Порядок складання податкових накладних, яких не видають покупцям

28887
Оновлений порядок заповнення податкової накладної спричинив нові запитання у бухгалтерів, зокрема, під час складання податкових накладних «не для покупців». Наразі дамо відповіді на «найсвіжіші» запитання щодо заповнення таких податкових накладних. Чи потрібно у них зазначати код товарів згідно з УКТ ЗЕД і послуг за ДКПП? Чи штрафуватимуть за їх нереєстрацію?

У Податковому кодексі України (ПК) встановлено випадки нарахування ПДВ-зобов’язань не лише на постачання у прямому розумінні слова, а й у суто «податковому». Йдеться про податкові накладні, що їх покупцям не видають.

Адже за такими «особливими» податковими накладними податкові зобов’язання у продавця є, а у покупця податкового кредиту не виникає. Отож і надавати їх покупцям немає сенсу. Тому й ПК такого обов’язку не передбачає.

Винятком є податкові накладні, що складають покупці у разі надання їм послуг нерезидентом на митній території України. За такими податковими накладними покупець включає суму ПДВ одночасно до податкових зобов’язань і податкового кредиту відповідного звітного періоду.

Податкові накладні «не для покупця» теж реєструють у Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). А з 01.01.2017 за нереєстрацію та несвоєчасну реєстрацію податкових накладних із числа «не для покупця» за операціями, що оподатковуються за ставками 7% та 20%, ще й штрафують (п. 120-1.1 ПК). До цієї дати за нереєстрацію та реєстрацію із простроченням усіх податкових накладних «не для покупця» ПК штрафних санкцій не передбачав.

Мета зазначених штрафів — домогтися «суцільної» реєстрації податкових накладних і мати повну картину причинно-наслідкових ПДВ-зв’язків. Дані податкових декларацій з ПДВ (податкові зобов’язання та кредит) будуть повністю деталізовані відповідними податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН. Це дасть змогу відстежувати усі ПДВ-входи і виходи, зіставити усі «вершки з корінцями».

Види «особливих» постачань

Оновлений з 01.03.2017 Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок № 1307), як і раніше, «особливі» операції, за якими платники ПДВ складають і реєструють у ЄРПН податкові накладні, але покупцям не видають, умовно поділяє на такі групи:

  • «звичайні» постачання товарів/послуг неплатникам ПДВ, у т. ч. кінцевим споживачам у разі заповнення податкової накладної за щоденним підсумком. Про порядок складання податкових накладних за щоденним підсумком читайте у консультації «Складання податкової накладної за щоденними підсумками»;
  • постачання товарів послуг дипломатичним місіям в Україні (п. 197.2 ПК), неплатникам ПДВ у разі придбання товарів/послуг за кошти міжнародної технічної допомоги за проектом «Укриття» (ст. 211 ПК), неплатникам ПДВ у разі оплати товарів/послуг за рахунок грантів (субгрантів), наданих для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (п. 26 підрозд. 2 розд. XX ПК);
  • експорт товарів;
  • ліквідація основних засобів за самостійним рішенням; переведення виробничих основних засобів до складу невиробничих; постачання товарів/послуг як оплата праці найманих працівників; товари/послуги, необоротні активи, суми ПДВ за якими були включені до складу податкового кредиту і які не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності на момент анулювання реєстрації платника ПДВ;
  • отримання послуг від нерезидента, місце постачання яких розташоване на митній території України;
  • «неоподатковувані» та «негосподарські» використання придбаних з ПДВ товарів, послуг, необоротних активів (п. 198.5 та 199.1 ПК);
  • перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання (ст. 188 та 189 ПК).

Водночас із 01.03.2017 кількість причин ненадання податкових накладних покупцям у Порядку № 1307 зменшено з 17 до 15. Екс-причини 15-17 відтепер об’єднані в одну групу 15 «Перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання». Ця зміна — просто логічне об’єднання однотипних причин, нічого революційного.

Особливості заповнення податкових накладних «не для покупця»

Складання усіх податкових накладних «не для покупця» починають з помітки «×» у верхній лівій частині у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини».

Далі зазначають один з передбачених 15 типів причин ненадання податкової накладної покупцеві. Особливості заповнення таких податкових накладних викладено в пунктах 10-15 Порядку № 1307. Окремі з них розглянемо детальніше (див. Таблицю).

Особливості заповнення податкової накладної, яку не видають покупцеві

Дані отримувача (покупця) 

Тип причини

Назва операції

умовний ІПН

найменування

100000000000

Неплатник

01

Збільшення компенсації вартості поставлених товарів (послуг), якщо на дату такого збільшення покупцеві анульовано реєстрацію платника ПДВ

02

Постачання неплатникові ПДВ (крім випадків, передбачених у пункті 10 Порядку № 1307)

11

За щоденними підсумками операцій

200000000000

Найменування юрособи (дипломатичної місії) або ПІБ дипперсони чи члена її сім’ї

12

Постачання неплатникові ПДВ у випадках, передбачених пунктом 10 Порядку № 1307

300000000000

Найменування нерезидента, країна, у якій він зареєстрований

07

Експорт товарів

400000000000

Власне найменування платника ПДВ

03

Постачання товарів (послуг) у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником ПДВ

05

Ліквідація основних засобів за самостійним рішенням платника ПДВ

06

Переведення виробничих основних засобів до складу невиробничих

10

Визначення під час анулювання реєстрації платника ПДВ податкових зобов’язань за товарами (послугами), необоротними активами, суми ПДВ за якими були включені до складу податкового кредиту і які не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності

600000000000

04

Постачання у межах балансу для невиробничого використання

08

Операції, які не є об’єктом оподаткування ПДВ

09

Операції, які звільнені від оподаткування ПДВ

13

Використання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів (послуг) не в господарській діяльності

Отримувач (покупець) зазначає власні дані*

14

Отримання послуг від нерезидента на території України

Постачальник (продавець) зазначає власні дані

15

Перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання

* У податковій накладній на отримані від нерезидента послуги на території України зазначають найменування (ПІБ) постачальника-нерезидента і через кому — країну, в якій він зареєстрований, а також умовний ІПН «500000000000».

Після зазначення даних заголовної частини податкових накладних «не для покупця» заповнюємо табличну частину. Для окремих видів податкових накладних таке заповнення дещо відрізняється.

Увага: 

Трохи про «новинки» Порядку № 1307. Так, графи 3.1, 3.2 та 3.3, що стосуються кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД і кодів послуг за ДКПП, заповнюють у всіх податкових накладних «не для покупця», крім податкових «на умовне постачання» та «на суми перевищення».

Наразі зупинимося саме на останніх двох групах податкових накладних, які є найбільш специфічними з числа «особливих».

Читайте продовження статті:



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією
Безплатно в Expertus:Головбух
Демодоступ
Демодоступ
Демодоступ



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

  • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
  • запрошуватиму на освітні заходи
  • сповіщатиму про новини

  • Щиро Ваш, портал «Головбух»

    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль