Головбух

Відповідальність за несвоєчасну подачу податкової звітності та сплату податків

5 лютого 2019
12432
Середній бал: 0 із 5

Своєчасна подача податкових звітностей - запорука відсутності «головного болю» для підприємства, адже за порушення строків подачі податкових декларацій, або порушення строків сплати податків передбачена відповідальність. Щоб уникнути прикрих непорозумінь та зайвих проблем з податковою, необхідно знати про строки подання тих чи інших податкових декларацій, а також, передбачену відповідальність, за неналежне дотримання податкових зобов’язань.

Терміни подання податкових звітностей

Терміни подання податкових звітностей встановлено у Податковому Кодексі України (далі - ПК), для кожного типу підприємств чи зайнятих підприємницькою діяльністю громадян. Також встановлено і строки подання податкових декларацій, згідно пункту 49.18 ПК.

Податкові декларації подаються за базовий звітній період, який дорівнює:

 • Календарному місяцю – протягом 20 календарних днів, що є наступними за останнім календарним днем звітного місяця, у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків.
 • Календарному кварталу або календарному півріччю – протягом 40 календарних днів, що слідують за наступними за останнім календарним днем звітного кварталу чи півріччя. У тому числі, у разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків.
 • Календарному році – протягом 60 календарних днів, що слідують за останнім календарним днем звітного року.

До 1 травня року, наступного за звітнім оплачують податки платники податку на доходи фізичних осіб.

Протягом календарного року для платників податку на доходи фізичних осіб-підприємців (ФОП) протягом 40 календарних днів, що слідують за останнім днем звітного року.

Утім, якщо останній день звітного періоду припадає на святковий чи вихідний день, граничний термін подання податкової декларації переноситься на наступний банківський день, що слідує за святковим днем.

Будьте в темі! ТОП-Зміни законодавства у зручній таблиці

Терміни сплати податків

З термінами подачі податкових декларацій ми розібралися. А тепер давайте розглянемо терміни плати податків. Згідно до пункту 31.1 ПК:

 • Термін сплати податків - період з моменту виникнення податкового боргу платника зі сплати конкретного виду податку до останнього терміну сплати такого податку.
 • Податок, який не був сплачений в установлений термін вважається сплаченим несвоєчасно

Для кожного податку встановлюється власний термін сплати. Платник податку, податковий агент або контролюючі органи не мають права змінювати встановленого строку сплати податків. Єдиний виняток – сплата податку у більш пізній термін у зв’язку з відстрочкою, розстрочкою або податковим кредитом.

Платник податків самостійно сплачує зазначену ним у податковій декларації суму протягом 10 календарних днів, наступних, за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації. Якщо останній календарний день оплати податків випадає на святковий або вихідний день, сплатити необхідну суму необхідно у передостанній день, адже граничний строк переноситься на попередній до вихідного (або святкового) операційний день.

Терміни подання та сплати податків за їх типами (у календарних днях)

Податок на прибуток підприємств

Термін подання звіту: Протягом 60 днів після закінчення звітного кварталу;

Термін сплати податку на прибуток: протягом 50 днів після закінчення звітного кварталу.

Податок на доходи фізичних осіб

Фізичні особи сплачують ПДФО до 1 травня року, наступного за звітнім, юридичні – протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу;

Фізичні особи до 1 серпня року, що слідує за звітнім, юридичні – в момент виплати доходу єдиним платіжним документом.

ПДВ

Термін подання звіту: протягом 20 днів після закінчення звітного місяця;

Термін сплати: протягом 30 днів після закінчення звітного місяця.

Штраф за несвоєчасну сплату ПДВ 2019

Акцизний податок

Термін подання звіту: протягом 20 днів після закінчення звітного місяця;

Термін сплати акцизного податку для: 

 • виробників підакцизних товарів– протягом 30 днів після закінчення звітного місяця;
 • виробників алкогольних напоїв – при придбанні марок акцизного податку;
 • виробників підакцизних товарів з давальницької сировини– не пізніше дати відвантаження готової продукції переробником;
 • імпорту підакцизних товарів – до або в день подання ВМД.

Екологічний податок

Термін подання звіту: протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу;

Термін сплати екологічного податку

 • протягом 50 днів після закінчення звітного кварталу;
 • імпортери палива – до або в день подання ВМД.

Плата за землю

Термін подання звіту з плати за землю: юридичними особами – до 20 лютого поточного року, або щомісячно протягом 20 днів після закінчення звітного місяця;

Термін сплати: щомісячно протягом 30 днів після закінчення звітного місяця;

Фізичні особи сплачуть протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення – рішення.

Єдиний податок

Термін подання звіту: 

 • 1 група – протягом 60 днів після закінчення звітного року;
 • 2,3,4 група – протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу.

Термін сплати єдиного податку

 • 1, 2 група – щомісяця авансовим платежем не пізніше 20 числа поточного місяця;
 • 3,4 група – протягом 50 днів після закінчення звітного кварталу.

Термін подачі звітності по єдиному податку 3 група 2019

Податок на нерухомість

Термін подання звіту: юридичні особи – до 1 лютого поточного року;

Термін сплати податку на нерухомість

 • юридичні особи – авансовими платежами щоквартально до 30 числа місяця, наступного за звітним кварталом;
 • фізичні особи – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Туристичний збір

Терміни подання декларації туристичного збору 2019: протягом 40 днів після закінчення звітного кварталу;

Термін сплати: протягом 50 днів після закінчення звітного кварталу.

Відповідальність за порушення термінів подання та сплати

За несвоєчасне подання податкової декларації до контролюючих органів передбачений штраф у розмірі 170 гривень. Якщо порушення повторилося протягом звітного року – сума штрафу збільшиться до 1020 грн., відповідно до ст. 120 ПК.

Якщо платник податків не сплачує суму самостійно визначеного грошового зобов’язання  протягом встановлених строків, визначених ПК (дивіться вище), то такий платник податків буде притягнутий до відповідальності у вигляді штрафу:

 • 10 % погашеної суми податкового боргу при затримці до 30 календарних днів;
 • 20 % при затримці більше ніж на 30 календарних днів.

Строк розраховується із останнього дня сплати суми податку відповідно до статті 126 ПК.

Також, згідно із статтею 123 ПК, якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов’язання за результатами проведеної перевірки, платник податків має сплатити штраф у розмірі 25% суми нарахованого податкового зобов’язання.

Якщо порушення повторилося протягом 1095 днів, розмір штрафу збільшується до 50% суми нарахованого податкового зобов’язання.

Якщо фізична особа, яка є платником єдиного податку першої чи другої груп авансових внесків не сплачує податок у визначений термін, це тягне за собою накладення штрафу у розмірі 50% ставки єдиного податку.

Згідно статтею 129 ПК за прострочку сплати штрафу загрожує пеня у розмірі:

 • 120% річних облікової ставки НБУ, яка діє на день виникнення або погашення боргу, якщо прострочення виявляє і нараховує податкові зобов’язання податковий орган;
 • 100% річних облікової ставки НБУ, яка діє на день виникнення або погашення боргу, якщо прострочення виявляє і нараховує податкові зобов’язання платник податку/податковий агент;

В яких випадках нараховується пеня: 

 • Після закінчення встановлених строків погашення грошового зобов’язання на суму податкового боргу. Якщо платник податків самостійно нарахував суму податку – пеня нараховується наступного дня, за граничним строком оплати. Якщо суму податку нарахували контролюючі органи – пеня нараховується від першого дня, що слідує за днем граничного строку оплати, що було визначено у повідомленні-рішенні від контролюючого органу.
 • В день строку погашення податкового зобов’язання, яке було нараховане контролюючими органами або самим платником, у разі виявлення його заниження. Пеня нараховується на суму заниження та за весь період заниження, у тому числі і за період адміністративного та судового оскарження.
 • В день настання строку погашення податкового зобов’язання, що було визначено податковим агентом при виплаті доходів на користь платників податків-фізичних осіб. Також, пеня нараховується під час перевірки такого податкового агента контролюючими органами.

Як правило, пеня нараховується на всю суму боргу, а також на суму штрафних санкцій.

З адміністративною відповідальністю розібралися, а тепер нагадаємо про більш серйозну відповідальність, за Кримінальним кодексом України.

Ст. 212 Кримінального кодексу України (далі - КК) передбачено відповідальність у разі умисного ухиляння від сплати податків у значних розмірах. Під значними розмірами розуміють суму, що перевищує 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ). 

Ухиляння від плати податків:

 • у значних розмірах – від 1000 НМДГ;
 • у великих розмірах – від 3000 НМДГ;
 • у надзвичайно великих розмірах – від 5000 НМДГ.

За несплату суми податків значних розмірів сума штрафу може складати від 1000 до 2000 НМДГ. Якщо зафіксоване ухиляння від сплати податків у надзвичайно великих розмірах, або злочин скоєно за попередньою змовою осіб – сума штрафу буде збільшена, до статті буде додано заборону обіймати певні посади на строк до 3-х років, або взагалі, особі (чи групі осіб) може загрожувати позбавлення волі на строк до 10-ти років із конфіскацією майна.

Якщо платник податків сплатить всю суму неоплаченого податку разом із штрафами та виплатить пеню – кримінальне провадження для такого платника застосоване не буде.

Також не забуваємо і про Кодекс про адміністративні правопорушення (КпАП) згідно яким, посадова особа підприємства за порушення податкового законодавства може бути притягнена до відповідальності за статтями:

 • стаття 163-1 «порушення порядку ведення податкового обліку»
 • стаття 163-2 «неподання або несвоєчасне подання платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків і зборів»
 • стаття 163-4 «порушення порядку утримання та перерахування податку на доходи фізичних осіб та надання відомостей про виплачені доходи».

 

logo
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Потрібен цей файл?

 Зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
або зайти через соцмережі
Зареєструватися і скачати файл
Найцікавіше — далі!

Дочитайте до кінця, щоб не випустити нюансів, які важливі саме для Вас

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
Реєстрація за хвилину!
Зареєструватися і дочитати
×

Отримуйте найсвіжіші новини бухгалтерії у Messenger

 

Ми готуємо для вас найсвіжіші новини бухгалтерії. Отримуйте їх першими!

Підписатися на новини