Закриття філії: кого повідомити

769
Під час реорганізації підприємства було ліквідовано відокремлені підрозділи, які не мали статусу юридичних осіб, але були платниками місцевих податків. Чи необхідно і в який строк (якщо потрібно) слід повідомити про це контролюючий орган?

Відповідно до вимог статті 63 Податкового кодексу України (ПК) усі платники податків підлягають взяттю на облік або реєстрації в контролюючих органах. При цьому взяття на облік у цих органах юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів здійснюється незалежно від наявності обов’язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Детальний порядок взяття на облік за основним місцем обліку відокремлених підрозділів юридичних осіб визначено розділом ІІІ та пунктом 4.2 розділу IV Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі — Порядок №1588). Зняття ж відокремлених підрозділів з обліку в контролюючих урегульовує розділ XI Порядку №1588 .

Філія — відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій, зокрема виробляє продукцію, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи (ч. 1. ст. 95 Цивільного кодексу України; ЦК).

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення, в якому визначаються їх функції, права та обов’язки. Відповідно до статті 95 ЦК, статті 58 Господарського кодексу України відомості про відокремлені підрозділи юридичної особи залучаються до її реєстраційної справи та включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР). Як створення, так і припинення відокремленого підрозділу підлягають обов’язковій державній реєстрації.

Зокрема, для державної реєстрації припинення відокремленого підрозділу юридичної особи подається заява про державну реєстрацію припинення відокремленого підрозділу юридичної особи.

Розгляд документів та державна реєстрація припинення відокремленого підрозділу юрособи здійснюється протягом 24 годин після надходження цієї заяви до відповідного суб’єкта держреєстрації (п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»). Результати надання адміністративної послуги у сфері державної реєстрації і нова виписка формуються та оприлюднюються на порталі електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань. За бажанням заявника виписки з ЄДР, сформовані за результатом проведених реєстраційних дій, надаються у паперовій формі із м підпису та печатки державного реєстратора. В день проведення зазначеної реєстраційної дії відповідні відомості про відокремлені підрозділи юрособи передаються до інформаційних систем органів статистики, ДФС, ПФУ.

Тобто, у разі, якщо відомості про закриття відокремленого підрозділу юридичної особи включено до ЄДР, додатково повідомляти про це контролюючі органи уже не потрібно. Підставою для зняття з обліку у контролюючих органах відокремлених підрозділів юрособи у такому разі буде повідомлення держреєстратора про закриття відокремленого підрозділу юридичної особи (пп. 67.1.1 ПК).

Повідомляти контролюючий орган про закриття свого відокремленого підрозділу платник податків повинен лише у разі, якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не включено до ЄДР. Зокрема, згідно з пунктом 11.3 Порядку № 1588 при прийнятті рішення про закриття відокремленого підрозділу юридичної особи, у т. ч. іноземної компанії, організації, до контролюючого органу за основним місцем обліку цього відокремленого підрозділу подаються такі документи, як:

  • заява про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою № 8-ОПП;
  • оригінал довідки за формою № 4-ОПП;
  • копія розпорядчого документа про закриття відокремленого підрозділу.

Відповідно ж до пункту 11.1 Порядку №1588 про свою ліквідацію або реорганізацію платник податків зобов’язаний повідомляти контролюючі органи за місцем свого обліку протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов’язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на суб’єкта державної реєстрації).



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи

Освітні заходи

Перевірте свої знання та здобудьте нові

Взяти участь

Інтернет-магазин

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплати і станьте нашим читачем просто зараз

Живе спілкування з редакцією



© Головбух, 2017. Усі права захищено

Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту

Тижневик «Головбух», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 11678-549 ПР від 30.08.2006

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль