Головбух

Справляння рентної плати: зміни 2017 року

 • 6 лютого 2017
 • 6251

Початок 2017 року приніс багато різноманітних змін до податкового кодексу і ми пропонуємо ознайомитися зі ще однією – змінами щодо справляння рентної плати

З 01.01.2017 р. до Податкового кодексу України було внесено чимало змін. До цього, зокрема, причетні прийняття Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20.12.2016 №1791 та Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII (далі – Закон №1791 та Закон № 1797).

Зміни внесені цими законами торкнулися і рентної плати за користування надрами, водними ресурсами, тощо. Пропонуємо розглянути ці зміни більш детально.

Рентна плата за користування надрами

Перш за все, було розширено коло платників рентної плати за користування надрами. Так, з початку 2017 року платниками є не тільки СГ, що мають спеціальні дозволи в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин. Тепер до них приєдналися СГ, що виконують роботи, для проведення яких необхідно отримувати погодження Державної служби геології та надр (пп. 252.1.6 ПК). Внаслідок цього з’явився новий пп. 252.3.3 ПК, що вказує, який обсяг товарної продукції є об’єктом оподаткування.

Сума доходів від реалізації видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) за звітній період зменшується на суму витрат на доставку та на суму витрат, що пов'язані із передпродажною підготовкою, враховуючи пакування та фасування (п. 252.8, п. 252.9 та 252.11 ПК).

Змінилися і строки подачі податкової накладної. Відтепер її необхідно подавати починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом у якому платник отримав або переоформив свій спеціальний дозвіл на видобування чи використання надр (п. 252.23 ПК).

Також, пункт 252.22 ПК підкорегував критерії застосування коефіцієнта. Величина коригуючого коефіцієнта може виражатися у довільному вигляді (не тільки як десятковий дріб із 4 знаками після коми). Міністерство економічного розвитку відтепер також на зобов’язане щомісяця до 10 числа розміщувати визначену величину коефіцієнта на своєму сайті.

У 2017 році зменшено рентну плату за користування надрами для видобування нафти (відповідно до п. 252.20 ПК):

 • Поклади, що залягають на глибині до 5000 метрів з 45% до 29%;
 • Поклади, що залягають на глибині понад 5000 метрів з 21% до 14%.

Наказом Мінфіну України «Про внесення змін до форми Податкової декларації з рентної плати» від 07.11.2016 р. №927 (далі – Наказ № 927) було внесено зміни і до форми Податкової декларації з рентної плати. Наказ набрав чинності з 30.12.2016 року.

Платники рентної плати мають подати декларацію за новою формою не пізніше 20-го лютого 2017 року, за січень 2017 року для платників рентної плати із звітнім періодом у календарний місяць, та не пізніше 10 травня 2017 року за перший квартал 2017 року з базовим періодом – квартал.

Наказом № 927 було встановлено/оновлено:

 • Оновлений перелік категорій, запасів видобутих корисних копалин ділянок надр, що мають визначати об’єкт оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин;
 • Кодифікатор корисних копалин;
 • Перелік гірничих підприємств, що здійснюють видобуток тих чи інших корисних копалин;
 • Перелік доступних видів радіозв’язку;
 • Кодифікація водних об'єктів за типом водного об’єкта та прямому напрямку використання згідно;
 • з розділом ІХ Податкового кодексу України.

Нова податкова накладна: що чекає на бухгалтера з 1 грудня

Справляння рентної плати: зміни 2017 року
Нижник Тетяна експерт MCFR Головбух
Не встигли бухгалтери познайомитись із податковою накладною, як Кабмін змінив ознаки, за якими ДФС моніторить і блокує податкові накладні та розрахунки коригування до них. Покроково і з прикладами про те: • які нові реквізити у податковій накладній; • як змінилася таблична частина податкової накладної; • яких новацій зазнав розрахунок коригування; • як тепер оформити зведену податкову накладну або за щоденними підсумками; • як філії складають чи отримують податкові накладні; • які особливості складання податкових накладних неплатнику ПДВ; • як виправляти помилки у податкових накладних

Рентна плата за користування радіочастотами України

Рентна ставка за користування радіочастотами України навпаки була збільшена, причому на 12%, а відповідно пункту 254.4 ПК передбачено застосування підвищувальних та понижувальних коефіцієнтів (0,75% - понижуючі і 1,2% та 1,4% - підвищуючі). Також, визначено нові діапазони радіочастот, котрі запроваджено для ставок рентної плати за 1 МГц смуги радіочастоти на місяць

Також було уточнено порядок нарахування ПЗ з рентної плати за використання радіочастотного ресурсу України, платниками, що не користуються радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензій. Такі платники мають сплачувати рентну плату з дати видачі першого дозволу в цій смузі радіочастот у відповідному регіони, незалежно від загальної кількості дозволів. Виключення – необхідність отримати нові дозволи та ліцензії на більш потужне обладнання (абз. 3 пп. 254.5.3 ПК)

Плата за спеціальне використання водних ресурсів

З початку 2017 року, через зміни, внесені Законом № 1791 до пункту 255.5 ПК було збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання поверхневих  та підземних вод, водних ресурсів для потреб гідроенергетики, водного транспорту дренажу води в 1,1 рази. Слід очікувати більш суттєвих змін рентної ставки з 01.01. 2018 р.

Окрім того, споживачі водних ресурсів, які не здійснюють їх забір більше не являються платниками рентної плати. Тобто, платить ренту за використання водних ресурсів той, хто здійснює її забір. Також було підкориговано і багато інших пунктів, згідно яким платниками рентної плати за використання води будуть:

 • первинні користувачі водних ресурсів;
 • особи, що використовують воду для потреб гідроенергетики, водяного транспортування чи рибництва (п. 255.1 ПК).

Згідно підпункту 255.4.6 ПК відтепер справлятиметься рентна плата за воду, що була втрачена в магістральних та міжгосподарських каналах зрошувальних систем та водогонах. Раніше, під час втрати навіть великої кількості води, рентна плата не нараховувалась.

За що покарають головбуха

Головбух — особа відповідальна. Це той, хто поряд з керівником у «разі чого» відповідає перед законом. Щоб у вас не було огріхів, за які доведеться розплачуватися, вчіться на чужих помилках

Рентна плата за використання лісових ресурсів

Змінами до ПК було уточнено, що рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів сплачується лісокористувачами щоквартально та рівними частинами від суми рентної плати, що зазначається у спеціальних дозволах, що видають у відповідному календарному році (п. 257.5 ПК)

Втім, ці зміни не стосуються лісокористувачів:

 • фізичних осіб та підприємців, яким видано лісорубні та лісові квитки, а також, сума рентної плати котрих не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому сплачується рентна плата.
 • з іншої області, які сплачують повну рентну плату ще до того, як отримають спеціальний дозвіл на заготівлю деревини.
 • зазначимо, що рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів було збільшено на 10 %.

Бухгалтерська довідка — добра помічниця

Справляння рентної плати: зміни 2017 року
Тетяна Нижникексперт MCFR Головбух
БУХГАЛТЕРСЬКА ДОВІДКА ДОПОМОЖЕ: 1. Виправити помилки 2. Розрахувати середню зарплату 3.Замінити відсутній документ 4. Отримати податковий кредит

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл