Головбух

Податковий борг – основні зміни 2017 року

  • 3 лютого 2017
  • 640

У 2017 році сталося багато змін у Податковому кодексі, зокрема ці зміни стосуються і нарахування та оплати податкового боргу

Основні зміни до Податкового кодексу (далі – ПК) щодо нарахування, сплати та інших нюансів податкового боргу було встановлено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21.12.2016 №1797-VIII (далі – Закон № 1797). Пропонуємо розглянути ці зміни у ПК.

Особливості нарахування податкового боргу у 2017 році

Законом № 1797 було внесено чимало змін до ПК, стосовно нарахування та сплати податкової заборгованості. Пропонуємо розглянути основні зміни.

Так, було збільшено суму податкового боргу, менше якої не застосовується право податкової застави. П. 89.2 ст. 89 ПК визначено, що право податкової застави не буде застосовуватись до платника податків, якщо сума його заборгованості не перевищує 60-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі - нмдг);

Відтепер, у випадку, коли платник податків (або його посадові особи чи особи що здійснюють готівкові розрахунки чи провадять діяльність, що підлягає ліцензуванню), відмовляється від проведення відповідно до вимог ПК інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей чи коштів (зняття товарно-матеріальних цінностей та готівки), до нього може бути застосований арешт майна, згідно п.п.94.2.8 до п.94.2 ст.94 ПК;

Змін зазнав і п. 95.5 ст. 95 ПК про стягнення грошових коштів з рахунків платників податків. Якщо у платника податків протягом 90 календарних днів (наступних, за останнім днем сплати штрафів та пені) назбиралося понад 5 млн. грн. податкового боргу, голова місцевого контролюючого органу або посадові особи, можуть ініціювати процес стягнення з платника податків грошових коштів. Як правило, до стягнення підлягають кошти з банківських рахунків боржника. Втім, під стягнення можуть потрапити і готівкові кошти. Стягнення грошових коштів можливе лише у тому випадку, коли у держави відсутні зобов’язання  щодо сплати або поверненню боржнику надмірно сплачених податкових зобов’язань.

Стягнення грошових коштів виконується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів.

Рішення про стягнення грошових коштів з рахунків платника податків буде надіслано до відповідного банку, у якому відкрито рахунки платником податків. Вимога контролюючих органів щодо стягнення грошових коштів з боржника є негайною та підлягає обов’язковому виконанню банком. Рішення про стягнення грошових коштів вручається боржнику і є підставою для зняття коштів.

Розстрочка за податковим боргом

Також, було змінено порядок надання розстрочки грошових зобов’язань чи податкового боргу. Зміни зазначені у п. 100.11 ст. 100 ПК і відтепер, розстрочення або відстрочення грошового зобов’язання чи податкового боргу надається окремо за кожним податком і збором.

Якщо сума податкового боргу чи грошового зобов’язання заявлена на розстрочення чи відстрочення менше 1 млн. грн., весь процес відбувається за стандартною процедурою без застави особистого майна платника податків. Але якщо сума грошових зобов’язань більше 1 млн. грн., то розстрочка або відстрочка може бути надана лише за наступних умов:

  • передачі у податкову заставу майна платників податків, балансова вартість якого буде дорівнювати, або перевищувати заявлену до розстрочення чи відстрочення суму боргу;
  • якщо майно платника податків, вартість якого перевищує суму податкової заборгованості вже перебуває під заставою у контролюючих органів;

Строки сплати розстрочених або відстрочених сум або їх частки можна переносити шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення чи відстрочення.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл