Підтверджуємо статус платника єдиного податку четвертої групи

527
Підприємство-сільгоспвиробник надає іншим підприємствам-сільгоспвиробникам послуги (з обробітку грунту, сівби, обприскування тощо) з використанням сільськогосподарської техніки. Чи має підприємство право включати дохід від цих послуг до розрахунку 75-відсоткової частки для підтвердження статусу платника єдиного податку?

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV Податкового кодексу України (ПК).

Головним критерієм перебування сільськогосподарського товаровиробника на спрощеній системі оподаткування як платника єдиного податку четвертої групи є частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік, яка має бути не менше ніж 75% загального доходу (пп. 4 п. 291.4 ПК).

Частку сільськогосподарського товаровиробництва обчислюють як питому вагу доходу сільгосптоваровиробника, отриманого від реалізації сільгосппродукції власного виробництва та продуктів її переробки, у загальній сумі його доходу, що його враховують під час визначення права такого товаровиробника на реєстрацію як платника єдиного податку (пп. 14.1.262, 298.8.3 ПК).

Згідно з розрахунком частки сільськогосподарського товаровиробництва (далі — розрахунок), форму якого затверджено наказом Мінагрополітики від 26.12.2011 № 772, таку частку обчислюють як відношення значень рядків 1 та 4 розрахунку. Тобто що більшим є значення рядка 1 розрахунку, то більшою буде частка і вищими шанси сільгосптоваровиробника застосовувати спрощену систему оподаткування.

У рядку 1 розрахунку зазначають загальну суму доходу, отриманого від реалізації сільгосппродукції власного виробництва, продуктів її переробки та від надання супутніх послуг. При цьому до супутніх послуг підпункт 298.8.3 ПК відносить, зокрема, послуги, що їх надає покупцеві такої продукції сільгосппідприємство-виробник, зі:

  • збирання врожаю, його брикетування, складування, пакування та підготовки продукції до збуту;
  • зберігання сільськогосподарської продукції.

До зазначеного переліку супутніх послуг не увійшли послуги з обробітку грунту, сівби, обприскування, які один сільгоспвиробник надає іншому з використанням сільськогосподарської техніки. Та навіть якби й увійшли, то навряд чи сільгосппідприємство могло б цим скористатися. Адже доходи від супутніх послуг можуть включати до розрахунку лише ті сільгосппідприємства, які протягом звітного року створені шляхом злиття, приєднання, перетворення, поділу або виділення. Вони заповнюють рядок 1.8 розрахунку, в якому відображають доходи, отримані від надання перелічених послуг протягом останнього податкового (звітного) періоду.

Отже, в цьому випадку доходи, отримані сільгосппідприємством від надання послуг іншому сільгосппідприємству, не враховуються у рядку 1 розрахунку, а значить, ці доходи не впливають на збільшення розміру частки (75%).

У рядку 4 відображають скоригований дохід сільгосптоваровиробника як різницю між загальною сумою доходу (р. 2) такого сільгосптоваровиробника та величиною, на яку її зменшують (р. 3).

Оскільки розрахунок заповнюють на підставі даних бухгалтерського обліку, загальну суму доходу визначають зважаючи на вимоги П(С)БО 15 «Дохід». Отримані сільгосппідприємством доходи від надання послуг відповідають умовам визначення доходу згідно з П(С)БО 15. Крім того, з огляду на перелік показників, які зменшують загальну суму доходу сільськогосподарського товаровиробника (р. 3), ці доходи жодним чином не впливають на величину рядка 3 розрахунку.

Зважаючи на викладене доходи від надання послуг сільгосппідприємство враховує у загальній сумі доходу, яку відображає у рядку 2 та, відповідно, у рядку 4 розрахунку. А це, своєю чергою, зменшує граничний розмір частки (75%) і становить певну загрозу для сільгосппідприємства як єдиноподатника. У разі якщо за підсумками року ця частка виявиться меншою ніж 75%, сільськогосподарський товаровиробник у наступному податковому (звітному) році сплачуватиме податки на загальних підставах.

Перелік доходів, які визначають статус єдиноподатника четвертої групи

Які доходи включаються до доходу сільськогосподарського товаровиробника, отриманого від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки?

Відповідно до пп. 298.8.3 ПК дохід сільгоспвиробника, отриманий від реалізації сільгосппродукції власного виробництва та продуктів її переробки, вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції, включає доходи, отримані від:

  • реалізації продукції рослинництва, що вироблена (вирощена) на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, а також продукції рибництва, виловленої (зібраної), розведеної, вирощеної у внутрішніх водоймах (озерах, ставках і водосховищах), та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;
  • реалізації продукції рослинництва на закритому грунті та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;
  • реалізації продукції тваринництва і птахівництва та продуктів її переробки на власних підприємствах або орендованих виробничих потужностях;
  • реалізації сільськогосподарської продукції, що вироблена із сировини власного виробництва на давальницьких умовах, незалежно від територіального розміщення переробного підприємства.

(ЗІР, підкатегорія 108.02.01)


   



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією


Розсилка



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Реєструйтеся просто зараз

Цікавитесь документами?

Зареєструйтеся та отримайте безлімітний доступ не лише до завантаження файлів у цьому матеріалі, але й до:
форм та зразків для скачування
консультацій експертів
✓ професійних безплатних вебінарів

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
У нас багато цікавого!

Так, у нас на порталі також є кошенята. Та загалом ми пишемо про дуже серйозні речі.

Зареєструйтеся та читайте наші статті — це займе лише 1 хвилину. А потім для Вас:
аналіз усіх податкових новацій 
✓ найсвіжіші бухгалтерські новини
✓ а ще дивіться відеозапис вебінару «Оновлена податкова накладна та звітність з ПДВ»

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт
Знадобиться лише хвилина!
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль