Головбух

Зміни Мінфіну до П(С)БО 22 та інших нормативних документів

  • 14 березня 2017
  • 5466

Податківці люблять зміни, тому Наказ № 241 вносить зміни одразу до трьох нормативних документів! Що принесуть нам ці зміни?

14.03.2017 року має набути чинності Наказ Мінфіну від 17.02.2017 № 241, що вносить зміни аж у 3 нормативні документи! Зміни, перелічені у Наказі № 241 стосуються:

Чого слід чекати від цих змін рядовим бухгалтерам?

Інструкція № 141

Спочатку розглянемо коригування, що були внесені у інструкцію № 141. Одне з найважливіших та мабуть одне із спірних коригувань відносить до пункту 1.3 інструкції № 141. Мінфін уточнив, що кореспонденція Дт 949 – Кт 641/ПДВ суму податкових зобов'язань необхідно відображати у разі використання раніше придбаних матеріальних цінностей (окрім основних засобів). Також, її необхідно вказувати і для відображення робіт і послуг в негосподарських операціях, операцій, що не є об’єктом оподаткування

Зміни Мінфіну до П(С)БО 22 та інших нормативних документів Тобто, суми «компенсаційних» податкових зобов'язань за основними засобами, що перестали використовуватися, податківці пропонують спрямовувати на збільшення первісної вартості об’єкта основних засобів.

Такі зміни суперечать П(С)БО 7 «Основні засоби», що допускає маніпуляції із вартістю ОЗ лише в чітко обумовлених випадках, при переоцінці, поліпшенні , зменшеннях чи відновленні корисності, частковій ліквідації. В інших випадках змінювати вартість донарахувань стандарт не дозволяє. Саме тому, наші експерти радять донараховувати компенсаційні зобов'язання як і раніше, через збільшення витрат (Дт 949 – Кт 641/ПДВ).

Зміни було внесено і у 2 абзац пункту 9 Інструкції № 141. Тепер у разі використання в господарській діяльності товарів чи послуг, ОЗ придбаних за рахунок цільового фінансування, «компенсаційних» зобов'язань з ПДВ проводкою, Дт48 – Кт 641/ПДВ не нараховуватимуть.

Зміни П(С)БО 22

На думку експертів, одні з найважливіших змін було внесено у П(С)БО 22. У новому Наказі передбачено підстави для проведення «інфляційного» коригування фінансової звітності. Згідно із новою редакцією пункту 4 П(С)БО 22, показники річної фінансової звітності підприємства підлягають, коригуванню із застосуванням коефіцієнта коригування, при наявності в економічному середовищі наступних специфічних факторів:

  • більша частина населення країни зберігає власні заощадження у формі немонетарних активів або у відносно стабільній валюті;
  • продаж и придбання активів за умови відстрочення платежу здійснюються за цінами, що компенсують втрати купівельної спроможності грошей. Компенсація можлива на строй відстрочення платежу;
  • процентні ставки, заробітна плата та ціни індексуються згідно із індексом цін;
  • досягнення значення кумулятивного приросту інфляції 100% та більше.

Національні критерії проведення «інфляційного» коригування відтепер приведено у відповідність до міжнародних стандартів відповідно до критеріїв з параграфу 3 МСБО 29. Цим стандартом керуються підприємства, що складають звітність за МСФЗ.

Це дає підприємствам більше можливостей для прийняття рішення щодо перерахунку фінансової звітності у зв'язку із гіперінфляцією. Адже тепер окрім кумулятивного приросту інфляції у розмірі 100%, до розрахунку можна брати й інші якісні показники економічної ситуації у країні. Такі фактори також можуть вплинути на необхідність перерахунку фінансової звітності.

Зміни Мінфіну до П(С)БО 22 та інших нормативних документів Якщо порівнювати, то чинна зараз редакція П(С)БО 22 передбачає лише один критерій перерахунку фінансової звітності: якщо кумулятивний приріст інфляції за останні три роки досяг рівня у 90% чи більше.

Нагадаємо, що за підсумками 2014-2016 року показник інфляції перевищив граничний відсоток і зараз становить 101,2%. Формально, підприємства що зобов'язані оприлюднювати фінансову звітність і ті, що при складанні фін звітності керуються вимогами П(С)БО 22 повинні коригувати річну фінансову звітність за 2016 рік із застосуванням відповідного коефіцієнта.

Проте, річні фінансові звітності вже було складено і подано. Експерти, бухгалтери, підприємці шкодують лише про те, що ці зміни не були внесені раніше.

Зміни НП(С)БО 1

Мінфіном був відкоригований і підпункт 4.6 НП(С)БО 1. Відтепер, окрім іншої інформації, що підприємство має надавати про себе у фінансовій звітності чи примітках до неї, потрібно зазначати , чим воно керується при складанні фінансової звітності.

Зміни Мінфіну до П(С)БО 22 та інших нормативних документів На сам кінець нагадаємо, що Наказ Мінфіну від 17.02.2017 № 241 набирає чинності із 14.03.2017 року.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл