text
Головбух

Оподаткування благодійної допомоги

  • 9 лютого 2017
  • 8564

Державна фіскальна служба надала офіційні роз’яснення щодо оподаткування окремих видів доходів громадян, у тому числі щодо оподаткування благодійної допомоги

Незважаючи на велику кількість змін що були внесено до Податкового Кодексу України (далі - ПК) з початку 2017 року, деякі норми оподаткування доходів громадян залишилися без змін. Пропонуємо розглянути питання оподаткування благодійної допомоги з урахуванням роз’яснень, які надали Державна фіскальна служба України (далі - ДФС) у листі від 18.01.2017 № 971/6/99-99-13-02-03-15.

Абсолютно НОВИЙ бухгалтерський ЗВІТ

Зміни у неподатковій звітності підприємств у нашому бухобліку відбуваються нечасто. А щоб з’явився абсолютно новий звіт, то уже й не пам’ятаємо, коли це було. Але він з’явився, завітавши до нас з Європи. Він не входить до складу фінансової звітності, але містить фінансову інформацію. І може містити нефінансову. Мова йде про Звіт про управління, який уже вперше треба буде подати за 2018 рік. Хто має складати Звіт про управління? Кому його подавати? Що має містити Звіт про управління? Як скласти Звіт про управління? Чи є хоча б якісь методрекомендації з його складання?

Податки з благодійної допомоги

Як відомо, оподаткування доходів фізичних осіб регламентовано підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПК. Ним передбачено, що до загального місячного чи річного оподатковуваного доходу платника податків не включається сума благодійної допомоги що була виплачена благодійниками включаючи благодійників-фізичних осіб.

Такі благодійники мають бути внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції (далі - АТО) в порядку визначеному Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» від 05.07.2012 № 5073-VI (далі – Закон № 5073). Благодійна допомога розповсюджується на осіб, що мешкають чи мешкали на території проведення АТО та/або вимушено покинули місце проживання у зав’язку із проведенням АТО на території їх населених пунктів.

Оподаткування благодійної допомоги Сума благодійної допомоги, що зазначається у цьому пункті не включається до місячного оподатковуваного доходу платників податку (пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПК).

Особи-благодійники

Благодійник – фізична чи юридична особа приватного права, у тому числі благодійна організація що добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності (ст. 1 Закону № 5073).

Законом № 5073 визначено і поняття благодійної діяльності – це добровільна особиста чи майнова допомога призначена для цілей, які не передбачають одержання благодійником прибутку чи сплати винагороди або компенсації благодійнику від імені або за порученням бенефіціара.

Суб'єктами благодійної діяльності є благодійні організації що були утворені та діють відповідно до Закону № 5073 та інші благодійні бенефіціари (ст. 4 Закону № 5073).

Неоподатковувана благодійна допомога

До оподатковуваного доходу фізичної особи не включається благодійна допомога що надається у сумі протягом податкового року та не перевищує одну тисячу розмірів мінімальної заробітної плати (пп. 170.7.8 п. 170.7 ст. 170 ПК).

Оподаткування благодійної допомоги У випадку коли благодійна допомога протягом року перевищує граничний розмір, суми перевищення над таким розміром має бути оподатковувана за ставкою встановленою пунктом  167.1 ст. 167 ПК.

Якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою, встановленою п. 167.1 ст. 167 ПКУ, і платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги.

Проте із початку 2017 року після набуття сили Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» було змінено граничний розмір благодійної допомоги який зараз становить 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2017 р. (3200 грн.).

Також, до благодійної допомоги відноситься забезпечення житлово-комунальними послугами, паливо для приготування їжі та обігріву приміщень, транспортне обслуговування що пов’язане із переміщенням осіб із зони проведення АТО до безпечних місць. Всі ці види допомоги було включено до переліку який було затверджено постановою КМУ від 26.102016 № 653.

Водночас до оподатковуваного доходу не включається сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами-юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року (пп. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 ПК). Сума нецільової допомоги не має перевищувати суми граничного доходу визначеного підпунктом 169.4.1 ПК встановленого на 01.01. такого року.

Оподаткування благодійної допомоги У 2017 році сума складає 2240 грн.

Сума перевищення нецільової допомоги над вказаним розміром включається податковим агентом до загального місячного чи річного оподатковуваного доходу платника податків і на рівні із іншими доходами підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл