Головбух

Викрадення автомобіля — від встановлення факту до списання

  • 10 березня 2017
  • 1372

Іноді трапляються події, які призводять до небажаних наслідків і втрат, на які підприємство вплинути не може. Так, ніхто не убезпечений від викрадення автомобіля. З’ясуємо, як підприємству документально оформити викрадення автомобіля, відобразити у обліку й оподаткувати операцію зі списання викраденого транспортного засобу

Підставами для відображення в обліку й оподаткування операції списання автомобіля в разі його викрадення є первинні документи (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIVп. 44.1 Податкового кодексу України; ПК).

Складання й отримання підтвердних первинних документів у такому форс-мажорному випадку пов’язане з проведенням обов’язкових заходів, визначених законодавством. Тобто, перш ніж списати автомобіль з балансу, підприємство має повідомити поліцію, провести інвентаризацію тощо.

Повідомляємо поліцію й отримуємо підтвердження факту викрадення

Викрадення автомобіля — від встановлення факту до списання Факт зникнення автомобіля потрібно зафіксувати документально. Для цього підприємство має звернутися до поліції за місцем вчинення правопорушення і подати заяву. Вона слугуватиме підставою для відкриття кримінального провадження.

При цьому відповідно до статті 60 Кримінального процесуального кодексу України (КПК) підприємство-заявник має право:

  • отримати від органу поліції, куди подано заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;
  • подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;
  • отримувати інформацію про закінчення досудового розслідування.

Наразі на підтвердження прийняття та реєстрації заяви уповноважений працівник поліції оформлює і видає заявникові талон-повідомлення. Його форму наведено у додатку 4 до Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом МВС від 06.11.2015 № 1377.

Водночас протягом доби після подання заяви слідчий або прокурор вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Саме з цього моменту розпочинається перший етап кримінального провадження — досудове розслідування (ст. 214 КПК).

Отже, поліцію повідомили й отримали ключовий підтвердний документ № 1 — талон-повідомлення.

Проводимо інвентаризацію і приймаємо рішення про списання

На день встановлення факту крадіжки підприємство на виконання вимог законодавства має провести інвентаризацію (абз. 5 п. 12 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2000 № 419абз. 5 п. 7 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879).

Викрадення автомобіля — від встановлення факту до списання Нагадаємо, що в разі встановлення фактів крадіжок інвентаризацію проводять в обсязі, що визначає керівник підприємства. Зазвичай, якщо виявлено зникнення автомобіля, інвентаризують транспортні засоби.

Після видання відповідного наказу керівника постійно діюча комісія проводить інвентаризацію. У процесі інвентаризації оформлюють інвентаризаційний опис необоротних активів. Виявлену розбіжність між даними обліку та фактичними даними (нестачу автомобіля) інвентаризаційна комісія відображає у звіряльній відомості результатів інвентаризації необоротних активів. Форми зазначених опису та відомості затверджені наказом Мінфіну від 17.06.2015 № 572.

За результатами інвентаризації транспортних засобів інвентаризаційна комісія складає протокол, у якому зазначає своє рішення про списання викраденого автомобіля. У п’ятиденний строк після рішення комісії протокол підписує керівник підприємства.

І нарешті, на підставі перелічених документів складають акт списання транспортних засобів. Наразі варто користуватися формою, затвердженою наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818.

Водночас в інвентарній картці обліку викраденого об’єкта основних засобів роблять заключний запис.

Складений комісією акт на списання основних засобів відображають у бухгалтерському обліку після його затвердження посадовою особою, уповноваженою приймати рішення щодо ліквідації об’єктів основних засобів (п. 43 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 № 561). Зазвичай такою особою є керівник підприємства.

Тож підставою для бухгалтерського та податкового обліку операції списання автомобіля у зв’язку з його викраденням є акт списання транспортних засобів, затверджений керівником підприємства, — ключовий підтвердний документ № 2.

Відображаємо списання автомобіля в обліку

Нагадаємо, що вибуття основних засобів, зокрема транспортного засобу, внаслідок викрадення не є їх постачанням (пп. 14.1.191 та п. 189.9 ПК). Відповідно, така подія не потребує нарахування податкових зобов’язань з ПДВ. На підтвердження факту викрадення автомобіля підприємство має подати податковому органу відповідний підтвердний документ. Таким документом, як ми вже з’ясували, можуть бути талон-повідомлення, виданий органом поліції, та акт списання транспортного засобу.

Компенсація за викрадений автомобіль, яка надійде від страхової компанії або яку буде стягнуто з осіб, винних у крадіжці, також не оподатковується ПДВ.

Унаочнимо викладене на Прикладі.

Облік вибуття викраденого автомобіля

У підприємства викрадено застрахований автомобіль. Винну особу не встановлено.

Первісна вартість автомобіля — 500 000 грн.

На момент крадіжки сума нарахованої амортизації становить 350 000  грн, залишкова вартість автомобіля — 150 000 грн.

Підприємство отримало страхове відшкодування від страхової компанії в сумі 150 000 грн.

Під час зняття автомобіля з обліку у сервісному центрі МВС оплачено послуги в сумі 500 грн (умовно).


з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Д-т

К-т

1

Списано знос викраденого автомобіля

131

105

350 000

2

Списано залишкову вартість автомобіля

977

105

150 000

3

Відображено збитки на позабалансовому рахунку

072

-

150 000

4

Отримано страхове відшкодування

311

375

150 000

5

Віднесено до доходів отримане страхове відшкодування

375

746

150 000

6

Оплачено послуги сервісного центру МВС

371

311

500

7

Віднесено до витрат оплату послуг сервісного центру МВС

977

685

500

8

Проведено залік заборгованостей

685

371

500

9

Визначено фінансовий результат

793
746

977
793

150 500
150 000

Податок на прибуток

Наразі об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є фінрезультат до оподаткування, визначений у фінзвітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінзвітності, скоригований на різниці (пп. 134.1.1 ПК).

За операцією списання автомобіля у зв’язку з його викраденням коригувальні різниці відображають «високодохідні» та «малодохідні» підприємства (якщо вони прийняли рішення про застосування різниць) відповідно до статті 138 ПК. Зокрема, доведеться збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму «бухгалтерської» залишкової вартості і зменшити його на суму «податкової» залишкової вартості викраденого автомобіля.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл