениці (насіння пшениці посіяно)

23

208

200 000

5

Погашено заборгованість перед постачальником сільгоспзапасів

631

311

240 000

Як бачимо, в момент використання сільгоспзапасів їх вартість включають до складу виробничої собівартості сільгосппродукції проведенням: дебет рахунку 23 «Виробництво» із кредитом субрахунку 208.

Читайте продовження статті

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл