text
Головбух

Загальнообов’язкове державне соціальне страхування у 2017 році

  • 25 січня 2017
  • 1464

Традиційно, наприкінці кожного року українська влада «радує» бухгалтерів новими правками та змінами до законів. Цього року не обійшлося без змін і у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні.

З 1 січня 2017 року, разом із багатьма новими змінами та правками до законів, набули чинності зміни до законодавства у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування. Відповідні правки та зміни були внесені Законом України від 06.12.2016 №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Давайте розглянемо, які зміни було внесені та що від них чекати.

Сплата єдиного внеску загальнообов’язкового державного соціального страхування та розподілення коштів

Очікувано, що зміни стосовно сплати загальнообов’язкового державного страхування торкнулись розподілення коштів ЄСВ. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 28грудня 2016 року №1015 було змінено розподіл коштів ЄСВ. Відтепер, внесок до фондів соціального страхування зменшено і ,відповідно, збільшено відсоток відрахування до Пенсійного фонду (ПФ).

Нагадаємо, сума ЄСВ становить 22% від заробітної плати. Для платників єдиного податку першої групи сума ЄСВ вдвічі менша.

Відтепер розподіл коштів відбувається наступним чином:

  • Соціальне страхування на випадок безробіття 6,3596% суми внеску;
  • Страхування на випадок тимчасової втрати працездатності, а також страхування від нещасного випадку на виробництві складає 11,1204% суми внеску;
  • Пенсійне страхування 82,52%.

Якщо перерахувати суму внеску у відсотках, отримуємо наступні цифри:

  • 1,399% на випадок безробіття;
  • 2,466% на тимчасову втрату працездатності та нещасні випадки на виробництві;
  • 18,154% на пенсійне страхування.

Також, Законом №1774 внесено зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», згідно з якими з 01.01.2017 року:

Фізичні особи-підприємці (ФОП), що обрали спрощену систему оподаткування, а також пенсіонери чи інваліди що отримують передбачену законом соціальну допомогу чи пенсію, звільняються від ЄСВ;

Нагадаємо: до 1 січня 2017 року таку пільгу мали лише ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування.

ЄСВ обов’язково сплачується ФОП (крім тих, що обрали спрощену систему оподаткування) та особами, що займаються незалежною професійною діяльністю, у сумі, яка не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Внесок сплачується незалежно від отримання доходу (прибутку) у місяці нарахування ЄСВ.

Платники, що відносяться до першої групи платників єдиного податку (визначено 1 пунктом 291.4 статті 291 Податкового кодексу України), тобто ФОП, що не використовують найманої праці та здійснюють роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринках, та/або надають певні побутові послуги населенню і обсяг доходів яких менший за 300 тис. гривень сплачують як мінімум 0,5 мінімального страхового внеску.

Звісно, з урахуванням відповідних періодів здійснення підприємницької діяльності відносно страхового стажу. В такому разі внесок обчислюється відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» і обчислюється пропорційно ЄСВ.

Простіше кажучи, мінімальних страховий внесок для таких ФОП зменшено вдвічі.

Страхові виплати потерпілим на виробництві

З 01.01.2017 року розмір мінімальної страхової виплати працівникам, що мають ступінь втрати працездатності не менший за 100 відсотків не може бути меншим за розмір мінімальної заробітної плати, встановленій 1 грудня 2016 року (складає 1600 грн.).

Тобто, при втраті працездатності не менше як на 100 відсотків, розмір страхової виплати не може бути меншим за 1600 гривень.

Мінімальний розмір страхової виплати для працівників, що мають часткову втрату працездатності розраховується відповідно до ступеня втрати працездатності з урахуванням мінімальної заробітної плати у 1600 грн. Також, з 1 січня 2017 відновлюється перерахунок сум щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві, який діяв до 2014 року. Перерахунок має відбуватися з 1 березня відповідно до темпів зростання середньої заробітної плати в країні, відносно попереднього календарного року.

Після того, як Держстат України здійснить визначення показників темпів зростання середньої мінімальної заробітної плати в Україні у 2016 році, з 1 березня 2017 року має бути прийняте рішення щодо перерахунку щомісячних страхових виплат.

Розмір мінімальної допомоги по безробіттю

У першому кварталі 2017 року, за наполяганням професійних спілок України, члени правління Фонду соціального страхування погодились розглянути питання підвищення мінімальної допомоги по безробіттю. Нагадаємо, що у 2014 році подібне підвищення вже відбувалось. Мінімальний рівень страхових виплат на випадок безробіття було збільшено з76,9% до 80% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Конституційно визначено (стаття 46 Конституції України), що пенсії, а також інші види соціальних виплат та допомоги, які основним джерелом існування мають забезпечувати рівень життя не менший за такий, що встановлено прожитковим мінімумом, встановленим законом.

Проте з 1 грудня 2016 року, Фондом загальнообов’язкового державного соціального страхування України було перераховано і тепер він складає 72,5% від прожиткового мінімуму.

Для застрахованих осіб, мінімальний рівень страхової виплати становить 1160 гривень. Для незастрахованих осіб 544 грн.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл