Головбух

Коли і як вказувати код УКТ ЗЕД

  • 21 лютого 2017
  • 3807

З початку року із кодами УКТ ЗЕД виникла плутанина – то їх не потрібно було вказувати в податкових накладних, то необхідно. Давайте розберемося, коли і як потрібно вказувати код УКТ ЗЕД

Код УКТ ЗЕД це – код українського класифікатора товарів зовнішньоекономічної діяльності, який прив’язується до певної групи товарів. У кожної групи чи підгрупи товарів та послуг є власний код УКТ ЗЕД, що дозволяє ідентифікувати товар чи послугу.

З початку 2017 року, код УКТ ЗЕД у податкових накладних проставляється при постачанні будь-яких товарів чи послуг (пп. «і» п. 201.1 Податкового кодексу України; ПК). Раніше цей код проставляли лише при постачанні імпортних чи підакцизних товарів.

Як виняток,  код УКТ ЗЕД не потрібно вказувати в податкових накладних, що були складені на підставі підпунктів 198.5 ті 199.1 ПК. Такі податкові накладні ще називають компенсуючи ми накладними.

Наразі податківці ще не пояснили, чи обов'язково потрібен код УКТ ЗЕД у підсумкових податкових накладних, адже у відповідному проекті змін до порядку заповнення податкових накладних, про код УКТ ЗЕД нічого не сказано. Очікується, що все ж таки державна фіскальна служба надасть роз’яснення, щодо необхідності зазначення кодів УКТ ЗЕД у податкові накладній. Проте, Єдиний реєстр податкових накладних, пропускає останні і без вказаного коду УКТ ЗЕД.

Коли і як вказувати код УКТ ЗЕД Про практичні поради щодо використання кодів УКТ ЗЕД читайте у статті:

УКТ ЗЕД в робочих ситуаціях

Коли потрібно ставити код УКТ ЗЕД

Коди послуг потрібно буде проставляти при постачанні товарів, послуг чи робіт (пп. 14.1.185 ПК) згідно із класифікатором ДК 016:2010 (пп. «і» п. 201.1 ПК).

Проте, до внесення змін до форми податкової накладної проставляти поди послуг не потрібно (згідно Листу ДФС від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17; Лист № 1312). До того часу, поки не буде прийнято нову форму податкової накладної, відсутність коду УКТ ЗЕД не є помилкою в заповненні податкової накладної.

Більше того, така податкова накладна, навіть без коду УКТ ЗЕД є підставою для надання платникові податків податкового кредиту.

Код УКТ ЗЕД: де взяти і скільки знаків вказувати?

Перелік кодів УКТ ЗЕД можна знайти в Законі України «Про митний тариф України» від 19.09.2013 р. № 584-VII (далі – Закон № 584).

При зазначенні товарів вітчизняного виробництва можна обійтися чотирма першими цифрами коду, проте, за бажанням можна зазначати код УКТ ЗЕД повністю. Для імпортних товарів код потрібно зазначати повністю.

Коли і як вказувати код УКТ ЗЕД​ Код УКТ ЗЕД зазначається у графі 3 податкової накладної без крапок та інших розділових знаків.

У платників вже зараз виникають побоювання щодо розмежування імпортних і вітчизняних товарів, коли, наприклад, код УКТ ЗЕД вітчизняного товару вказано повністю. За попередньою інформацією, у новій податковій накладній передбачено спеціальну графу 3.2 «ознака імпортованого товару», у якій потрібно буде проставляти позначку «Х» у разі постачання імпортного товару.

Визначаємо код УКТ ЗЕД

Визначити код УКТ ЗЕД можна кількома шляхами:

  • самостійно – керуючись Законом № 584 чи Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженими наказом ДФС від 09.06.2015 р. № 401;
  • звернувшись за консультацією до Торгово-промислової палати України (послуга платна).

Зазначимо, що підпункт «і» пункту 201.1 ПК не вимагає підтвердження кодів вітчизняних товарів.

Наслідки неправильного зазначення коду УКТ ЗЕД для постачальника та покупця

Навіть при очевидній помилці у зазначенні коду УКТ ЗЕД, для покупця це не матиме жодних наслідків. Оскільки підтвердження достовірності коду повністю лежить на митниці, то довести неправильність коду буде доволі складно, особливо якщо помилка у коді стосується товарів, що було вироблено та реалізовано на території України.

Що робити, коли придбали товар з 10- значним кодом, а продали з 4-значним

У випадку, коли товар належить до вітчизняних та не є підакцизним – для покупця і продавця не передбачено жодної відповідальності чи санкцій, стосовно різного формату запису коду УКТ ЗЕД.

Коли і як вказувати код УКТ ЗЕД Звісно, можна вказувати і 10-значний код, але ніхто не забороняє обмежитися і першими 4-ма цифрами.

Розрахунки коригування до податкових накладних

Для складання розрахунку коригування застосовуються ті ж правила, що і до податкових накладних. В розрахунках коригування, дата складання яких припадає на 2017 рік, код УКТ ЗЕД потрібно проставляти обов'язково.

Чи надається право на податковий кредит, якщо код УКТ ЗЕД не вказано у податковій накладній

У випадку, коли податкова накладна складена на постачання послуг, то покупець має право на податковий кредит, бо до внесення змін до форми податкової накладної, коди послуг в податковій накладній 2018  вказувати не потрібно. Власне про це йдеться у Листі № 1312.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл