Головбух

Відповідальність фізособи за несвоєчасне нарахування податку на нерухомість

  • 21 лютого 2017
  • 403

Яку відповідальність нестиме фізична особа, за несвоєчасне нарахування податку на нерухомість?

Відповідальність фізособи за несвоєчасне нарахування податку на нерухомість СИТУАЦІЯ

Фізична особа — підприємець, яка має у власності декілька об’єктів нежитлової нерухомості, які використовує у власній підприємницькій діяльності, не отримала від контролюючого органу податкових повідомлень-рішень на сплату податку за цю нерухомість. Що загрожує підприємцеві?

Відповідальність фізособи за несвоєчасне нарахування податку на нерухомість РІШЕННЯ

Незалежно від того, як фізична особа використовує нерухомість, що перебуває у її власності, суму податкових зобов’язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (далі — податок на нерухомість), визначає контролюючий орган.

Податківці у своїх консультаціях (ЗІР, категорія 106.01) зазначають:

«оскільки статтею 266 Податкового кодексу України не визначено такого платника, як фізична особа — підприємець, то такий платник — власник об’єктів житлової та нежитлової нерухомості сплачує податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за нормами, передбаченими для фізичних осіб».

Нарахування сум податку на нерухомість

Суму податку на нерухомість з об’єкта/об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислює контролюючий орган за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості. Податок визначають на основі загальної площі кожного об’єкта нежитлової нерухомості і відповідної ставки податку (пп. 266.7.1 Податкового кодекса України; ПК).

Аби повідомити власника нерухомості про нараховані йому податкові зобов’язання, контролюючий орган має надіслати (вручити) йому податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку на нерухомість. Податкове повідомлення надсилають (вручають) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком). Окрім сум податку, в ньому зазначають також платіжні реквізити органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості (абз. 1 пп. 266.7.2 ПК).

Тож саме контролюючий орган визначає, яку суму податку на нерухомість має сплатити фізична особа і за якими платіжними реквізитами її слід перерахувати. Власник нерухомості не зобов’язаний інформувати контролюючий орган про об’єкти нерухомості, право власності на які йому належать. Такий обов’язок покладено на органи державної реєстрації прав на нерухоме майно та органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб (пп. 266.7.4 ПК). Зазначені органи щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу мають подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними особами.

Ба більше, фізична особа — власник нерухомості у разі незгоди із сумою нарахованого їй податку має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних.

Вручення податкових повідомлень-рішень

Податкове зобов’язання за звітний рік з податку на нерухомість фізична особа має сплатити протягом 60 днів із дня вручення податкового повідомлення-рішення (пп. 266.10.1 ПК).

Тобто відлік строку для сплати податкових зобов’язань починається з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Тож аби платник сплатив податкові зобов’язання, йому насамперед мають вручити підставу для сплати — податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення вважають надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення (п. 58.3 ПК).

Якщо фізична особа подає звітність до контролюючого органу в електронній формі, податкове повідомлення-рішення можуть надіслати в електронній формі засобами електронного зв’язку із дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу й електронного цифрового підпису (п. 42.4 ПК).

Отже, про відповідальність фізичної особи за несплату податкового зобов’язання з податку на нерухомість можна говорити, коли їй вручили (надіслали) податкове повідомлення-рішення й така особа не сплатила податок протягом 60 днів з дня вручення цього податкового повідомлення-рішення. А якщо податкового повідомлення-рішення фізичній особі не вручено або з дати вручення не минуло 60 днів, вона не несе відповідальності за несплату податку. Адже фізична особа не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування суми грошового зобов’язання, яке відповідно до норм ПК розраховує контролюючий орган (п. 54.5 ПК).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл