Головбух

Допомагаємо силам АТО: «пільгові» товари вже в переліку

  • 14 листопада 2016
  • 145

Платникам податку на прибуток, що налаштовані допомагати підрозділам, які обстоюють цілісність і незалежність України в зоні АТО, нарешті стали відомі такі «пільгові» товари, роботи і послуги

Кабмін затвердив перелік товарів, виконаних робіт, наданих послуг, вартість яких на період проведення АТО не впливатиме на коригування фінансового результату. 

Формально платники податку на прибуток мають право не коригувати фінрезультат на вартість товарів, робіт і послуг, переданих силам АТО, завдяки Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 № 652-VIII (далі — Закон № 652). Нагадаємо, що цей Закон набрав чинності 13.08.2015, доповнивши пункт 33 підрозділу 4 розділу XX Податкового кодексу України (ПК) новим абзацом.

Для чого потрібен перелік від КМУ

У Законі № 652 чітко зазначено, що починаючи з 01.01.2015 платники податку на прибуток не коригують фінрезультат на суми коштів або вартість спеціальних засобів індивідуального захисту, технічних засобів спостереження тощо, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг за переліком, визначеним КМУ, які добровільно перераховані (передані) ЗСУ, Нацгвардії, СБУ та іншим структурам, зазначеним в цьому пункті.

Згадуваний перелік, затверджений постановою КМУ від 26.10.2016 № 758, фігурує і в нормі, яка надає можливість у повному обсязі включати до витрат благодійну допомогу, надану платниками податку зазначеним вище структурам. До речі, вперше пункт 33 з’явився у ПК завдяки Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» від 02.09.2014 № 1668-VII (далі — Закон № 1668).

І все було б добре, але затвердити цей перелік урядовці спромоглися лише зараз. Чому так довго? Як кажуть у народі, де начальства ціла рота, там виходить пшик робота. На прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації Закону № 652, КМУ було надано три місяці. Своєю чергою, Уряд дорученням від 20.08.2015 № 33546/1/1-15 визначив Міноборони відповідальним за підготовку проекту постанови КМУ «Про затвердження переліку товарів, виконаних робіт, наданих послуг за кодами згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, вартість яких на період проведення антитерористичної операції включається до інших витрат звичайної діяльності». І це було цілком логічним, адже краще за Міноборони ніхто не може знати потреб та обсягу речей, необхідних для забезпечення проведення АТО, що їх можуть надати благодійники.

Приклади товарів, робіт і послуг «без різниць»

Поряд із продуктами харчування як допомогу силам АТО можна надавати, зокрема, сигарети й цигарки із вмістом тютюну чи суміші тютюну й замінників тютюну (код 12.00.11-50.00 ДК 016:2010), нитки бавовняні, для шиття (код 13.10.62-00.00 ДК 016:2010), шини пневматичні гумові нові до автобусів або вантажних автомобілів з індексом навантаження не більше ніж 121 (код 22.11.13-55.00 ДК 016:2010) тощо. Серед послуг, наприклад, згадуються ремонтування кузова автомобілів і маловантажних автотранспортних засобів і подібні послуги (ремонтування дверей, замків, вікон, оновлення фарбового покриву, ремонтування після зіткнення) (код 45.20.14-00.00 ДК 016:2010).

Тож тим платникам податків, які бажають допомогти силам АТО, варто ретельно ознайомитися з кожною позицією із переліку КМУ й вибрати можливі для себе варіанти втілення благодійного задуму в життя.

Умови надання допомоги

Нагадаємо три основні умови застосування платниками податку на прибуток пункту 33 підрозділу 4 розділу ХХ ПК:

  • перша — допомагати винятково військовим формуванням, утвореним відповідно до вітчизняного законодавства;
  • друга — передавати товари, виконувати роботи, надавати послуги за переліком КМУ від 26.10.2016 № 758;
  • третя — допомагати в період проведення АТО.

Зі свого боку наголосимо, що для документального оформлення операцій з надання благодійної допомоги платникові податку на прибуток, зокрема, бажано мати: лист-клопотання одержувача про надання благодійної допомоги з переліком конкретних товарів, у разі потреби в грошовій допомозі — із зазначенням банківських реквізитів; оформлену накладну на відпуск товару, акт приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг); довіреність на одержання товарно-матеріальних цінностей від одержувача благодійної допомоги.

У бухобліку передачу товарів слід відобразити за дебетом суб-рахунку 977 «Інші витрати діяльності» в кореспонденції з кредитом відповідних субрахунків для рахунків 20 «Запаси», 26 «Готова продукція» (за видами готової продукції), 28 «Товари». Надані послуги, роботи відображають за дебетом субрахунку 977 в кореспонденції з рахунком 23 «Виробництво» (за видами виробництва).         

Олена РИЖИКОВА,
керівник експертної групи MCFR: Головбух

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не пропустити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. Ми триматимемо вас в курсі всіх податкових подій!

Освітні заходи
Перевірте свої знання та здобудьте нові
Взяти участь
Інтернет-магазин
Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями щодо передплатиі станьте нашим читачем просто зараз
Ми в соцмережах
Потрібен цей файл?

 зареєєструйтеся та скачуйте будь-які файли на порталі:

 ✔ бланки документів

 ✔ зразки заповнення бухгалтерських форм

 ✔ приклади наказів, положень, інструкцій, довідок

У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Я тут вперше
І отримати доступ на сайт Знадобиться лише хвилина!
Скачати файл