Головбух

Фактична перевірка: підстави для проведення

 • 1 березня 2017
 • 4557

З 01.01.2017 для податківців не передбачено прав проведення податкових перевірок, втім, це не означає, що відтепер їх не буде взагалі. Давайте детальніше розглянемо це питання

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 р. №1797-VIIІ встановлено, що починаючи з 2017 року, для податківців не передбачено права проведення планових, позапланових, документальних та фактичних перевірок.

Тепер, державна податкова інспекція виконує наступні функції:

 • здійснює обслуговування, у тому числі і сервісне, платників податків;
 • здійснює реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників ЄСВ, об'єктів оподаткування тощо;
 • формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб-платників податків, Єдиний банк даних про платників податків – юридичних осіб;
 • виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, що встановлені Податковим кодексом України (далі – ПК).

Проте, це не означає, що податкових перевірок більше не буде, просто тепер їх проводитимуть виключно обласні та центральні органи ДФС. Отже, податкові перевірки нікуди не ділися, і проводитись все одно будуть. Тому важливо знати, на яких підставах вони можуть бути проведені. Про позапланові перевірки ви можете прочитати в одному із попередніх матеріалів, а в цьому розберемо підстави для проведення фактичних перевірок.

Що таке фактична перевірка?

Підстави для проведення фактичних перевірок викладені у підпункті 75.1.3 ПК. Що таке фактична перевірка? Фактична перевірка – це перевірка, що проводиться за місцем фактичного провадження платником податків підприємницької діяльності. Основна мета фактичної перевірки – переконатись, що платник податків не порушує чинного законодавства, має належним чином оформлені трудові відносини із своїми працівниками, має всі необхідні документи, дозволи та ліцензії. Проводить без порушень розрахункові операції, контролює обіг готівки тощо. Тобто – провадить підприємницьку діяльність без порушень і згідно закону.

Підпунктом 19.1.1.1 ПК визначено повний перелік функцій контролюючих органів та державних податкових інспекцій і в цьому підпункті зазначено, що функції контрольно-перевірочної роботи закріплено виключно за контролюючими органами обласного та центрального рівнів.

Фактична перевірка: підстави для проведення Одна з головних особливостей фактичної перевірки – її проводять без попередження платника податків.

Для деяких підприємців така перевірка може стати неприємним сюрпризом. А щоб максимально уникнути такого «сюрпризу» від місцевих органів ДФС, потрібно знати підстави для проведення таких перевірок, і звісно – чітко дотримуватись законодавства.

Підстави для проведення фактичної перевірки

Фактична перевірка може бути проведена на підставі рішення керівника чи заступника, а бо уповноваженої посадової особи місцевого органу ДФС. Наказ про проведення фактичної перевірки вручається особисто керівнику підприємства, його уповноваженій особі чи особам, що проводять розрахункові операції підприємства. Наказ вручають перед проведенням фактичної перевірки.

План комплексних перевірок

Фактична перевірка не проводиться безпідставно. Отже, підстави для проведення фактичної перевірки місцевими органами ДФС наступні:

 • якщо за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків;
 • якщо органами ДФС було отримано інформацію, щодо можливих порушень платником податків, від місцевих органів самоврядування або державних органів влади;
 • якщо до органів ДФС звернувся покупець (споживач) із письмовим зверненням про порушення платником податків встановленого порядку проведення розрахункових операцій, патентування, ліцензування, тощо;
 • якщо платник податків не подав у встановлений строк до місцевих органів ДФС податкових декларацій, фінансових звітностей, книги обліку, чи подав їх із нульовими результатами;
 • якщо органи ДФС отримали інформацію щодо порушень норм, встановлених законодавством щодо виробництва, обліку чи зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів;
 • якщо органи ДФС отримали інформацію щодо неналежного оформлення трудових відносин між платником податків та його робітниками.

► П’ять кроків до ідеальної фінзвітності

Читайте гарячу публікацію
EXPERTUS: ГОЛОВБУХ

✍ Річний Звіт з ЄСВ: як підприємцю заповнити без помилок

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл