Головбух

Довго впрягали – швидко прийняли, або «Свіжоспечені» ПДВ-форми

  • 6 березня 2017
  • 461

Ще від початку 2017 року платники ПДВ очікують на оновлені форми податкової накладної та податкової декларації з ПДВ. І ось нарешті Мінфін «розщедрився» на такі зміни. За лютий 2017 року податкову декларацію з ПДВ подаємо ще за старою формою. А от застосовувати оновлену податкову накладну — саме час. Порядок її заповнення і проаналізуємо

Через законодавчі зміни, внесені наприкінці минулого року, платники ПДВ чекали моменту приведення робочого ПДВ-механізму до нових вимог Податкового кодексу України (ПК). Адже «старі» ПДВ-інструменти, зокрема, форма податкової накладної з ПДВ, додатки 1 та 2 до неї, порядок заповнення податкової накладної з ПДВ, затверджені наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307 (далі — Порядок № 1307), та форма податкової декларації з ПДВ і додатків до неї, затверджені наказом Мінфіну від 28.01.2016 № 21, не давали платникам ПДВ змоги протягом двох перших місяців поточного року скористатися чинними «новими» вимогами ПК.

І ось нарешті 01.03.2017 набрав чинності наказ Мінфіну «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» від 23.02.2017 № 276, яким затверджено нову редакцію податкової накладної та порядку її заповнення, а також податкової звітності з ПДВ.

Спочатку розглянемо, що реалізовано у новій формі податкової накладної. Адже вже з 01.03.2017 податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних маємо складати за новою формою.

Код товарів згідно з УКТ ЗЕД і послуг — за ДКПП

У зв’язку із запровадженням нових обов’язкових реквізитів податкової накладної згідно з підпунктом «і» пункту 201.1 ПК (код УКТ ЗЕД і код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)), у податковій накладній з’явилися графи:

  • 3.1 — код товару згідно з УКТ ЗЕД;
  • 3.2 — для позначки «×» у разі імпорту товару;
  • 3.3 — код послуги згідно з ДКПП.

Як і раніше, код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначають суцільним порядком без розділових знаків.

Відповідні графи 3.1-3.3 відтепер є складовими додатка 1 до податкової накладної і слугують для тих-таки коду товару згідно з УКТ ЗЕД та коду послуги згідно з ДКПП.

У разі коригування сум податкових зобов’язань за операціями з постачання товарів/послуг у графі 4.1 розрахунку коригування зазначаємо код таких товарів згідно з УКТ ЗЕД або у графі 4.3 — код таких послуг згідно з ДКПП.

Наразі в оновленому Порядку № 1307 передбачено, що ДФС визначає умовні коди товарів, яких немає в УКТ ЗЕД, і забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі.

Бюджетна дотація сільгоспвиробникам

Ще одне узгодження стосується запровадження для сільгоспвиробників механізму бюджетної дотації через ухвалення нової статті 16-1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 № 1877-IV (далі — Закон № 1877).

Довго впрягали – швидко прийняли, або «Свіжоспечені» ПДВ-форми У податковій накладній

з’явилася графа «11 — код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника», передбачена винятково для сільгоспвиробників

Тож друга частина порядкового номера податкової накладної, раніше передбачена для коду виду діяльності, що надавав право на застосування спецрежиму, перетворилася на місце звітування про код виду діяльності згідно зі статтею 16-1 Закону № 1877, який дає право на отримання бюджетної дотації. Як і раніше, на операції з постачання власновироблених товарів сільгоспвиробники складають окремі податкові накладні. Для таких податкових накладних передбачено позначку «2».

Змінено також редакцію інших пунктів Порядку № 1307, що стосуються сільгоспвиробників — платників ПДВ. Зокрема, поняття «спецрежим», «стаття 209 ПК» замінили поняттями «бюджетна дотація», «Реєстр отримувачів бюджетної дотації», «Закон № 1877» тощо.

Водночас у податковій накладній з’явилася нова графа «11 — код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника», де сільгоспвиробники зазначатимуть винятково код виду діяльності, передбаченої пунктом 16-1.3 Закону № 1877 у податкових накладних із позначкою «2».

Перевищення бази оподаткування над фактичною ціною постачання

Відтепер податкові накладні, складені на суму перевищення ціни придбання товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання, на суму перевищення балансової (залишкової) вартості необоротних активів над фактичною ціною їх постачання та на суму перевищення звичайної ціни самостійно виготовлених товарів/послуг над фактичною ціною їх постачання, згруповані єдиним типом причини «15 — Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання».

У таких випадках платник ПДВ складає або дві податкові накладні:

  • одну — на суму, розраховану на основі фактичної ціни постачання;
  • другу — на суму перевищення ціни придбання/звичайної ціни/балансової (залишкової) вартості над фактичною ціною,

або зведену податкову накладну зважаючи на суми ПДВ, розраховані на основі перевищення бази оподаткування над фактичною ціною, визначені окремо за кожною операцією з постачання товарів/послуг не пізніше ніж останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання.

У податкових накладних (у т. ч. зведених), складених на суму зазначених перевищень, робимо позначку «15». Таку податкову накладну покупцеві не надають. При цьому у рядках податкової накладної, призначених для заповнення даних покупця, продавець зазначає власні дані, а графи 3.1, 3.2, 3.3, 4, 5, 11 не заповнює.

Зведені податкові накладні на умовне нарахування ПДВ

Зазнав змін і пункт 11 Порядку № 1307, передбачений для податкових накладних, що складають у разі умовного нарахування ПДВ відповідно до пунктів 198.5 та 199.1 ПК.

Так, податкові накладні за операціями з умовного нарахування ПДВ, зокрема, в разі невиробничого, негосподарського використання, використання в неоподатковуваних операціях товарів, робіт і необоротних активів, які були придбанні, виготовлені з ПДВ до 01.07.2015, заповнюємо у порядку, встановленому пунктом 11 Порядку № 1307 для аналогічних операцій з умовного нарахування ПДВ після 01.07.2015.

У графі 10 зведених податкових накладних на умовне нарахування ПДВ зазначаємо вартість (частину вартості) товару/послуги, необоротного активу, на яку нараховуємо ПДВ за ставками 20% та 7%, що їх застосовують під час нарахування податкових зобов’язань.

При цьому у таких податкових накладних не заповнюємо рядків VII-IX Розділу А та графи 3.1, 3.2, 3.3, 5-9, 11 Розділу Б.

Оновлена податкова декларація з ПДВ

Змін зазнала і податкова декларація з ПДВ. Але за лютий 2017 року податкову декларацію з ПДВ подаємо ще за старою формою. Адже відповідно до пункту 46.6 ПК за новою формою податкової звітності з ПДВ платники ПДВ звітуватимуть уперше за березень 2017 року у квітні цього року.

Тож у наступному номері детально проаналізуємо зміни, внесені до податкової звітності з ПДВ.

ДФС прийматиме до реєстрації податкові накладні за новою формою з 16.03.2017

Офіційний веб-портал ДФС

У своєму повідомленні на офіційному веб-порталі ДФС податківці роз’яснили, що податкові накладні та розрахунки коригування за новими формами (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 23.02.2017 № 276) прийматимуть до реєстрації в ЄРПН починаючи з 16.03.2017. До цієї дати податкові накладні та розрахунки коригування реєструватимуть за старими формами. І все, мовляв, з метою створення комфортних умов для платників ПДВ, а також доопрацювання програмного забезпечення.

При цьому тут-таки у своєму повідомленні податківці зауважують, що це, власне, суперечить пункту 3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307, який вимагає реєструвати всі податкові накладні у ЄРПН за формою, чинною на день такої реєстрації. А нова форма податкової накладної набрала чинності 01.03.2017. Тож оперативно інформуватимемо про нові роз’яснення від ДФС.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл